Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obrady nad ciepłą wodą

BAJ
Kontrowersje, dotyczące dostaw ciepłej wody użytkowej do lokali Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Kętach, nie milkną. Przedłużające się dyskusje skłoniły ostatnio burmistrza miasta Romana Olejarza do zwołania specjalnej narady z zainteresowanymi.

   Podczas spotkania udało się ustalić niektóre kwestie. Spółdzielnia chce, by ciepła woda użytkowa dla osiedla Nad Sołą była pozyskiwana za pomocą pomp ciepła. Jednak ten pomysł ma być zweryfikowany do końca 2005 r., a do tego czasu ma obowiązywać obecny system ogrzewania, czyli dostarczanie jej przez Miejski Zakład Energetyki Cieplnej w Kętach. Jeśli nowy projekt wejdzie w życie, wtedy Spółdzielnia będzie inwestorem tego zadania. Jej Zarząd kategorycznie odrzuca pomysł wdrożenia tzw. węzłów dwufunkcyjnych dla przygotowania ciepłej wody użytkowej, który z kolei władze MZEC - na podstawie posiadanego doświadczenia i ekspertyz - uważają za najlepsze rozwiązanie. Jeżeli jednak nowy pomysł będzie wymagał dalszego korzystania z ciepła sieciowego MZEC, wtedy Spółdzielnia zobowiąże się do przedstawienia energetyce z wyprzedzeniem "warunków ogólnych i technicznych dostarczenia ciepła".
   Zobowiązano też firmy do ustalenia optymalnej temperatury podgrzewania wody przez MZEC dla Spółdzielni, aby zapewnić wymaganą temperaturę u odbiorcy (tzn. aby nie była niższa od minimalnej wymaganej, ale też niewiele wyższa, co z kolei ma ograniczyć wytrącanie się związków chemicznych i poprawić jakość podgrzanej wody). Aby ustalić, skąd biorą się zabrudzenia w dostarczanej przez MZEC wodzie, Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji - na zlecenie Spółdzielni - ma wykonać analizy podgrzanej wody. Z kolei MZEC będzie musiał pilotażowo zainstalować filtr przy jednym z wytypowanych bloków i przeanalizować efekty. Jeśli będą występować awarie sieci, "wodociągi" muszą z wyprzedzeniem informować MZEC o zamknięciu i ponownym włączeniu wody do sieci. MZEC zobowiązany został natomiast do bieżącej konserwacji i remontów układu przygotowania ciepłej wody użytkowej do końca 2005 r.
   - Powyższe ustalenia są szansą na doraźne rozwiązanie problemu - uważa burmistrz Olejarz. - Jeśli Spółdzielnia zrezygnowałaby z projektu wprowadzenia pomp ciepła, MZEC będzie zobowiązany do zrealizowania własnego pomysłu inwestycyjnego, który będzie musiał uzgodnić ze Spółdzielnią i gminą. Po 2005 r. dyskusje nie będą mogły się przedłużać. Stan techniczny rurociągów na podgrzaną wodę może powodować większą awaryjność, a wtedy trzeba będzie się zdecydować na najbardziej efektywne rozwiązanie.
(BAJ)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski