MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe "prawka"

Redakcja
Tymczasem zmotoryzowanych czeka kolejna przeprawa. Będzie nią wymiana praw jazdy. Niech nikt nie łudzi się, że problem dotyczy tylko i wyłącznie kierowców zdobywających ten ważny dokument po raz pierwszy. Wymienić swoje prawo jazdy będzie musiał każdy. I ten "świeży" i ten "stary". Słowem: wszyscy!

 (Z)

Zamieszanie związane z wprowadzaniem nowych tablic rejestracyjnych mamy częściowo za sobą. Częściowo, bowiem trwająca od kilku zaledwie miesięcy procedura dopiero teraz nabrała cech normalności. Opadły emocje, urzędy i petenci wiedzą nareszcie o co chodzi.
 Najpierw o wyglądzie zewnętrznym nowego dokumentu. To już nie papierowa, dwuczęściowa, podatna na zgubne działanie wody i słońca książeczka. Nowe prawo jazdy wykonane jest z plastiku i łudząco przypomina magnetyczną kartę płatniczą. Ci, którzy zdawali egzamin na prawo jazdy nie dalej jak przed rokiem, znają ten dokument doskonale, bowiem właśnie od roku jest on wydawany świeżo upieczonym kierowcom.
 Na prostokątnym kawałku plastiku znajdują się dane osobowe kierowcy (między innymi: imię, nazwisko, data i miejsce urodzenia), dalej: zdjęcie, nazwa organu wydającego dokument, symbol kategorii oraz nazwa kraju. Podstawowym zabezpieczeniem nowego prawa jazdy jest pokrywająca je folia. Dodatkowo także piętnaście różnych zabezpieczeń ze specjalnymi hologramami na czele. Fotografia naniesiona została na dokument w taki sposób, aby wszelkie próby jej usunięcia i zastąpienia inną zakończyły się zniszczeniem folii i pokrywających ją od wewnątrz hologramów. Zdjęcie po prostu nie daje się odkleić, zaś działania "na siłę" powodują jego całkowite zniszczenie. Dodać należy, że nowe prawo jazdy jest znacznie wygodniejsze w użyciu od starego i z całą pewnością trwalsze. Pokryty folią plastik jest praktycznie niezniszczalny, pod warunkiem, że nie używa się go do drobnych prac samochodowych.
 A teraz o terminach i obowiązkach. O tym, że muszą wszyscy już było. Każdy w wyznaczonym dla siebie terminie. Po jego przekroczeniu stare prawo jazdy straci swoją ważność i traktowane będzie, zwłaszcza przez policję, jako nic nie znaczący kawałek papieru. Funkcjonariusz, który stwierdzi fakt nieważności prawa jazdy może, a nawet musi zastosować artykuł 129 kodeksu drogowego, który pozwala na uniemożliwienie kierowania pojazdem przez osobę nie posiadającą do tego uprawnień.
 Prawo jazdy będzie można wymienić we wszystkich wydziałach komunikacji na terenie całego kraju. Oczywiście każdy z nas musi to uczynić w miejscu swojego zameldowania. Jeśli ktoś chce już, może dokonać wymiany prawa jazdy jeszcze przed wyznaczonym terminem. Procedura wydawania nowego dokumentu trwać będzie kilka tygodni. W tym czasie dokonujący wymiany posługuje się prawem jazdy, jakiego używał dotychczas bez konsekwencji, o jakich powyżej.
 Opłata, jaką uiścić musi każdy wymieniający prawo jazdy wynosi 50 złotych. Dla jednych to dużo, dla innych mało. Kontrowersje wzbudza jednak fakt konieczności zapłaty. Wymiana dokumentów nie jest pomysłem ich posiadaczy, ale władz administracyjnych, dlaczego zatem to właśnie ci pierwsi muszą ponosić koszta całej operacji?
 Na koniec istotna informacja. Otrzymanie nowego prawa jazdy, oprócz wpłacenia stosownej kwoty, nie wymaga zdawania egzaminów ani też nie zmienia uprawnień należnych jego posiadaczowi.

 A oto terminy obowiązkowej wymiany prawa jazdy:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski