Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Brzesko. Druhowie chcą remontować salę w remizie. Burmistrz mówi o priorytetach

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Sala nowobrzeskiej remizy służy m. in. do prowadzenia szkoleń dla druhen i druhów z młodzieżowej drużyny pożarniczej
Sala nowobrzeskiej remizy służy m. in. do prowadzenia szkoleń dla druhen i druhów z młodzieżowej drużyny pożarniczej Aleksander Gąciarz
Ochotnicza Straż Pożarna w Nowym Brzesku zwróciła się do miejscowego samorządu z wnioskiem o uwzględnienie w przyszłorocznym budżecie kwoty, potrzebnej na modernizację sali ulokowanej na pierwszym piętrze miejscowej remizy. Szacunki mówią o 300 tysiącach złotych. Z odpowiedzi udzielonej przez burmistrza Krzysztofa Madejskiego wynika, że choć nie kwestionuje on potrzeby remontu, nie uważa sprawy za priorytetową.

Na piątkowej sesji fragmenty pisma uzasadniającego potrzebę remontu sali odczytała radna Elżbieta Fularska. Druhowie z PSP Nowe Brzesko zwracają uwagę, że sala w remizie nie była remontowana od 25 lat i panujące w niej warunki dalekie są od ideału. Argumentują, że zarówno członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, jak również dorośli druhowie i mieszkańcy Nowego Brzeska zasługują na salę na odpowiednim poziomie. Taki obiekt nie tylko poprawiłby warunki prowadzenie szkoleń dla druhów, ale też podniósłby rangę samego Nowego Brzeska.

- Obecna sala nie jest ani atrakcyjna, ani bezpieczna – napisali, apelując o wpisanie do projektu budżetu na 2024 rok wydatków koniecznych na remont sali.

Związany ze strażą radny Witold Kozerski uzupełnił, że jeżeli nie znalazłaby się cała wnioskowana kwota, tj. 300 tysięcy złotych, można przeznaczyć na podstawowe prace 100 tysięcy zł.

- Bo w tej chwili sala stoi praktycznie pusta i niewykorzystana – przekonywał.

Burmistrz Krzysztof Madejski nie kwestionuje potrzeby remontu sali w remizie, ale jest zdania, że gmina ma wiele innych pilnych potrzeb lokalowych. Dotyczą one m. in. samego Urzędu Gminy i Miasta jak również gminnego ośrodka zdrowia. Zwraca też uwagę, że na potrzeby organizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym czy miejskim, gmina dysponuje obiektem Centrum Kultury i Promocji, z którego chętnie korzystają ich organizatorzy.

Burmistrz poddał przy okazji w wątpliwość decyzje, dotyczące podziału środków funduszu sołeckiego, o których przeznaczeniu decydują mieszkańcy podczas zebrań. W tym roku było to 40 tys. złotych z czego połowa przypadła klubowi sportowemu Nadwiślanka, a pozostałe środki trafiły do OSP Nowe Brzesko (17 tys. ) i LOK (3 tys.).

- Ja wiem, że wszystko jest ważne i nigdy nie ingeruję w decyzje mieszkańców. Potrzebna jest i maszyna do popcornu, i maszyna do waty cukrowej, i świecidełka czy inne elementy wyposażenia do strażackiego quada. Tylko jeżeli ktoś od nas czegoś wymaga, to powinien zacząć od siebie i też sobie pewne priorytety poukładać – powiedział.

Użyte przez burmistrza sformułowanie „świecidełka” od razu spotkało się z reakcją wiceprezesa OSP w Nowym Brzesku Karola Czechowicza. Zwrócił on uwagę, że ironia jest w tym wypadku nie na miejscu i przypomniał, że za środki z funduszu sołeckiego druhowie kupili pług do odśnieżania, ledowe oświetlenie robocze, bagażnik do przewozu sprzętu gaśniczego itp.

- Zakup quada z wyposażeniem był pozytywnie oceniony przez Państwową Straż Pożarną jako sprzęt pomocny i który może być wykorzystany w różnego rodzaju działaniach ratowniczo – gaśniczych – napisał w mediach społecznościowych prezes Czechowicz.

Zgodnie z deklaracją burmistrza wniosek złożony przez druhów, dotyczący remontu sali, zostanie przeanalizowany, ale nie nie dał gwarancji, że pieniądze na jego realizację na pewno się znajdą. Już na piątkowej sesji Rada Miejska podjęła uchwałę o emisji obligacji w kwocie 3,2 mln zł na pokrycie deficytu budżetowego.

Oto najbardziej zanieczyszczone polskie miasta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski