Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obwodnica Oświęcimia do drogi S1 na prawie 40 proc. Tak inwestycję oceniła przed zimową przerwą GDDKiA. Zobaczcie zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na blisko 40 proc. oceniła GDDKiA zaawansowanie budowy obwodnicy Oświęcimia do drogi S1 przed zimową przerwą
Na blisko 40 proc. oceniła GDDKiA zaawansowanie budowy obwodnicy Oświęcimia do drogi S1 przed zimową przerwą GDDKiA
Na blisko 40 proc. oceniła Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaawansowanie budowy obwodnicy Oświęcimia do drogi ekspresowej S1 przed zimową przerwą. Realny pozostaje termin zakończenia inwestycji, czyli w pierwszej połowie 2025 roku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Na budowie obwodnicy Oświęcimia minął ponad rok

Inwestycja jest prowadzona na całej długości ponad 9-kilometrowego odcinka. GDDKiA przypomina, że rozpoczęła się jesienią 2022 roku od robót przygotowawczych, obejmujących m.in. rozpoznanie saperskie, prace archeologiczne, przebudowę infrastruktury podziemnej oraz przygotowanie dróg technologicznych.

Na blisko 40 proc. oceniła GDDKiA zaawansowanie budowy obwodnicy Oświęcimia do drogi S1. Efekty widać m.in. w części, gdzie powstaje przeprawa nad S
Na blisko 40 proc. oceniła GDDKiA zaawansowanie budowy obwodnicy Oświęcimia do drogi S1. Efekty widać m.in. w części, gdzie powstaje przeprawa nad Sołą GDDKiA

- Roboty ruszyły z pełną mocą na wiosnę. Realizowane były m.in. prace ziemne, związane z wymianą gruntu na te o lepszych parametrach oraz budową nasypów. Zbudowano nasypy drogowe. Wykonano niemal wszystkie prace w zakresie budowy przepustów melioracyjnych - wylicza Kacper Michna, specjalista ds. komunikacji społecznej z krakowskiego Oddziału GDDKiA.

Na blisko 40 proc. oceniła GDDKiA zaawansowanie budowy obwodnicy Oświęcimia. Na długości ok. 1 km położona została pierwsza warstwa asfaltu
Na blisko 40 proc. oceniła GDDKiA zaawansowanie budowy obwodnicy Oświęcimia. Na długości ok. 1 km położona została pierwsza warstwa asfaltu GDDKiA

Jak dodaje, przebudowano ponadto przecięcia przyszłej obwodnicy z drogami wojewódzkimi nr 933 w ciągu ul. Legionów i 948 w ciągu ul. Jagiełły, gdzie powstały ronda. Trwają prace przy wykopie przed linią kolejową, gdzie zostanie przygotowany segment mieszczący w sobie jezdnie przyszłej obwodnicy.

Na przecięciu obwodnicy z drogami wojewódzkimi 933 i 948 powstają ronda
Na przecięciu obwodnicy z drogami wojewódzkimi 933 i 948 powstają ronda GDDKiA

- Do grudnia na trasie głównej obwodnicy położyliśmy na odcinku ponad 1 km pierwszą warstwę asfaltu - zaznacza Kacper Michna.

Trwa przygotowanie jezdni, która pobiegnie pod linią kolejową 93
Trwa przygotowanie jezdni, która pobiegnie pod linią kolejową 93 GDDKiA

Na ukończeniu są prace związane z budową fundamentów mostów. Wykonano też większość zadań w zakresie przygotowania podpór. Prace koncentrują się teraz na budowie konstrukcji nośnych, tj. tych elementów mostów, na których zostanie położona jezdnia. Segmenty mostu nad Wisłą zostały już nasunięte nad koryto rzeki. W przypadku mostu nad Sołą wykonawca zaczął budowę konstrukcji nośnej w technologii nawisowej. Część płyty mostu jest już zrobiona, powstała z gotowych belek.

Na długości ok. 1 km położona została pierwsza warstwa asfaltu
Na długości ok. 1 km położona została pierwsza warstwa asfaltu GDDKiA

Przerwa zimowa hamuje tempo inwestycji w Oświęcimiu

W związku z zimą tempo inwestycji przy obwodnicy będzie mniejsze. Tak przewiduje to również umowa GDDKiA z wykonawcą firmą Budimex. Nie oznacza, że wszystkie prace zostaną wstrzymane.

Na blisko 40 proc. oceniła GDDKiA zaawansowanie budowy obwodnicy Oświęcimia do drogi S1 przed zimową przerwą
Na blisko 40 proc. oceniła GDDKiA zaawansowanie budowy obwodnicy Oświęcimia do drogi S1 przed zimową przerwą GDDKiA

- Zimą wykonawca planuje kontynuować budowę nasypu w rejonie Stawów Adolfińskich, prace związane z przebudową ulic Legionów i Jagiełły oraz przygotowanie konstrukcji trasy głównej. Jeżeli pogoda pozwoli chcemy położyć asfalt na kolejnych odcinkach obwodnicy - dodaje Kacper Michna.

W GDDKiA oceniają zaawansowanie dla całej inwestycji na niespełna 40 proc. Wartość prac budowlanych to 0,5 mld zł, z czego ponad 164 mln zł pokryte zostanie dzięki dofinansowaniu ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. 

Efekty inwestycji widoczne są przy budowie mostów i wiaduktów
Efekty inwestycji widoczne są przy budowie mostów i wiaduktów GDDKiA

Na oddanie do użytku obwodnicy czekają już niecierpliwie kierowcy, którym często na głównych traktach miasta przychodzi wystawać w korkach. - Myślę, że jak wielu kierujących, mam nadzieję, że inwestycja zostanie ukończona zgodnie z planem - mówi Kamil Zając z Oświęcimia.

Obwodnica będzie stanowić południowe obejście Oświęcimia i zapewni szybkie i bezpieczne połączenie z drogą ekspresową Mysłowice – Bielsko-Biała, a dzięki temu również z autostradą A4. Będzie miała dwie jezdnie, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Trasa zostanie połączona z innymi drogami w sześciu miejscach.

Samo połączenie z S1 przez węzeł Oświęcim znajduje się już na terenie województwa śląskiego, między miejscowościami Bojszowy i Jedlina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski