O fruwa! Czyli o tym, jak przez 20 lat nie budowaliśmy dróg,...

O fruwa! Czyli o tym, jak przez 20 lat nie budowaliśmy dróg, a mamy 5 tys. km autostrad i ekspresówek więcej niż w 2008 r. Krasnoludki?

Zdjęcie autora materiału
Zbigniew Bartuś

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

O fruwa! Czyli o tym, jak przez 20 lat nie budowaliśmy dróg, a mamy 5 tys. km autostrad i ekspresówek więcej niż w 2008 r. Krasnoludki?
Zjechałem właśnie Polskę ekspresówkami i traktami wiejskimi. Ze wschodu na zachód i z południa na północ. Oraz z powrotem. Po eskapadzie po tzw. drogach Ukrainy, to była rozkosz.
O fruwa! Czyli o tym, jak przez 20 lat nie budowaliśmy dróg, a mamy 5 tys. km autostrad i ekspresówek więcej niż w 2008 r. Krasnoludki?
Drogi mamy fajne, w najlepszym tego słowa znaczeniu: zachodnie, a jeśli gdzieś są korki, to przeważnie dlatego, że się buduje nowe lub modernizuje starsze. Za miliardy euro otrzymane (ale bez żadnej łachy, bo się nam należały!) od „wyimaginowanej wspólnoty”.

20 lat temu było 990 km ekspresówek i autostrad. Od tego czasu wybudowaliśmy 5 tys. km nowych! Tylko w roku 2015 (rząd PO-PSL) GDDKiA podpisała 47 umów na budowę 730 km. W 2016 r. (rząd PiS) doszły 23 umowy na 253 km, w 2017 r. 28 umów na 274 km. W tym roku mamy na razie 29 umów na 382 km.

Kto jeździ, ten wie. Kto fruwa śmigłowcami, ten fruwa.

Bardziej wnikliwym, niedowiarkom (oraz Panu Premierowi) polecam ciekawe opracowanie zamieszczone na portalu money.pl. Na zachętę oraz w celach edukacyjnych, kilka cytatów:
  • Jeszcze w latach 90. ówczesny rząd AWS-UW opracowywał program budowy sieci dróg. Nacisk był położony przede wszystkim na autostrady i ekspresówki. Kolejne gabinety kontynuowały tę politykę. W 2004 roku rząd SLD wydał rozporządzenie, w którym określił długość dróg krajowych na 7200 km. Trzy lata później uzupełniono ten wykaz o dwie dodatkowe drogi (S2 i S79).
  • We wrześniu 2015 roku Rada Ministrów (PO) przyjęła Program Budowy Dróg Krajowych. Plan do roku 2023 przewidywał realizację ok. 3900 km autostrad i dróg ekspresowych (2000 km samych autostrad). Plan został później dwukrotnie zmieniony. Wydłużano długość inwestycji w trasy ekspresowe (raz do 5500 km, a za drugim razem do 5650 km).
  • Lwia część budów przypadła na czas rządów Platformy Obywatelskiej. Rozpoczęły się one w listopadzie 2007 roku i trwały do przełomu października i listopada 2015 roku. Sieć dróg rozbudowywano dzięki dotacjom z Funduszu Spójności, a następnie z funduszy Unii Europejskiej.
  • Podsumowując: od 2007 roku do połowy września tego roku GDDKiA podpisała 369 umów na roboty budowlane na łącznie 4824,1 km. Było to dokładnie 57 umów na autostrady (991,9 km), 201 umów na drogi ekspresowe (2800,5 km) oraz 111 umów na drogi główne ruchu przyspieszonego (1031,9 km).
  • Dla porównania w 2007 roku Polska posiadała niewiele ponad 300 km dróg ekspresowych i niecałe 700 km autostrad.
  • Najwyższa Izba Kontroli podała w dokumencie o Realizacji Planu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015, (który był kontynuacją realizacji zadań z poprzedniego programu z lat 2008-2011), że rozwój sieci dróg krajowych kosztował 104,7 mld zł. Organizacja PWC obliczyła z kolei, że samo unijne wsparcie dla Polski na budowę dróg krajowych w latach 2007-2013 wyniosło 10 mld euro.
  • Gdyby rozdzielić to na czasy rządów poszczególnych ugrupowań to Platforma Obywatelska w ciągu ośmiu lat podpisała 206 umów (średnio 25 umów na rok) na 3020,3 km (377,5 km na rok). Po zmianie rządu, gdy władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość, podpisano łącznie 65 umów (21 na rok) na 882,5 km (294 km na rok).


KONIECZNIE SPRAWDŹ:


Komentarze (8)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a co z

mafia autostradowa (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

za kogo to bylo

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szanowny autor jakoś "zapomniał", że sieć autostrad i dróg ekspresowych

gniewko_syn_ryba (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

miała być, wg zapowiedzi ówczesnego premiera Donalda Tuska, gotowa w roku 2012. Wiele z nich wciąż się buduje, a kończy się rok 2018...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
eee

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Ile oni dróg wyremontowali lokalnych, za pieniądze między innymi LP, PiS darł wtedy mordy o prywatyzacji, a teraz to samo robi, schizofrenia? Może i schizofrenia.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Aaa

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Mówią co chcą i jeszcze robić chcą móc tak samo.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Panie

Redaktorze (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

nie wspomniał Pan o tym, że te drogi i autostrady to były najdroższe w Europie, zaraz po wybudowaniu trzeba było je remontować. A o firmach, które były podwykonawcami a które nie otrzymały zapłaty...rozwiń całość

nie wspomniał Pan o tym, że te drogi i autostrady to były najdroższe w Europie, zaraz po wybudowaniu trzeba było je remontować. A o firmach, które były podwykonawcami a które nie otrzymały zapłaty za swoją pracę i splajtowały nie wspominam. Byli natomiast ci, którzy na tych budował zarobili. Bardzo dużozwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
hahahaha: PiS buduje o 40, a nawet 100 procent DROŻEJ!!!

OLA (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

Wystarczy zerknąć na rozstrzygnięcia przetargowe. takie są FAKTY. Ale ciemnota woli mity i kłamstwa. Kiedyś będzie sobie musiała wmówić, że ma co zjeść na obiad. Takich mamy "gospodarzy"....rozwiń całość

Wystarczy zerknąć na rozstrzygnięcia przetargowe. takie są FAKTY. Ale ciemnota woli mity i kłamstwa. Kiedyś będzie sobie musiała wmówić, że ma co zjeść na obiad. Takich mamy "gospodarzy". Opowiadaczy bajek.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
;)

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Obwodnica Warszawy była najdroższa, bo sobie zarzyczyli czerwonego granita zamiast betonu, poszukaj to zrozumiesz, jechałem to wiem.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ale twój idol nie mówił o kosztach tylko , że ich nie ma

sss (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

CZyli jak zwykle łgał. Nie rozmiękczaj tematu. Teraz jakoś nawet ci co wygrywają nie chcą robić. Masz jakiś pomysł? A może potaniały te drogi za PiSu? Czekam na porównanie a nie łganie.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo