Olkusz. Przejścia dla pieszych są niewidoczne. Urzędnicy...

Olkusz. Przejścia dla pieszych są niewidoczne. Urzędnicy obiecują odmalowanie pasów [ZDJĘCIA]

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Ponikowska

Gazeta Krakowska

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Olkusz. Przejścia dla pieszych są niewidoczne. Urzędnicy obiecują odmalowanie pasów [ZDJĘCIA]
1/13
przejdź do galerii
Przejścia dla pieszych na olkuskich ulicach są w fatalnym stanie. W niektórych miejscach pasów praktycznie nie widać. To zagraża bezpieczeństwu pieszych. Urzędnicy obiecują odmalowanie znaków.
Zobacz galerię

- Zebry są zupełnie starte. Czas najwyższy coś z tym zrobić - mówi Piotr Żak, którego spotkaliśmy przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki z ul. Szpitalną. Przejście dla pieszych jest tam całkowicie starte.

Takich miejsc jest w Olkuszu o wiele więcej, np. pasy na ul. Kościuszki, Górniczej, Mickiewicza, Kazimierza Wielkiego, Rabsztyńskiej, Sikorka, Biema, ks. Gajewskiego czy al. 1000-lecia. Problem dotyczy zarówno dróg gminnych jak i powiatowych.

Niewidoczne przejścia poważnie zagrażają bezpieczeństwu pieszych. Kierowcy widzą je bowiem w ostatniej chwili i jeśli nie znają terenu, mogą za późno zwolnić. Szczególnie po zmroku. Tym bardziej, że często jeżdżą szybciej niż nakazują znaki.

Nadal nic się nie dzieje


Sprawą zainteresowali się radni Wojciech Panek, Michał Mrówka i Łukasz Kmita, którzy wystosowali w tej sprawie interpelacje do gminy i powiatu. - Jeszcze w kwietniu przedstawiciele burmistrza Olkusza obiecywali, że oznakowanie zostanie uzupełnione do końca maja br. Służby powiatowe zapewniały o wykonaniu prac w czerwcu/lipcu - zwraca uwagę Łukasz Kmita.

Tymczasem jest już początek lipca i nic się w tej sprawie nie zmieniło. - Oba samorządy powinny znacznie wcześniej dokonać procedury wyboru wykonawcy, tak, aby prace na drogach wykonane były do połowy maja - uważa Łukasz Kmita. - W pierwszej kolejności powinno być odtworzone to oznakowanie, które znajduje się na drogach o największym natężeniu ruchu samochodów i pieszych - dodaje.

Drogie malowanie


Urzędnicy zdają sobie sprawę, że pasy trzeba odmalować. Starosta Paweł Piasny wyjaśnia, że opóźnienia w odtworzeniu oznakowań na jezdni wynikają ze wzrostu cen usług drogowych. Zarząd Drogowy w Olkuszu dwa razy próbował wyłonić wykonawcę do tego zadania. - Jednakże w obu przypadkach zaproponowane przez oferentów stawki nie pozwoliły na zlecenie zamówienia - wyjaśnia Paweł Piasny.

Oferty opiewały na zbyt wysokie kwoty. Powiat nie miał takich wydatków w planach. - Z uwagi na fakt, że najniższa zaproponowana cena za wymalowanie jednego metra kwadratowego jezdni jest wyższa od stawki ubiegłorocznej o ok. 60 proc. rozważamy możliwość ograniczenia zamówienia lub przeniesienia środków z innych zadań - wyjaśnia starosta.

Z kolei burmistrz Roman Piaśnik informuje, że w ogóle nie było odpowiedzi na zapytanie ofertowe ogłoszone przez gminę. Na szczęście w końcu udało się wyłonić wykonawcę i obecnie trwa procedura podpisywania umowy. - Odnowienie oznakowania na drogach gminnych nastąpi w lipcu - zapowiada burmistrz Piaśnik.

Efektowne pasy 3D


Radny Michał Mrówka sugeruje, że można by w Olkuszu pomyśleć nad pasami 3 D. Innowacyjne przejście dla pieszych powstało ostatnio w Lidzbarku Warmińskim. Tamtejszy samorząd zaczerpnął inspirację z Islandii, która jest prekursorem takiego rozwiązania. - Do stworzenia graffiti w Lidzbarku wystarczyły puszki ze sprayem w czterech kolorach i sprawna ręka artysty-graficiarza, który za 750 zł wykonał całe zlecenie - zauważa Michał Mrówka. Przejście w efekcie 3D daje złudzenie optyczne, że na drodze znajduje się wypukła przeszkoda, co automatycznie powoduje, że kierowca czy rowerzysta zwalnia przed taką zebrą.

- Według nas jest to zdecydowanie lepsza opcja aniżeli stawianie kolejnych progów/wysepek zwalniających - uważa radny.
Wadą tego rozwiązania jest niestety to, że efekt 3D jest widoczny tylko z jednej strony. Musiałoby ono być wykonane na drodze jednokierunkowej.

Burmistrz Piaśnik uważa, że to interesujący pomysł. - Przy planowaniu kolejnych inwestycji wezmę pod uwagę jego realizację - zapewnia.ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Przejście.

ulicznica (gość)

Zgłoś naruszenie treści

By się przy okazji przydało p Inżynierze zlikwidować jedno przejście u zbiegu Górniczej i Mickiewicza.No i ten żywopłot z prawej zasłania.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

NAUCZYCIEL ROKU | Wielki finał wojewódzki

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

Krakowskie restauracje wyróżnione w czerwonym Przewodniku Michelin

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?