Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O jednym zapomniano

Redakcja
Aby rozpocząć działalność gospodarczą, trzeba dokonać wpisu - w zależności od tego jaka to jest firma - do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez gminę lub uzyskać wpis w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ze względu na specyfikę niektórych zawodów wykonujący je, np. adwokaci czy notariusze, nie podlegali tym przepisom, lecz figurowali jedynie w rejestrach branżowych. Od kilku tygodni muszą się jednak rejestrować w gminie - o czym nie wszyscy wiedzą. Ponadto jest jeden zawód, o którym przepisy zapomniały i na razie nie wiadomo, co z tym zrobić. A bez tej nowej rejestracji część osób nie będzie mogła prowadzić działalności. Wszystkiemu winna jest Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej, która obowiązuje od kilku tygodni.

Część lekarzy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych czy pielęgniarek musi się teraz, po raz pierwszy, zarejestrować w gminie; wielu o tym nie wie

   Urząd Miasta Krakowa nadal ewidencjonuje działalność gospodarczą, ale do dotychczasowych obowiązków dorzucono mu konieczność rejestracji niektórych zawodów. W Wydziale Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa powiedziano nam, że dotyczy to m.in.: lekarzy, pielęgniarek, położnych, adwokatów, radców prawnych, notariuszy, komorników, biegłych rewidentów czy rzeczników patentowych.
   Co jednak ważne, nie każdy, kto wykonuje taki zawód musi się obecnie zarejestrować w gminie. Dotyczy to bowiem tylko "osób fizycznych" - takich, które pracują "we własnym imieniu, na własny rachunek" lub są wspólnikami w spółce cywilnej. Jeśli np. jakiś lekarz jest zatrudniony w przychodni albo adwokat jest pracownikiem kancelarii (a nie jest w niej wspólnikiem) itp. - wtedy nie podlega tej nowej gminnej rejestracji.
   - W ustawie zapomniano natomiast o lekarzach weterynarii. To zawód, z którym nie wiadomo co zrobić. Jeśli przyjdzie lekarz weterynarii, który sam chce prowadzić lecznicę lub jest jej współwłaścicielem, to nie będziemy mieli podstaw, by go wpisać do ewidencji; nie jest on uznany jako przedsiębiorca, a wcześniej był. Zwróciliśmy się w tej sprawie jeszcze o dodatkowe opinie prawne. To jedyny zawód, z którym nie wiadomo co teraz zrobić - _powiedziano nam w urzędzie. Jednocześnie, w myśl nowych przepisów, wykonujący tego typu indywidualną działalność gospodarczą teoretycznie winien się zarejestrować, gdyż bez tego nie może pracować. Jeśli nie zamierza działać "jako spółka prawa handlowego", nie może też tego zrobić w sądzie.
   
- Wpis do ewidencji kosztuje 100 złotych; można go uzyskać od ręki _- powiedziano nam. Z początkiem tego miesiąca uruchomiony został specjalny Punkt Obsługi Przedsiębiorcy (w Centrum Administracyjnym przy ul. Kordylewskiego 2), gdzie można uzyskać pomoc i informacje; są one też dostępne na stronie internetowej - w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Krakowa - www.bip.krakow.pl/pop/; są tam m.in. wzory potrzebnych dokumentów, które można wydrukować, numery kont itp.
   Wszyscy, którzy podlegają nowej rejestracji, a już prowadzą działalność gospodarczą, na poprzednich zasadach, muszą teraz uzyskać wpis do gminnej ewidencji - najpóźniej do 22 lutego 2005 roku. Do tej pory zrobiło to nieco ponad 50 osób (głównie lekarze i notariusze), a z szacunków urzędu wynika, że nowej rejestracji może w Krakowie podlegać nawet 4 - 5 tysięcy.
(J.ŚW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski