Nowa Huta czeka, aż urzędnicy spełnią wszystkie swoje...

Nowa Huta czeka, aż urzędnicy spełnią wszystkie swoje obietnice

Zdjęcie autora materiału
Bartosz Dybała

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

1/21
przejdź do galerii

©Joanna Urbaniec / Polska Press

Na ostateczną realizację umowy między władzami miasta a mieszkańcami Nowej Huty trzeba będzie poczekać do 2023 roku.
Zobacz galerię
Władze Krakowa nadal nie wywiązały się w stu procentach z umowy społecznej, którą zawarły z mieszkańcami Nowej Huty blisko 10 lat temu. Do zrealizowania wciąż jest blisko 30 inwestycji, które zostały obiecane krakowianom w zamian za ich zgodę na budowę Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów. Tymczasem urzędnicy już składają krakowianom kolejne obietnice: z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 70-lecia istnienia Nowej Huty chcą zmodernizować 70 ulic na terenie tej dzielnicy.

Trzeba poczekać do 2023 roku


W 2009 r. między władzami Krakowa a mieszkańcami Nowej Huty została podpisana tzw. umowa kompensacyjna. Zawierała listę blisko stu różnego rodzaju inwestycji, które miały zostać zrealizowane za społeczne przyzwolenie na budowę spalarni odpadów przy ulicy Giedroycia. Pierwotnie zakładano, że wszystkie zadania uda się wykonać w ciągu trzech lat. Później ten termin został przez miejskich urzędników przesunięty na koniec 2015 r. Teraz mamy rok 2019 , a wciąż blisko 30 inwestycji nie doczekało się realizacji.Okazuje się, że mieszkańcy Nowej Huty muszą na to poczekać jeszcze kilka lat. - Pozostało 28 zadań kompensacyjnych, których realizacja powinna się zakończyć w 2023 roku - przekonuje Monika Chylaszek, rzecznik prasowy prezydenta Jacka Majchrowskiego, a ich koszty szacuje na nieco ponad 156 mln złotych.

Listę inwestycji, na których realizację wciąż czekają mieszkańcy, zdominowały zadania drogowe. Jest wśród nich m.in. remont nierównej i dziurawej dziś ulicy Klasztornej (na odcinku od ronda przy Moście Wandy do ulicy Żaglowej), którą setki krakowian i przyjezdnych dojeżdżają do klasztoru Cystersów. Jednym z tzw. zadań kompensacyjnych - do tej pory niezrealizowanym - jest również modernizacja i rozbudowa ulicy Igołomskiej.

Ta inwestycja już jednak ruszyła i jak informują w ZDMK, ma się zakończyć w połowie maja 2020 r., czyli... pięć miesięcy później, niż było to wstępnie planowane. Okazało się, że potrzebne jest wykonanie dodatkowych robót (wzmocnienie podłoża pod jezdnią). Rozbudowa - do dwóch pasów ruchu w każdym z kierunków - ponad siedmiokilometrowego odcinka ul. Igołomskiej, od ul. Giedroycia do skrzyżowania z ul. Brzeską, rozpoczęła się już w 2017 r.

Urzędnicy chwalą się natomiast, że w przeciągu dziewięciu lat - w ramach wspomnianej umowy z mieszkańcami - udało się im zrealizować blisko 70 inwestycji, których łączny koszt wyniósł ponad 240 mln zł. Wśród nich były m.in. modernizacja wielu ulic, choćby Branickiej, Dymarek oraz Wyciąskiej, a także budowa boiska na os. Szklane Domy oraz zagospodarowanie parku Wiśniowy Sad. Nie zmienia to faktu, że realizacja umowy trwa długo. Dlaczego? Przedstawiciele magistratu tłumaczą, że część inwestycji to duży koszt, więc trzeba było pozyskać niezbędne finansowanie, a poza tym na termin realizacji niektórych z nich wpływ miały - jak piszą urzędnicy - „trudne konsultacje społeczne”. Jako przykład jednego i drugiego podają m.in. rozbudowę ulicy Igołomskiej, która pochłonie ok. 350 mln zł.

70 ulic na urodziny


Urzędnicy nie wywiązali się jeszcze do końca z umowy kompensacyjnej, tymczasem obiecują realizację kolejnych kilkudziesięciu inwestycji, tym razem z okazji przypadających w tym roku 70. urodzin Nowej Huty. Zarząd Dróg Miasta Krakowa już uruchomił specjalny program, w ramach którego ma zostać zmodernizowanych 70 dróg na terenie tej dzielnicy. - Chcielibyśmy, aby mieszkańcy Nowej Huty wskazali, które ulice i w jakim zakresie powinny zostać objęte tym programem - mówi Marcin Hanczakowski, dyrektor ZDMK. W tym celu urzędnicy udostępnili w sieci specjalny formularz, dzięki któremu mieszkańcy mogą do końca lutego zgłaszać swoje propozycje ulic do modernizacji.

- W marcu nasi pracownicy będą analizować te zgłoszenia. Później przygotujemy listę zadań, które naszym zdaniem są możliwe do realizacji i są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców - tłumaczy Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Gdy inwestycje zostaną wycenione, ZDMK zwróci się do Urzędu Miasta Krakowa o konkretną kwotę na ich realizację. Urzędnicy podkreślają, że zainteresowanie programem jest spore: już wpłynęło ponad 500 zgłoszeń. Mieszkańcy proszą m.in. o modernizację ulic Bieńczyckiej, Kocmyrzowskiej, Brzeskiej czy Nawodnej.

Konsultacje i urodziny


Ale to niejedyne oczekiwania, jakie względem władz miasta mają mieszkańcy. W ubiegłym roku urzędnicy zorganizowali konsultacje społeczne dotyczące obchodów 70-lecia istnienia Nowej Huty. Gdy się zakończyły, powstał specjalny raport, a w nim można zobaczyć także listę kolejnych zadań, których realizacji domagają krakowianie z tej części miasta. Na blisko 30 stronach kilkakrotnie pojawia się m.in. pomysł rewitalizacji alei Róż.

- Remont i zmiana charakteru tego miejsca - z kamiennego placu na bardziej ogrodowy, przyjazny - będzie wspaniałym prezentem dla mieszkańców dzielnicy na 70. urodziny Nowej Huty. To ma być miejsce zarówno dla seniorów, jak i rodzin z dziećmi. Miłe, wygodne, estetyczne. Pozwalające wypocząć, a równocześnie służące integracji - podkreślał na łamach „Dziennika Polskiego” Stanisław Moryc, przewodniczący rady dzielnicy Nowa Huta. Czy mieszkańcy doczekają się takiego prezentu? W tym roku raczej nie. Miasto ma już co prawda gotową koncepcję rewitalizacji tego ważnego dla mieszkanców miejsca, ale na realizację tej inwestycji w tegorocznym budżecie nie ma pieniędzy.

Czego chcą mieszkańcy?


Zapoznaliśmy się z raportem, który powstał po konsultacjach społecznych. Oto część zadań, których realizacji domagają się mieszkańcy Nowej Huty:
  • remont alei „Solidarności”;
  • nowa galeria sztuki;
  • reaktywacja księgarni kulturalno-naukowej;
  • więcej ścieżek rowerowych;
  • zagospodarowanie Zalewu Nowohuckiego.

Wyboru projektów, zgłoszonych na jubileusz, które zostaną zrealizowane, w najbliższym czasie ma dokonać rada programowa, powołana w związku z 70-leciem Nowej Huty (przypada dokładnie 24 lutego).

Urzędnicy zapowiadają również wiele wydarzeń kulturalnych. Ich pełną listę poznamy na przełomie lutego i marca.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:


FLESZ: Nowe fotoradary. Będzie ich dwa razy więcej


Komentarze (12)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hh

hh (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Najpierw rozliczcie zdmk z jego stadem dyrektorów, kosztującymi kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie za wyremontowane niedawno chodniki, które już się rozpadają.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Oddzielić to terytorium od Krakowa !

adela duupa maryna ! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

N. Huta nigdy nie była, nie jest i nie będzie częścią Krakowa, a nowi-hutnicy krakowianami. Wszelkie podszywanie się jest tylko żałosne. Ze stratą, zresztą również dla Huty, która ma swoją specyfikę.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mittal płaci podatki , a Nowa Huta nic z tego nie ma.

Karol (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Spalarnia też chyba płaci, a za te pieniądze machlojek buduje infrastrukturę w koło szkoły Kup Sobie Wykształcenie.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Najlepszą wiadomością dla NH

A (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

Byłoby gdyby "oszust wyborczy" podał się do dymisji.

Zdjęcie autora komentarza
Może by jednak Nowa Huta stała się odrębnym miastem?

Zbigniew Rusek

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

Nowa Huta miałaby lepiej, gdyby była odrębnym miastem a nie częścią ogromnego Krakowa, traktowaną "po macoszemu". Kraków jest naprawdę za duży, więc secesja Nowej Huty aż się prosi, tym bardziej,...rozwiń całość

Nowa Huta miałaby lepiej, gdyby była odrębnym miastem a nie częścią ogromnego Krakowa, traktowaną "po macoszemu". Kraków jest naprawdę za duży, więc secesja Nowej Huty aż się prosi, tym bardziej, że pierwotnie Nowa Huta miała być samodzielnym miastem. Szkoda, że tak się nie stało, ale lepiej późno niż wcale. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Remonty w Nowej Hucie

NH (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

Remont torowiska w ciągu ul. Jana Pawła II - ul. Ptaszyckiego do Kopca Wandy !!! Stare złomy jeżdżą po torach 5 km/h. To samo od Ujastka na Wzgórza Krzesławickie i Kocmyrzowska. Niedawno były dwie...rozwiń całość

Remont torowiska w ciągu ul. Jana Pawła II - ul. Ptaszyckiego do Kopca Wandy !!! Stare złomy jeżdżą po torach 5 km/h. To samo od Ujastka na Wzgórza Krzesławickie i Kocmyrzowska. Niedawno były dwie awarie - na Ujastku i na Andersa. Cała Nowa Huta została bez przejazdu tramwajem.Urzędnicy powinni przymusowo jeździć tramwajem do Nowej Huty. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Autor artykułu mógł zostawić link do tego formularza !!!

Staszek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

"urzędnicy udostępnili w sieci specjalny formularz, dzięki któremu mieszkańcy mogą do końca lutego zgłaszać swoje propozycje ulic do modernizacji." - konia z rzędem temu kto znajdzie ten formularz....rozwiń całość

"urzędnicy udostępnili w sieci specjalny formularz, dzięki któremu mieszkańcy mogą do końca lutego zgłaszać swoje propozycje ulic do modernizacji." - konia z rzędem temu kto znajdzie ten formularz.
Ciekawe czemu nic nie piszą o Kocmyrzowskiej - chyba nigdy nie byli w Nowej Hucie.
Jak wjeżdża się do Krakowa od strony Kocmyrzowa, to kończy się dobra droga i chodniki, a zaczyna się koszmar krakowskich urzędasów - ludzie chodzą błotnistymi ścieżkami przy drodze, a auta ich ochlapują jadąc po kosmicznie nierównej drodze, o korkach w tym rejonie to już nie wspomnę.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
klasztorna!!!

Ciotka, (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

Najważniejszy jest remont Klasztornej, nic więcej ,musi być w tym roku.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Klasztorną to Wam chyba obiecał Machlojek jak planował budować Spalarnię - hahaha. Ile to już lat te

Olo (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

Baju , baju będziesz w raju, głosujcie dalej na Machlojka - hahaha.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Klasztorna

Mogilanka (gość)

Zgłoś naruszenie treści

To że klasztorna nie jest remontowana to są winni mieszkańcy którym wiecznie coś nie pasuje mieszkam w mogile i widzę co robią porażka - pretensje miejcie do siebie to wy mieszkańcy blokuje cię...rozwiń całość

To że klasztorna nie jest remontowana to są winni mieszkańcy którym wiecznie coś nie pasuje mieszkam w mogile i widzę co robią porażka - pretensje miejcie do siebie to wy mieszkańcy blokuje cię remont zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Coś

Wiecej (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Możesz coś więcej dodać ma temat?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Majchrowski nigdy nie dbał o Nową Hutę - ja mu nie ufam. Olał 200tys ludzi

Hutnik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Nowa Huta wyglda jak za Gierka, a ludzie dalej głosują na faceta co nic dla nich nie zrobił i wiadomo że nie zrobi - nie rozumiem tego. Facet żeruje na dobroci starych ludzi (paskudny typ).

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? [FINAŁ WOJEWÓDZKI]

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Nie certol się, tylko rozwiąż najbardziej krakoski quiz

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze

Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie, a zarazem wielkie pieniądze