MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni dzwonek dla rolników chcących uzyskać dopłaty obszarowe

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Dopłaty. Do 15 czerwca rolnicy mają czas na złożenie wniosków o dopłaty obszarowe. Mogą je wysłać drogą elektroniczną. Adam Ślusarczyk, dyrektor małopolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zachęca do składania wniosków przez internet. Każdemu, kto ma problemy z wypełnieniem, pracownicy ARiMR zapewniają pomoc.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Okazało się, że pandemia koronawirusa nie miała bardzo dużego wpływu na liczbę składanych wniosków w porównaniu z ubiegłym rokiem. Należy się spodziewać, że dane te będą porównywalne, bo rolnicy często dopiero w ostatniej chwili decydują się na wypełnienie wniosków.

- Jeśli w gospodarstwach nie nastąpiły żadne zmiany od zeszłego roku, to warto złożyć proste oświadczenie, ale w tej formie obowiązuje termin do 8 czerwca – przypomina dyrektor Ślusarczyk.

Wnioski najłatwiej jest złożyć bez wychodzenia z domu poprzez aplikację eWniosekplus. Wszystkim, którzy mają problemy z wypełnieniem wniosku, pracownicy ARiMR w siedzibie w Krakowie oraz w Biurach Powiatowych, służą pomocą.

Ponadto ARiMR uruchomiła specjalną infolinię z pomocą techniczną dla rolników składających wnioski przez internet. Wszędzie funkcjonują punkty pomocy technicznej, z wydzielonymi stanowiskami komputerowymi.

- Jestem pod wrażeniem sprawnej pomocy pracowników przy wypełnianiu wniosku, a miałam sporo wątpliwości czy wszystko się w moim zgadza. Dlatego osobiście przyjechałam do siedziby w Krakowie. Naprawdę zostałam tu potraktowana bardzo życzliwie i w przyszłym roku już skorzystam z elektronicznej formy – mówi pani Anna.

Do tej pory w Małopolsce rolnicy złożyli 86 procent wniosków w stosunku do zakładanej liczby. W zeszłym roku było ich 116 858. W tym – do tej pory wpłynęło 100 447. Okazuje się, że internetowe wnioski cieszą się coraz większą popularnością. W Małopolsce
wysłano 71 819 tą drogą, w formie oświadczeń - 26 878, a papierowej – 1750.

Także elektroniczna metoda dominuje wśród rolników z powiatów m.in. krakowskiego (8237 i 3758 oświadczeń), proszowickiego (2830, 1651) i miechowskiego (4010, 1112). Średnio z tych powiatów rolnicy złożyli około 82 procent wniosków. Forma papierowa odchodzi już w niepamięć. W powiecie krakowskim tak złożono 363 wnioski, w miechowskim – 19, w proszowickim - 32.

Dyrektor Ślusarczyk jest przekonany, że do połowy czerwca rolnicy się zmobilizują i wszyscy złożą wnioski. Pracownicy Agencji już rozpoczęli akcję telefonicznego przypominania im o upływającym 15 czerwca terminie składania wniosków. - Warto skorzystać z dotacji, które nawet w przypadku łąk, pomagają utrzymać grunty w dobrej kulturze rolnej – podkreśla szef małopolskiej ARiMR.

W tym roku Agencja nie przewiduje wydłużenia czasu pracy w przyszłym tygodniu. Natomiast na pewno w ostatnim dniu – 15 czerwca, będą czynne, jak zapowiedział dyrektor Ślusarczyk, do ostatniego klienta.

Przyznane dopłaty rolnicy powinni otrzymać po 1 grudnia. Jednak wszystko wskazuje na to, że wzorem ubiegłych lat minister rolnictwa zdecyduje o wypłacie w jesieni zaliczek w wysokości 70-80 procent.

Ważne informacje dotyczące dopłat obszarowych:
- wnioski należy złożyć do 15 czerwca. Będą przyjmowane do 10 lipca, jednak a każdy dzień zwłoki zostanie potrącony 1 procent
- Można złożyć przez aplikację eWniosekPlus lub w wersji papierowej
- jeśli w gospodarstwach od zeszłego roku nie nastąpiły żadne zmiany wystarczy do 8 czerwca wysłać oświadczenia
- we wszystkich biurach powiatowych ARiMR można uzyskać pomoc dzwoniąc na infolinię lub podczas osobistej wizyty
- 15 czerwca biura ARIMR będą czynne do ostatniego klienta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski