Obyś cudze dzieci uczył...

Redakcja
Byłem nauczycielem. Wiem jaki to kawałek chleba... - mówił na sesji RG wójt Jan Żebrak Fot.: Zbigniew Wojtiuk
Byłem nauczycielem. Wiem jaki to kawałek chleba... - mówił na sesji RG wójt Jan Żebrak Fot.: Zbigniew Wojtiuk
Radni gminni stosowną uchwałą poparli zamiar utworzenie z dniem 1 września 2010 roku Zespołu Szkół w Tczycy. Szkoła Podstawowa, do której uczęszcza obecnie 116 dzieci i Gimnazjum liczące 100 uczniów (obie mieszczą się w jednym budynku), będzie od nowego roku szkolnego kierowana jako ZS przez jednego dyrektora. Kto nim zostanie, zadecyduje ogłoszony wcześniej konkurs.

Byłem nauczycielem. Wiem jaki to kawałek chleba... - mówił na sesji RG wójt Jan Żebrak Fot.: Zbigniew Wojtiuk

CHARSZNICA. Gmina nie żałuje pieniędzy dla nauczycieli, choć zdaniem radnych nie wszyscy na to zasługują

Ta uchwała poprzedziła informację o średnich wynagrodzeniach nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Złożyła ją dyrektor Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Marianna Mazur. To rozpętało dość burzliwą dyskusję, sprowadzająca się do konkluzji, czy aby wspomagani przez budżet gminny nauczyciele doceniają to i "odwdzięczają się" dobrą pracą oświatowo - wychowawczą.

- Ustawa nałożyła obowiązek (realizacji konkretnej, rzeczywistej!), wypłacania nauczycielom wynagrodzenia w wysokości średniej krajowej. Dotychczas był ten obowiązek, ale nikt go nie respektował. W tej chwili jest to odgórnie egzekwo-wane, m.in.: przez RIO, Radę Gminy, związki zawodowe i dyrektorów. Oczywiście, nasza gmina spełniła ten obowiązek w stu procentach - wprowadziła w temat dyrektor GZEAS.

Radni otrzymali sprawozdanie z wyszczególnie-niem m.in.: wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego (nauczyciel stażysta, kontraktowy, mianowany, dyplomowany).

- Na dzień 31 grudnia 2009 r. nauczycielom stażystom zabrakło do średniego wynagrodzenia - 50 zł, nauczycielom kontraktowym - 173 zł, mianowanym - 266 zł, dyplomowanym - 442 zł (kwoty brutto). Czyli to są naprawdę groszowe sprawy. Te zaległości musieliśmy w styczniu wypłacić. I zostały one wypłacone. Każdy otrzymał to, co mu się należało. Gmina wykonała swój obowiązek realizacji średniego wynagrodzenia dla nauczycieli za rok 2009 - zanaczyła.

- Wyasygnowaliśmy z budżetu 96 tys. zł, żeby wyrównać te pensje do średniej krajowej. Wypłaty były głównie formie nagród dla nauczycieli (dla dobrych nauczycieli!) i dyrektorów, bo trzeba nagradzać widoczne efekty pracy. Praca w szkole jest ciężka. Zaczynałem jako nauczyciel, więc co nieco wiem... Byłem bardziej wykończony po kilku godzinach lekcyjnych, niż po tygodniu pracy na urzędzie - zauważył wójt Jan Żebrak.

- Czy jest jakaś inna grupa zawodowa w kraju, której trzeba wyrównywać do średniej krajowej? Prawie 100 tys. zł piechotą nie chodzi... - polemizował radny Janusz Jędrzejczyk. - Trzeba jakoś inaczej "motywować" nauczycieli do pracy. By czegoś uczyli, a nie siedzieli na lekcjach - doradzał radny z Wierzbia.

Nie rozpieszczamy szkół pieniędzmi. Nagradzamy proporcjonalnie do wyników egzaminów sprawdzających. Czyli dostaje więcej ten dyrektor i ta szkoła, która ma najlepsze wyniki nauczania. Nie ma co żałować środków, bo przecież przy tych swoich poborach nauczyciele muszą płacić podatki, ZUS i inne obciążenia. Na ten temat można mówić dużo... - próbował zamknąć "oświatowy" wątek sesji wójt.

Jednak bezskutecznie. Radny Jędrzejczyk zapytał przy okazji o możliwość usunięcia przez Radę Pedagogiczną "rozwalającego" (jak to określił) klasę ucznia.

- Przeszkadza w lekcjach, żuje lub pluje gumą, jest agresywny, klnie. Czy takiego ucznia nie można jeśli nie usunąć ze szkoły to przynajmniej gdzieś przenieść?
Marianna Mazur wyjaśniła, iż mając na uwadze ustawowy zapis o "obowiązku szkolnym" (obowiązkowa edukacja w podstawówce i gimnazjum), takiego ucznia nie można usunąć lub przenieść. Wymagana jest tu opinia wielu gremiów, z kuratorium i poradniami specjalistycznymi włącznie, poparta na koniec zgodą rodziców takiego deprawującego klasę ucznia.

- Ponoć nie ma dzieci złych, tylko nie potrafimy do nich dotrzeć - skwitowała filozoficznie Marianna Mazur.

- A może jak za moich szkolnych czasów uruchomić linijkę... - dodał zza stołu prezydialnego wiceprzewodniczący RG, radny senior Józef Maj ze Swojczan.

ZBIGNIEW WOJTIUK

miechowski@dziennik.krakow.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie