Odnowiony „Wiedeńczyk” wygląda jak wielki smok [ZDJĘCIA,...

Odnowiony „Wiedeńczyk” wygląda jak wielki smok [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marzena Rogozik

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Przed remontem stan historycznego samolotu był fatalny. Dzięki uporowi i konsekwencji Fundacji udało się go odnowić
1/54
przejdź do galerii

Przed remontem stan historycznego samolotu był fatalny. Dzięki uporowi i konsekwencji Fundacji udało się go odnowić ©Fot. Arch. Fundacji „Wiedeńczyka”

Wydarzenie. Dziś o godzinie 11 na płycie lotniska Muzeum Lotnictwa Polskiego pojawił się odnowiony An-2 „Wiedeńczyk”. Ten sam, którym w roku 1982 trzech polskich wojskowych uciekło zza żelaznej kurtyny.
Historyczny samolot przeszedł kapitalny remont na początku tego roku. Zyskał m.in. nowe płótno na skrzydłach, wykonany został także przegląd jego silnika. Wszystko udało się dzięki staraniom członków i sympatyków Fundacji Wiedeńczyk AN-2, która w 2012 roku zainicjowała projekt „Reaktywacja AN-2”, zbierając pieniądze na naprawę samolotu.


Autor: Paulina Piotrowska

Renowacja kosztowała blisko 100 tys.
zł. - Czeka nas jeszcze remont wnętrza i śmigła - mówi prezes Fundacji Zbigniew Chłopecki. Na kadłubie odnowionego samolotu został namalowany symboliczny smok zaprojektowany przez Marka Radomskiego z Muzeum Lotnictwa Polskiego. Słynny „Wiedeńczyk”, podobnie jak w ubiegłych dwóch latach, będzie atrakcją tegorocznego Małopolskiego Pikniku Lotniczego.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo