Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odpracowanie kształcenia to dziś konieczność

Dorota Stec-Fus
Edytorial. Doktor Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej, ma rację, pytając, dlaczego rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska - która teraz domaga się wprowadzenia zasady odpracowywania przez lekarzy kwot wydanych na ich kształcenie - nie wspierała samorządu lekarskiego, kiedy domagał się on rozwiązania problemu deficytu medyków.

W istocie, jej osiągnięcia w walce o interesy chorych nie oszałamiają. Jednakże to, że wyraźnie uaktywniła się dopiero po zmianie ekipy rządzącej (prawdopodobnie w trosce o stanowisko) nie zmienia faktu, że poruszyła kwestię kluczową dla naszego bezpieczeństwa zdrowotnego.

Zresztą to pomysł nie nowy, „przebąkiwali” o nim już politycy dwa lata temu, kiedy było jasne, że dramatycznej luki pokoleniowej wśród lekarzy - powstałej w wyniku zaniedbań kolejnych ekip - wypełnić nie sposób.

Czy oprócz koncepcji rzecznika praw pacjenta jest dziś inna droga rozwiązania problemu? Wydaje się, że nie. Decyzje nowego ministra Konstantego Radziwiłła o zwiększeniu o 15 proc. liczby miejsc na studiach medycznych oraz zapewnienie dla każdego absolwenta miejsca specjalizacyjnego (rezydentury) da efekt dopiero za około 12 lat. Tyle trwa wykształcenie lekarza specjalisty.

Pozostaje kluczowe pytanie: czy wymóg odpracowywania pieniędzy publicznych wydanych na edukację jest dopuszczalny na gruncie polskiego prawa? Z orzeczenia Sądu Najwyższego (wyrok z 21 listopada 2011 r.) wynika, że tak.

Analiza orzecznictwa SN wskazuje, że nie uznaje on takiego wymogu za przejaw ograniczenia zasady wolności zatrudnienia, zagwarantowanej w Konstytucji RP. Zdaniem sądu nie jest on ani sprzeczny z prawem, ani z zasadami współżycia społecznego. Nie ma bowiem przymusu podejmowania pracy i dalszej nauki na lekarskiej rezydenturze.

Wybierając tę ścieżkę dojścia do specjalizacji, lekarze będą świadomi, że warunkiem przyznania im miejsca jest obowiązek odpracowania nakładów poniesionych na szkolenie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wstrzymać wyjazdy lekarzy za granicę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski