Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy parking park and ride w Woli Filipowskiej. Teren jest, zaczynają przygotowywać dokumentację i starania o dotację

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Parking przy linii kolejowej w Woli Filipowskiej ma być poszerzony i wybrukowany
Parking przy linii kolejowej w Woli Filipowskiej ma być poszerzony i wybrukowany Urząd Miejski w Krzeszowicach
Nowy parking typu park and ride ma powstać w Woli Filipowskiej w gminie Krzeszowice. Burmistrz Wacław Gregorczyk podpisał umowę na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego tego parkingu. O teren gmina zadbała już wcześniej i ma 40 arów przeznaczone pod parking w okolicy linii kolejowej i przystanku PKP w Woli Filipowskiej. Docelowo będzie tutaj około 50 miejsc parkingowych.

Po zakończeniu modernizacji linii kolejowej E30 na odcinku od Trzebini do Krzeszowic i dalej do Krakowa mieszkańcy Woli Filipowskiej oraz sąsiednich miejscowości chętnie korzystają z przejazdów koleją. Początkowo w okolicy przystanku PKP w tej miejscowości nie było miejsc do parkowania.

Gmina pozyskała teren

- Zabiegaliśmy jako samorząd o znalezienie terenów pod parkingi. Gmina nie miała tu swoich terenów, dlatego szukaliśmy możliwości zakupu albo zamiany terenów z prywatnymi właścicielami nieruchomości. Pierwsze rozmowy były zaawansowane, ale ostatecznie do zakupu nie doszło. Kolejne zakończyły się sukcesem. Zamieniliśmy działki gminne w Siedlcu za te przy ul. Młyńskiej w Woli Filipowskiej - mówi Adam Godyń, wiceburmistrz Krzeszowic i mieszkaniec Woli Filipowskiej.

Czytaj również: Już otwarty i działa! Parking park&ride na Górce Narodowej

Podkreśla, że gmina starała się o to, żeby od razu organizować miejsca parkingowe na pozyskanych terenach po południowej stronie linii kolejowej. Początkowo wykorzystano pod parking nie cały pozyskany obszar. Dotychczas był to teren wysypany kamieniem, szutrowy. Jednocześnie gmina dokupiła kilkunastoarową działkę przy ul. Dworcowej w Woli Filipowskiej po drugiej stronie linii kolejowej. Także z przeznaczeniem na miejsca parkingowe.

Szanse na dotacje

Obecnie samorząd ma szansę na zdobycie dofinansowania budowy utwardzonego parkingu w ramach Planu Zrównoważonej Mobilności Metropolii Krakowskiej i jej Obszaru Funkcjonalnego.

- Właśnie do wnioskowania o dofinansowanie potrzebujemy programu funkcjonalno-użytkowego. Szacujemy, że docelowo ul. Młyńskiej będzie około 50 miejsc parkingowych - mówi wiceburmistrz Adam Godyń.

Wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego, który zlecono firmie Projtech będzie kosztowało 24 tys. zł. Wykonawca ma zrealizować zadanie w trzy miesiące.

Jak wynika z informacji sołtysa Woli Filipowskiej Macieja Pielecha, obecny plac parkingowy jest niemal codziennie wykorzystywany w całości. Utwardzenie go kruszywem kosztowało 47 tys. zł w tym 26 tys. zł to fundusze sołeckie, a 21 tys. pochodziło z budżetu gminy. Obecnie jak wskazuje wiceburmistrz Godyń jest potrzeba i szansa na zorganizowanie bardziej cywilizowanych warunków do zaparkowania pojazdów przez pasażerów kolei.

Z Dworu Dzieduszyckich odpadł tynk od strony północnej. Strażacy ściągają resztki gzymsu

Z Dworu Dzieduszyckich w Radziszowie spadł gzyms. Powstało g...

UOiK przeprowadził kontrole na stacjach

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski