MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łącznik, który dzieli. Kolejna odsłona kontrowersji wokół budowy drogi w Łaganowie

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Przewodnicząca społecznego komitetu Wioletta Zdeb wręczyła radnym mapki z wariantami przebiegu łącznika
Przewodnicząca społecznego komitetu Wioletta Zdeb wręczyła radnym mapki z wariantami przebiegu łącznika Aleksander Gąciarz
Proszowicka Rada Powiatu przyjęła w czwartek apel, w którym poparła dążenia mieszkańców Łaganowa, zmierzające do zmiany przebiegu projektowanej drogi przez tą miejscowość. Wcześniej podobną rezolucję podjęła Rada Miejska w Proszowicach. Kluczowe dla sprawy ma być natomiast spotkanie, która odbędzie się 5 kwietnia w Wawrzeńczycach.

O kontrowersjach wokół inwestycji pisaliśmy szeroko kilka dni temu. Przy okazji planowanej modernizacji drogi powiatowej Proszowice – Wawrzeńczyce ma powstać łącznik (fragment całkiem nowej drogi), który „zepnie” ją z drogą wojewódzką Kraków – Proszowice. Mieszkańcy Łaganowa do niedawna byli przekonani, że zostanie on poprowadzony po śladzie istniejącej drogi dojazdowej do pól oraz po dawnym rowie przeciwpancernym. Tymczasem na początku marca otrzymali informacje, że droga pobiegnie przez teren ich gospodarstw, w pobliżu zabudowań i przecinając pola uprawne. Zaraz po świętach w Łaganowie mają się pojawić geodeci, którzy wytyczą przebieg przyszłej drogi. A gdy to się stanie, rolnikom pozostanie tylko walka o wysokość ewentualnego odszkodowania.

Właściciele gruntów, których sprawa dotyczy, są zdeterminowani, by do budowy drogi w takiej lokalizacji nie dopuścić. Przekonują, że nikt ich o planie zajęcia działek nie informował.

- Czujemy się postawieni pod ścianą. 4 kwietnia mają przyjść geodeci, a na drugi dzień ma zapaść decyzja o ostatecznym przebiegu drogi. A gdzie jest głos mieszkańców? Gdzie są konsultacje społeczne? Gdzie jest jakakolwiek informacja tej sprawie? Kiedy zostaliśmy zapytani o zdanie? Do marca nie mieliśmy pojęcia o planowanym przebiegu inwestycji. Czujemy się oszukani, bo ktoś chce zrobić bez naszej woli i wiedzy. Nie zgadzamy się na zaproponowany przebieg drogi – mówiła na sesji Rady Powiatu przewodnicząca założonego przez poszkodowanych społecznego komitetu Wioletta Zdeb.

Mieszkańcy, których sprawa dotyczy, poprosili o reprezentowanie ich interesów również Pawła Srogę, proszowickiego radnego i przewodniczącego gminnej Komisji Mienia Komunalnego. On też zapewnia, że pełniąc swoje funkcje, nie wiedział o nowym przebiegu łącznika drogowego, choć decyzja w tej sprawie została podjęta w połowie ubiegłego roku.

- Zarówno mieszkańcy Łaganowa jak i ja byłem przekonany, że aktualny jest przebieg drogi wypracowany w 2021 roku. Nie wiedziałem o dokonanej zmianie. Tymczasem procedowanie decyzji o zezwoleniu ma realizację inwestycji drogowej bez konsultacji społecznych może skutkować jej unieważnieniem - argumentuje.

Kierująca Zarządem Dróg Powiatowych Janina Krzek przyznała na sesji, że kierowana przez nią instytucja zaakceptowała nowe miejsce wpięcia łącznika do istniejącej drogi powiatowej. Ale tylko tyle...

- Zaakceptowaliśmy włączenie, natomiast dalszy przebieg drogi to była już kwestia projektanta. Ja dokumentacji tego przebiegu nie otrzymałam. Otrzymała ją natomiast gmina do zaopiniowania – powiedziała Janina Krzek i przypomniała, że stało się to w czerwcu ubiegłego roku. Taką datę nosi pismo, w którym spółka PBW Inżynieria z Wrocławia zwraca się do gminy z prośbą o wydanie opinii w sprawie proponowanego przebiegu łącznika, który został ustalony na spotkaniu 9 maja 2023. Zdaniem Janiny Krzek to wtedy właśnie projektowany przebieg powinien zostać poddany konsultacjom społecznym. Tymczasem w odpowiedzi udzielonej 26 lipca gmina wymieniła kilka uwag do planowanego przebiegu drogi, ale nie zakwestionowała jej zasadniczego kształtu.

Przypomnijmy, że na sesji Rady Miejskiej, która odbyła się dwa dni wcześniej, przedstawiciele strony gminnej przekonywali z kolei, że przebudowywana droga jest powiatowa i to Starostwo Powiatowe jest za inwestycję odpowiedzialne. Padały też zapewnienia, że gmina również dowiedziała się o wszystkim w ostatnich tygodniach.

Właściciele gruntów w Łaganowie, choć zostali pominięci przy projektowaniu inwestycji, nie kwestionują potrzeby jej wykonania i starają się znaleźć kompromisowe rozwiązanie. Nie tylko zaproponowali alternatywny przebieg łącznika, ale są gotowi oddać na ten cel część swoich nieruchomości. Istniejąca droga Proszowice- Wawrzeńczyce znajduje się bowiem w złym stanie, a nośność położonych na niej mostów stanowi ograniczenie dla transportu, w tym transportu płodów rolnych. Planowana modernizacja, zainicjowana pięć la temu przez Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego, ma nie tylko podnieść standard drogi, ale też zwiększyć jej przepustowość. Projektowany łącznik ma z kolei wyprowadzić część ruchu poza ulice Proszowic, na których również obowiązują ograniczenia tonażu.

Oszuści - aplikacje bankowe ID

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski