Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród społeczny przy Orlej: warzywa na własne potrzeby i zawiązywanie więzi. Koszt: ok. 300 zł na rok

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
To tu ma powstać ogrodnicza nowość Krakowa. Przyszłe poletka będzie można uprawiać od 2025 roku
To tu ma powstać ogrodnicza nowość Krakowa. Przyszłe poletka będzie można uprawiać od 2025 roku ZZM
Kilkudziesięciu zainteresowanych - od 20-latków po seniora - wzięło udział w spotkaniu dotyczącym pierwszego w Krakowie społecznego ogrodu parcelowego. Ma on powstać przy ul. Orlej, tuż obok Obserwatorium Astronomicznego. Poletka, które będzie można tam wydzierżawić od 2025 roku, będą miały po 25 metrów kwadratowych. Zgodnie z uwagami potencjalnych przyszłych miejskich ogrodników poszczególne parcele nie będą grodzone, a projektant przewidzi w ogrodzie miejsce dla wiaty, gdzie będzie można się schronić i dla blatu roboczego.

Pierwszy krakowski społeczny ogród parcelowy to przedsięwzięcie Zarządu Zieleni Miejskiej, wzorowane na ogrodnictwie miejskim w krajach Europy Południowej. Ma powstać przy ul. Orlej, w sąsiedztwie Lasu Wolskiego, tuż obok Obserwatorium Astronomicznego. Działka, na której jest planowany, ma powierzchnię 0,59 ha, z czego na parcele dla ogrodników, pod ich uprawy wydzielone będzie 1850 metrów kwadratowych. Zmieści się tam 50-60 poletek. W założeniu będą mieć po 25 mkw. (5 na 5 metrów), przy czym poletka do wydzierżawienia można będzie łączyć po dwa.

Generalnie zasada jest taka, że krakowianie będą tu mogli skorzystać z kawałka ziemi i uprawiać na niej warzywa. Nie będzie można sadzić drzew owocowych (ale na terenie przyszłego ogrodu rośnie już dziś wiele okazałych drzew owocowych - śliwy, jabłonie, wiśnie i orzechy), dozwolone będą krzewy.

To co odróżnia taki ogród od ogrodów działkowych, to współdzielenie zasobów, takich jak: narzędzia, woda, teren do piknikowania i rekreacji. "Wszystko to jest wspólne, a koszty eksploatacji pokrywane są z opłat użytkujących rabaty ogrodników. Ogrodnicy razem troszczą się też o przestrzenie wspólne oraz współdecydują o kluczowych kwestiach" - wyjaśnia ZZM.

Zarządzaniem ogrodem ma się zająć operator (ZZM szuka organizacji pozarządowej, stowarzyszenia czy fundacji, która zostałaby tu operatorem), który będzie dbał o jego bieżące funkcjonowanie, ale też prowadził działania edukacyjne, proekologiczne i popularyzujące ogrodnictwo miejskie.

Oprócz parcel dla miejskich ogrodników na działce przy Orlej przewidziana jest farma operatora projektu, a także ogólnodostępny, nieogrodzony park. Powstanie dzięki uporządkowaniu istniejącego na tym terenie drzewostanu, zamontowaniu ławeczek i stworzeniu placu zabaw.

Działka przy ul. Orlej jest dobrze skomunikowana, można dojechać na nią autobusem, rowerem i samochodem. Natomiast przewidziane jest zbudowanie dla miejskich ogrodników zatoki parkingowej na wysokości tej działki.

W ogrodzie pojawi się m.in. wspólny kompostownik, ujęcie wody, narzędziownia, a także toaleta. By odgrodzić uprawy od drogi (choć - jak wskazuje ZZM - ulica nie jest ona ruchliwa), możliwe jest posadzenie szpaleru żywopłotu.

- Gleba na tej działce została przebadana przez Uniwersytet Rolniczy i już widomo, że jest wolna od zanieczyszczeń. Ziemia jest dobrej żyzności, trzeba będzie tylko ją odkwasić - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik, kierowniczka zespołu "Kraków w zieleni" w ZZM.

Zgodnie z uwagami zgłoszonymi przez osoby chętne, by korzystać z ogrodu parcelowego, w przygotowywanym projekcie ma zostać uwzględniony blat roboczy ze zlewem. Dzięki temu będzie można oczyścić swoje plony i np. pozbawić je liści przed zabraniem ich z ogrodu do domu.

Na spotkaniu dotyczącym ogrodu potencjalni miejscy ogrodnicy stwierdzili też, że nie chcą grodzenia każdego z poletek. Na długości kwater pojawią się tylko deski osadzone w ziemi. - To będzie sprzyjało zawiązywaniu się więzi między ogrodnikami, temu, że ogród będzie miał charakter bardziej społecznościowy, a nie działkowy - zwraca uwagę przedstawicielka ZZM.

Projektant postara się też uwzględnić w przyszłym zagospodarowaniu terenu wiatę, pod którą będzie można się schronić w razie np. ulewy. Altanek w tym ogrodzie bowiem nie będzie.

Znany jest już szacunkowy koszt dzierżawienia poletka w ogrodzie parcelowym przy Orlej: będzie to około 300 zł za rok za działkę. Cała inwestycja ma się zakończyć na początku 2025 roku i odtąd będzie można korzystać z parcel. Na początek, w pierwszym roku, będzie to bezpłatne, a od wiosny 2026 r. - już płatne.

- Osoby, które się pojawiły na wtorkowym spotkaniu na temat tworzenia tego ogrodu, mają priorytet zapisu na dzierżawę działeczek w nim - mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik. Dodaje, że ZZM planuje w ogrodzie również szkolić krakowian w kompetencjach ogrodniczych.

Tworzenie w Krakowie ogrodu społecznego parcelowego jest jednym z działań realizowanych w ramach projektu CoFarm4Cities.

Śpimy krócej i coraz gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski