MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ognisko w krakowskim parku? Jest taka możliwość. A legalne grillowanie?

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Anna Kaczmarz
Prognozy wskazują, że temperatura przez większość pozostałych dni w czerwcu przekroczy 25 stopni, a słońce będzie nam towarzyszyć praktycznie codziennie. To idealne warunki na wieczornego grilla lub ognisko. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Krakowie mimo zakazów, są zieleńce, gdzie ogień można rozpalić. Należą do nich m.in. Park Krowoderski czy Park Zakrzówek.

Jak tłumaczy Aleksandra Mikolaszek z ZZM, co do zasady grillowanie w Krakowie przy użyciu lekkich rusztów/grilli nie jest zakazane, należy jednak pamiętać, że zarządcy terenów, administracje budynków, spółdzielnie mieszkaniowe czy wspólnoty mogą ustalać swoje zasady.

- Warto też pamiętać, że osoby zakłócające spokój i porządek publiczny, spożywające alkohol w miejscu zabronionym, śmiecące, zanieczyszczające teren, niszczące zieleń oraz naruszające przepisy uchwały antysmogowej (mandaty do 500 zł) – narażają się na interwencje strażników miejskich - przestrzega urzędniczka.

Grillowanie w miejskich parkach

A jak sytuacja wygląda w przypadku gdybyśmy chcieli rozpalić grilla na terenie krakowskich zieleńców? W nowych regulaminach miejskich parków zakazy grillowania są ich nieodłączną częścią. Istnieją jednak dwa wyjątki od reguły. Grilla rozpalicie bowiem w Parku Krowoderskim i Parku Zakrzówek. Są tam wyznaczone strefy przystosowane do takiej aktywności, wyposażone m.in. w pojemnik na popiół.

Wcześniej takie miejsca wyznaczone były również w Parku Bagry Wielkie, natomiast w związku z tym, że grillowanie w tym miejscu stało się dużą uciążliwością dla użytkowników tego miejsca, uchwałą Rady Miasta wprowadzony został tam również zakaz.

Płonie ognisko w lesie

W miejskich lasach, którymi opiekuje się Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie, wyznaczone są również dwa miejsca, w których można zorganizować legalne ognisko. Są to Las Witkowicki przy ul. Bibickiej oraz Las Mogilski przy ul. Podbipięty. Cieszą się one tak dużą popularnością, że terminy ognisk trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, a organizacja ogniska w wyznaczonych tam miejscach podlega ściśle określonej procedurze.

Jak możemy przeczytać w regulaminie ZZM, udostępnianie miejsca piknikowego, w celu zorganizowania ogniska, odbywa się po uprzednim pisemnym uzgodnieniu warunków w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie, a pikniki i ogniska mogą być organizowane w dni robocze, oprócz sobót, w godzinach pracy ZZM w Krakowie tj. od 7.30 do 15.30. W jednym dniu istnieje możliwość organizacji pikniku dla maksymalnie 50 osób. Należy również pamiętać o tym, że w Lesie Witkowickim ani Mogilskim nie można spożywać alkoholu.

Ponadto, jeśli organizator pikniku sobie tego zażyczy, może skorzystać z odpłatnej usługi przygotowania i uporządkowania miejsca piknikowego oraz przygotowania ogniska. Obejmuje to w szczególności: zbieranie śmieci, wygrabienie terenu, opróżnienie koszy na śmieci przez pracownika ZZM. Ta usługa to koszt 300 złotych. A co z drewnem? Jak tłumaczy urzędniczka ZZM, można oczywiście korzystać z własnego drewna (byleby było suche), ale lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z drewna będącego na stanie ZZM, które posiada potrzebne certyfikaty, by w razie potrzeby można było je okazać służbom.

Wśród innych obszarów, gdzie możecie rozpalić ognisko, jest Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, które posiada wyznaczone miejsce na tego typu aktywności.

Rewolucja w rozwodach: Notariusz i USC zamiast sądu?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ognisko w krakowskim parku? Jest taka możliwość. A legalne grillowanie? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski