Nowy Sącz. Tajemnicza, czarna substancja znaleziona w...

Nowy Sącz. Tajemnicza, czarna substancja znaleziona w okolicy targowiska [ZDJĘCIA]

Aleksandra Sebald

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Czarna substancja doprowadziła strażaków w zarośla. Tam odkryli beczkę, z której wyciekał, jak się okazało, niegroźny płyn
1/8
przejdź do galerii

Czarna substancja doprowadziła strażaków w zarośla. Tam odkryli beczkę, z której wyciekał, jak się okazało, niegroźny płyn
©KM PSP Nowy Sącz

W okolicach bazaru przy ulicy Głowackiego strażacy dwa razy usuwali śmierdzące substancje niewiadomego pochodzenia. Podejrzane znalezisko okazało się niegroźne dla środowiska.
Przypadkowy przechodzień w minionym tygodniu zauważył na parkingu przy placu targowym na ul. Głowackiego w Nowym Sączu dziwną substancję. Jej konsystencja była podobna do lepiku i miała nieprzyjemny zapach. Powiadomił więc sądeckich strażaków. Ci sprawdzili, dokąd prowadzą ślady wycieku i tak trafili w pobliskie zarośla, w których leżała stalowa beczka.

Ratownicy zabezpieczyli teren i wyposażeni w sprzęt ochronny dróg oddechowych dokonali pomiarów substancji za pomocą specjalistycznych urządzeń. Badanie nie wykazało żadnych szkodliwych właściwości. Do podobnej sytuacji doszło w piątek.

Badania nie były konieczne

W obu przypadkach akcja strażaków zakończyła się tak samo.

- Do naszych zadań w pierwszej kolejności należy zabezpieczenie terenu i ustalenie, czy coś stanowi zagrożenie - podkreśla Paweł Motyka, zastępca komendanta miejskiego PSP w Nowym Sączu.

Wyjaśnia, że ponieważ w tym przypadku zagrożenia nie stwierdzono, strażacy usunęli z parkingu i trawy zastygłą substancję łopatami i umieścili ją w workach. Następnie poinformowali Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nowym Sączu.

Miejsca wycieku spryskano zmywaczem oraz zasypano plamę sorbentem. Równocześnie dostępnymi przyrządami przeprowadzono kontrolę pobliskich zakładów i firm, ale nie stwierdzono zagrożenia.

Nikt nic nie wie

Nie udało się ustalić, czym dokładnie była ciemna substancja ani kto ją tam wyrzucił.

- Ponieważ substancja nie była niebezpieczna została zabrana do utylizacji przez firmę „Eko-Duo”, która ma podpisaną umowę z miastem - zaznacza Dariusz Górski, komendant Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

Substancja okazała się także neutralna dla środowiska i nie było mowy o skażeniu płynącej w pobliżu rzeki Łubinka. Zagrożone nie były także pobliskie budynki mieszkalne.

Dlatego też w tym przypadku nie został powiadomiony Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Nowym Sączu. Pomimo że tym razem sytuacja okazała się niegroźna, nie należy bagatelizować tego typu zdarzeń.

- Każde zgłoszenie może okazać się istotne dla środowiska i ludzkiego życia - przekonuje Paweł Motyka z PSP.

Dodaje, że w ubiegłym tygodniu do strażaków wpłynęło zgłoszenie osoby, która nie była pewna, czy wzywać pomocy.

- Zostaliśmy wezwani, ponieważ ludzi niepokoił zapach przypominający ulatniający się gaz. W efekcie działań wykryto nieszczelność w oddalonym budynku, co pomogło uniknąć tragedii - podkreśla Motyka.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 3. Co to jest dziopa?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?