Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Brzesko. Liga Obrony Kraju świętowała podwójny jubileusz

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Uczestnicy jubileuszowego spotkania
Uczestnicy jubileuszowego spotkania Aleksander Gąciarz
Działacze nowobrzeskiego koła Ligi Obrony Kraju świętowali 30-lecie swojej nieprzerwanej działalności po reaktywacji oraz ćwierćwiecze istnienia strzelnicy sportowej. Najbardziej zasłużeni instruktorzy oraz osoby wspierające organizację otrzymały wyróżnienia i dyplomy.

Początki LOK w Nowym Brzesku sięgają końca lat 60. ubiegłego stulecia. W 1969 roku powstało koło, którego pierwszym prezesem był Mieczysław Pokorniak z Rudna Dolnego. Działalność skupiała się wówczas wokół Gminnej Spółdzielni.

- W tamtych czasach koła LOK działały głównie przy zakładach pracy, tak było również w Nowym Brzesku. Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku działalności LOK jednak zupełnie zamarła – przypomina obecny prezes organizacji Arkadiusz Fularski.

Do wznowienia działalności doszło w 1992 roku. W sierpniu odbyło się zebranie, na którym nowobrzeska LOK została reaktywowana. Prezesem powołanej na nowo do życia organizacji został lekarze weterynarii i radny Tadeusz Fularski.

Ponieważ działalność LOK to m. in. zajęcia i zawody strzeleckie, instruktorzy korzystali z karabinków przekazanych przez Bronisława Michalika z LOK Proszowice. Broń była przechowywana w metalowej szafie XXV. Komisariatu Policji w Nowym Brzesku. Pierwsze treningi odbywali pod okiem Stanisława Zająca na terenie plenerowych strzelnic w Hebdowie i Gniazdowicach. Problemem było jednak to, że byli uzależnieni od pogody.

- Wtedy ówczesny przewodniczący Rady Gminy Henryk Wołoszyn zaproponował, by LOK zorganizowała strzelnicę w budynku byłej szkoły – przypomina Arkadiusz Fularski.

Tak się stało i strzelnica została otwarta w 1998 roku. Regularnie odbywają się na niej zawody i treningi strzeleckie. Każdego roku największe i najważniejsze są te, organizowane z okazji Dnia Dziecka. Tak było również w minioną niedzielę, gdy na starcie stanęło 52 uczestników w tym grupa strzelecka z klubu Puszcza Dziewin. Swoje nagrody odebrali podczas jubileuszowego spotkania w nowobrzeskiej Szkole Podstawowej.

Zanim upominki trafiły w ręce młodych strzelców, wyróżnienia odebrali działacze i osoby wspierające LOK. Tej najcenniejsze, Złote Medale za zasługi dla LOK - przyznane przez Zarząd Główny organizacji - trafiły do Adama i Teresy Czekajów, właścicieli firmy Admet, która od początku wspiera LOK materialnie.

Dyplomy 50-lecia otrzymali Witold Kozerski, Jan Czekaj i Stanisław Grzyb, instruktorzy pamiętających jeszcze czasy „pierwszej” LOK w Nowym Brzesku. Podziękowania i dyplomy trafiły w sumie do kilkudziesięciu osób związanych w różnych formach z organizacją.

Przy okazji jubileuszu mowa była również o planach na przeszłość. Te związane są m. in. z potrzebą remontu strzelnicy lub wyznaczenia lokalizacji dla nowej. Budynek dawnej nowobrzeskiej szkoły, a jeszcze wcześniej carskich koszar, znajduje się bowiem w fatalnym stanie.

- Nie chciałbym tak na gorąco niczego deklarować, ale myślę, że znajdziemy rozwiązanie tego problemu – zapowiedział burmistrz Krzysztof Madejski.

Z okazji 30-lecia LOK w Nowym Brzesku wzbogaciła się o dwa karabinki sportowe dla dorosłych, które przekazali w prezencie poseł Norbert Kaczmarczyk i starosta Krystian Hytroś. Nieco wcześniej trzy karabinki dla młodzieży przekazała gmina Nowe Brzesko.

Uczestnicy sztafety na trasie

Ostrów. Niezwykła sztafeta. Biegali przez całą dobę

Jak znaleźć dobrą pracę na wakacje?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski