MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oczyszczone Rysy

Redakcja
Dyrektor TPN Paweł Skawiński pokazuje jedną z tablic zdemontowanych ze szczytu Rysów.To ogłoszenie z godzinami odjazdu busów, które ktoś na stałe przytwierdził do skały... Fot. Agnieszka Szymaszek
Dyrektor TPN Paweł Skawiński pokazuje jedną z tablic zdemontowanych ze szczytu Rysów.To ogłoszenie z godzinami odjazdu busów, które ktoś na stałe przytwierdził do skały... Fot. Agnieszka Szymaszek
Tatrzański Park Narodowy usunął ze szczytu Rysów wszystkie zamontowane tam przez różne osoby przedmioty: tablice, ogłoszenia, a także krzyż postawiony niedawno bez wiedzy TPN.

Dyrektor TPN Paweł Skawiński pokazuje jedną z tablic zdemontowanych ze szczytu Rysów.To ogłoszenie z godzinami odjazdu busów, które ktoś na stałe przytwierdził do skały... Fot. Agnieszka Szymaszek

TATRY. Z najwyższego szczytu w Polsce zniknął krzyż, kajdanki, tabliczka z godzinami odjazdu busów i inne przedmioty

Turysta, który po długim i mozolnym podejściu stanął wreszcie na wierzchołku Rysów, często bywał zaskoczony: wierzchołek "oblepiony" był różnego rodzaju tablicami i tabliczkami. Wśród tablic jedną z największych było reklamowe ogłoszenie z podanymi godzinami odjazdu busów ze Szczyrbskiego Jeziora na Łysą Polanę. Były także inne tabliczki: na przykład informacja od młodej pary dotycząca "pożegnania się z wolnością" wraz z kajdankami. Wszystkie przedmioty zostały wmontowane na w skałę na stałe. Wcześniej autorzy musieli wywiercić w skale wiertarką otwory.

- Umieszczanie tablic, tabliczek, ogłoszeń i innych przedmiotów pokazuje bezczelność ludzi, którzy w ten sposób wykorzystują górski szczyt - bez ogródek mówi dyrektor parku.

Na szczycie niedawno umieszczony został także krzyż wraz z tablicą informacyjną dotyczącą 100-lecia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jubileusz obchodzony był w roku ubiegłym. TOPR z krzyżem ani tablicą nie ma jednak nic wspólnego. Podobnie jak Tatrzański Park Narodowy, jest przeciwny umieszczaniu na szczytach Tatr nowych przedmiotów, również symboli religijnych - bez otrzymania formalnej zgody parku. - Usunięcie krzyża zapowiadaliśmy już na koniec poprzedniego sezonu letniego, kiedy się pojawił - wówczas przeszkodziła jednak pogoda. Został on przekazany do Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, gdzie znajdzie swoje stałe miejsce - mówi dr Paweł Skawiński, dyrektor TPN. Podkreśla, że o ile park pozostawia krzyże i inne przedmioty umieszczone w Tatrach dawno temu, traktując je jako część dziedzictwa historycznego, to nie może pozwolić, by bez zezwolenia parku ludzie umieszczali w górach różne przedmioty, nawet jeśli są to symbole religijne. Dyrektor opowiada, że ponad rok temu był u niego mężczyzna, który reklamował wykonywane przez siebie próbki metalu. Dyrektor poinformował go wówczas, że - aby postawić krzyż na Rysach - potrzebna jest formalna zgoda parku, a wcześniej - wniosek, który do TPN powinna napisać osoba chcąca postawić krzyż. - Powiedziałem mu jednak już wtedy, że park takiej zgody nie da. Myślałem, że po tej rozmowie sprawa się zakończy. I tak naprawdę nie jestem w stanie ustalić, kto to postawił. Mężczyzna ten pojawił się później także w TOPR, ale - jak powiedział mi naczelnik TOPR-u - Pogotowie także negatywnie odniosło się do tej inicjatywy.

TPN zapytał również parafię w Małem Cichem, czy została poinformowana o umieszczeniu krzyża na Rysach. Tam jednak autor przedsięwzięcia także nie zostawił żadnej informacji i nie dopełnił wymaganych procedur. Wczoraj dyrektor parku otrzymał maila krytykującego zdjęcie krzyża. Autor listu stwierdził, że park chciał się w ten sposób przypodobać PO i Donaldowi Tuskowi...

- Tatry są wolne od polityki, a park kieruje się zasadami ochrony przyrody i krajobrazu - komentuje dyrektor Skawiński.
- W ostatnim czasie w Tatrach pojawiła się moda na zawieszanie pamiątkowych tabliczek, kłódek, kajdanek i innych tego typu elementów przez zakochane czy świeżo poślubione pary. Są one jednak natychmiast usuwane, prosimy więc o zaniechanie takich praktyk. Rodziny i przyjaciół osób, które tragicznie zginęły w Tatrach, zachęcamy do umieszczania tablic poświęconych ich pamięci na symbolicznych cmentarzach - apeluje TPN. W polskich Tatrach cmentarz taki znajduje się właśnie przy Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach. Symboliczny cmentarz znajduje się również w Tatrach Słowackich pod Osterwą. Niedawno np. z inicjatywy portalu Wspinanie.pl na symbolicznym cmentarzu pod Osterwą, przy zachowaniu wszelkich formalności, umieszczono tablicę poświęconą pamięci Piotra Dawidowicza, który w 1993 roku zginął podczas wspinaczki na Kościelcu.

Wszystkie przedmioty zdemontowane z Rysów, z wyjątkiem krzyża, znajdują się w magazynie TPN. Krzyż przekazany został o.o. dominikanom. Na szczycie Rysów została jeszcze tablica informacyjna, którą wmontowano w skałę wraz z krzyżem. Podczas akcji oczyszczania wierzchołka wyczerpał się akumulator. W najbliższym czasie park usunie i tę tablicę.

Agnieszka Szymaszek

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski