Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa hala w Nowej Hucie

Paweł Panuś
Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski dokonał uroczystego otwarcia Pasywnej Hali Sportowej przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 na osiedlu Wysokim 6.

Nowoczesny obiekt kosztował ponad 7 mln złotych (brutto), Gmina Miejska Kraków przekazała na tę inwestycję 5 050 098,03 zł. 2 000 000 zł to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Montaż kolektorów słonecznych sfinansowano ze środków MRPO na lata 2007-2013.

29 października 2013 r. dokonano wmurowania aktu erekcyjnego podpisanego przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Dyrektor ZSO nr 3 Martę Łój, Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztofa Kowala, Przewodniczącego Zarządu Dzielnicy XVI Sławomira Górę i reprezntujacego wykonawców właściciela Zakładu Remontowo- Budowlanego MURDZA, Zygmunta Murdzę.

Łączna powierzchnia użytkowa budynku hali wynosi 1 874m4 m kw., wysokość – 10,42 m, W hali znajduje się pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, obiekt przystosowany jest także do prowadzenia treningów i rozgrywek siatkówki i koszykówki, można tu również grać w tenisa, organizować widowiska i koncerty. Elektronicznie zasuwane kurtyny umożliwiają podział areny na trzy części. Halę wyposażono w niezbędne urządzenia, ma nawierzchnię z wykładziny sportowej – Tarkettsports typu Lumaflex Duo o grubości 3,2 mm, ściany wyłożono płytami akustycznymi z wełny drzewnej.

Obiekt został zaprojektowany w standardzie budynku pasywnego. Budynek pasywny to taki, który poprzez odpowiednią lokalizację i ukształtowanie bryły, bardzo dobrze termo izolowane i szczelne powietrznie przegrody oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w sposób bierny, czyli pasywny, wykorzystuje energię słoneczną i wewnętrzne zyski ciepła do celów grzewczych. Zastosowany w budynku standard budownictwa pasywnego powoduje, że budynek będzie zużywał o ok. 80-90% mniej energii na cele grzewcze w stosunku do budynku standardowego.

Dla uzyskania powyższych wartości w budynku zastosowano nowoczesne technologie:

- centrale wentylacyjne z wymiennikami ciepła obrotowym i podwójnym krzyżowym posiadające sprawność odzysku ciepła >80%

- gruntowy wymiennik ciepła – wstępne podgrzanie powietrza (zima) lub jego ochłodzenie (lato), dzięki któremu wzrasta komfort cieplny we wnętrzu;

- kolektory słoneczne, dzięki którym dodatkowo zostanie zmniejszone zapotrzebowanie na energię konwencjonalną.
Funkcje poszczególnych części budynku hali:

- strefa wejściowa znajduje się po stronie południowo-wschodniej budynku (od strony Plant Bieńczyckich), z holu bezpośrednie przejścia na arenę, widownię oraz do zaplecza szatniowo-sanitarnego, hol również połączony przewiązką z budynkiem szkoły;

- arena sportowa jest wielofunkcyjna, o wymiarach 22x44 m,  z trybunami dla 224 osób (192 miejsca dla widowni + 32 miejsca dla zawodników), w poziomie trybun znajdują się toalety dla widzów

- w części niższej budynku i pod trybunami znajdują się zaplecza szatniowo-sanitarne, sala fitness o powierzchni blisko 100 m2 oraz pomieszczenia towarzyszące, takie jak pokoje trenera, pomieszczenia techniczne, gospodarcze i magazynowe.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski