18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Obligacje na budowę kampusu

ECE
Członkowie Zarządu Powiatu Wielickiego w wyposażonej w nowoczesny sprzęt pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Zawodowych. Od lewej: Tadeusz Feret, Jacek Juszkiewicz, Lech Pankiewicz, Jan Kot, Mirosław Mrozowski FOT. BOGDAN PASEK
Członkowie Zarządu Powiatu Wielickiego w wyposażonej w nowoczesny sprzęt pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Zawodowych. Od lewej: Tadeusz Feret, Jacek Juszkiewicz, Lech Pankiewicz, Jan Kot, Mirosław Mrozowski FOT. BOGDAN PASEK
Udostępnij:
Tego jeszcze nie było! To zupełnie niespotykane rozwiązanie nie tylko w skali Małopolski, ale zapewne i Polski. Porównuje się je nawet do łączenia wody z ogniem, łączy się bowiem cel społeczny z komercyjnym sposobem realizacji tego gigantycznego przedsięwzięcia.

Członkowie Zarządu Powiatu Wielickiego w wyposażonej w nowoczesny sprzęt pracowni gastronomicznej Zespołu Szkół Zawodowych. Od lewej: Tadeusz Feret, Jacek Juszkiewicz, Lech Pankiewicz, Jan Kot, Mirosław Mrozowski FOT. BOGDAN PASEK

FINANSE. Spółka Powiatowy Park Rozwoju wyemitowała papiery wartościowe na największą inwestycję w powiecie

Samorząd powiatu wielickiego utworzył spółkę do budowy olbrzymiego kompleksu edukacyjno-sportowego, którym będzie ona zarządzała. Na dodatek spółka wyemitowała obligacje, za które inwestycję tę sfinansowano.

Duży kampus już... za mały

O budowie nowoczesnego kampusu dla uczniów Zespołu Szkół Zawodowych im. E. Dembowskiego oraz Zespołu Szkół im. br. Alojzego Kosiby mówiło się w powiecie wielickim od kilkunastu lat. Wiele było koncepcji poprawy warunków lokalowych w kilku budynkach rozrzuconych w różnych punktach Wieliczki. Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Wieliczce Maciej Filiciak cieszy się, że wcześniejsze pomysły upadły i doszło do budowy nowoczesnego kampusu, który już okazał się... za mały. Jego uczniom i nauczycielom przydałyby się przynajmniej dwie-trzy dodatkowe klasopracownie. Na razie dogląda wyposażenia nowych sal.

To rozwiązanie wymusił minister finansów

Godzenie wody z ogniem, czyli nowatorską koncepcję finansowania budowy kampusu i zarządzania nowym obiektem poniekąd wymusił... minister finansów. Inwestycja szła swoim torem, gdy 23 grudnia 2010 r. min. Jacek Rostowski wydał rozporządzenie, które - nie wdając się w prawne zawiłości - zdecydowanie utrudniło dalsze finansowanie budowy przez samorząd powiatowy i wstrzymało inne społecznie ważne przedsięwzięcia. Szef resortu finansów przyspieszył więc działania powiatu, gdyż samorządowcy już wcześniej zastanawiali się nad funkcjonowaniem kampusu po oddaniu go do użytku.

- Po licznych konsultacjach prawnych, żmudnych wyliczeniach, opracowaniu biznes planu, radni powiatu podjęli słuszną decyzję o utworzeniu spółki z o.o. Powiatowy Park Rozwoju. Starostwo ma w niej 100 proc. udziałów, wniosło aportem majątek, którym PPR będzie zarządzał w naszym imieniu. Będzie też zarządzał majątkiem powiatu wielickiego - mówi starosta wielicki Jacek Juszkiewicz.

Odważnym szczęście sprzyja

- Jak w 2011 roku "odtrąbiono" kryzys, radni zaczęli wątpić w sens kontynuacji budowy kampusu, mówiono nawet o sprzedaży. Zaprosiliśmy wtedy do rozmów ekspertów, szeroko przedstawialiśmy radnym biznes plan, wszelkie argumenty za i przeciw. A tym decydującym jest poprawa warunków i jakości kształcenia blisko tysiąca uczniów, w tym niepełnosprawnych oraz dalszy rozwój szkolnictwa zawodowego w powiecie na miarę XXI wieku - mówi Michał Roehlich, prezes spółki Powiatowy Park Rozwoju. I dodaje, że szczęście sprzyja odważnym.

Obligacje najlepszym źródłem finansowania

Powiat wielicki jako pierwszy w Polsce zrealizował tak dużą inwestycję oświatową za pośrednictwem spółki kapitałowej. Taka formuła umożliwiła dalsze finansowanie budowy kampusu dzięki wyemitowaniu obligacji. Tego typu papiery wartościowe to, jak mówi prezes Michał Roehlich, najbardziej optymalny i elastyczny produkt. Emisję wspierały władze powiatu, co było tym ważniejsze, że dopiero co powstała spółka nie miała żadnej finansowej historii.
Obligacje objął wyłoniony w konkursie bank, a ich wykup poręczył powiat wielicki, gwarantując, że emisja papierów dłużnych jest najlepszym źródłem dalszego finansowania budowy kampusu.

Emisja nie obciąża budżetu

- Emisja obligacji wartości 17 mln złotych nie obciąża budżetu powiatu. Zarządzający kampusem Powiatowy Park Rozwoju ma też zapewniony przychód w postaci czynszu płaconego przez powiat - to rocznie ponad 2,5 mln zł. Zakładamy, że kampus, mający charakter parku edukacyjno-sportowego, będzie też miał przychody z wynajmu sali widowiskowo-koncertowej, obiektów sportowych, szkolnej stołówki-restauracji świadczącej usługi gastronomiczne - mówi starosta Jacek Juszkiewicz.

W czasie kryzysu można sporo zaoszczędzić

Całkowity koszt budowy kampusu określono na ponad 52,8 mln zł. Okazało się jednak, że kryzys ma też i swoje dobre strony.

- Na kryzysie można zaoszczędzić. Sporo firm budowlanych odczuwa finansowe trudności, bo kurczy się im portfel zamówień. By przeżyć, obniżają ceny. Wartość kosztorysowa pierwszego etapu inwestycji wynosiła 28,5 mln zł, natomiast w przetargu jedna z firm zaproponowała 16,7 mln. Sprzyja nam też obniżka stóp procentowych. Okazuje się więc, że inwestowanie w trudnych czasach ma sens - mówi wicestarosta Mirosław Mrozowski.

Faktyczne koszty budowy wyniosły niewiele ponad 38,6 mln zł, co dało blisko 14,2 mln oszczędności.

Były dodatkowe pieniądze

Sytuację utrudniał wówczas brak grantów na budowę szkół średnich oraz specjalnych. Teraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego przyznał 1 mln zł dotacji na wyposażenie pracowni nauki zawodu w Zespole Szkół Zawodowych. To środki z unijnego programu modernizacji szkolnictwa zawodowego w Małopolsce.

Ponadto spółka PPR pozyskała 850 tys. zł z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na współfinansowanie budowy sali gimnastycznej.

Elżbieta Cegła

KALENDARIUM

* 19 GRUDNIA 2005 R. Rada Powiatu Wielickiego zdecydowała o zakupie gruntu (tzw. plebańskie pola) pod budowę nowego obiektu dla Zespołu Szkół Zawodowych w Wieliczce. Na początku 2007 r. r. plany poszerzono o budowę nowej siedziby Zespołu Szkół im. Brata Alojzego Kosiby.

* 13 MARCA 2007 R. wizja lokalna potwierdziła zasadność zmodyfikowanej koncepcji.

* 18 GRUDNIA 2007 R. komisja konkursowa wyłoniła projekt urbanistyczno-architektoniczny kampusu - wygrała Pracownia Architektury Ireneusza Piotrowskiego z Krakowa.

* 3 MARCA 2010 R. starosta wielicki podpisał z firmą Strabag umowę o budowie I etapu kompleksu oświatowego.

* 28 KWIETNIA 2011 R. Rada Powiatu Wielickiego przyjęła uchwałę o powołaniu spółki z o.o. Powiatowy Park Rozwoju, która rozpoczęła działalność 25 lipca 2011 r. Spółka ogłosiła konkurs na budowę drugiego etapu kampusu na tzw. plebańskich polach.

* STYCZEŃ 2014 R. - oficjalne otwarcie wielickiego kampusu - parku edukacyjno-sportowego.

* 17 LUTEGO 2014 R. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Zawodowych im. br. Alojzego Kosiby w Wieliczce rozpoczną zajęcia w nowej siedzibie.

(ECE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie