MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oświęcimska Galeria Książki jest sławna w całej Europie

Redakcja
Listę wzorcowych projektów opublikował World Architecture News, serwis poświęcony najnowszym międzynarodowym rozwiązaniom architektonicznym, wyróżniającym się innowacyjnością i nowoczesnością.

OŚWIĘCIM. Galeria Książki została wpisana na europejską listę najlepszych nowych bibliotek na Starym Kontynencie. Aktualnie znajdują się na niej 73 placówki z 16 krajów europejskich.

Biblioteka oświęcimska jest jedyną umieszczoną na niej podobną placówką z Polski. Projekt oświęcimskiej firmy architektonicznej Susuł&Strama Architekci został także umieszczony na stronie www.archinea.pl, prezentującej najciekawsze projekty ze świata architektury i designu autorstwa polskich projektantów.

W bibliotece cieszą się z wyróżnienia, które potwierdza, że oświęcimska książnica przyciąga wzrok swoją bryłą architektoniczną. Jest także obiektem niezwykle funkcjonalnym i nowoczesnym w środku.

- Codziennie odwiedza nas średnio 1100-1500 osób - zaznacza Mariola Talewicz, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego. Pierwsi czytelnicy zjawiają się niemal równo z otwarciem drzwi wejściowych o godzinie 8.30. Do zamknięcia o godzinie 20 placówka nieustannie tętni życiem.

Nowa siedziba oświęcimskiej książnicy została oddana do użytku na początku lipca 2011 roku i już wtedy mówiło się, że spełnia standardy XXI wieku.

- Bo jest nie tylko biblioteką - pięknym budynkiem, ale miejscem spotkań ludzi, placówką rodzinną - podkreśla pani dyrektor.

Każdy odwiedzający nową siedzibę ma możliwość w wygodny sposób wypożyczyć książki. - W grupie użytkowników jest codziennie od 400 do 500 czytelników. Liczba wypożyczonych książek jest oczywiście kilka razy większa - dodają w placówce.

Biblioteka jest jednak nie tylko wypożyczalnią. Można tutaj również skorzystać na przykład z bezpłatnego dostępu do internetu oraz z bogatej oferty kulturalnej, która adresowana jest do wszystkich, począwszy od przedszkolaków, a na osobach w sędziwym wieku kończąc.

Jest to miejsce, w którym można zrobić prasówkę, czy po prostu umówić się ze znajomymi. W tym czasie przychodzące ewentualnie z rodzicami dzieci mają zapewnioną opiekę i możliwość miłego spędzenia czasu wolnego w "bawialni dla dzieci".

Atutem biblioteki jest również lokalizacja i skupienie w jednym miejscu wszystkich zbiorów oraz usług, które przed jej uruchomieniem były rozproszone po filiach na terenie całego miasta. Jest to obiekt, dający możliwości organizowania z rozmachem różnego rodzaju przedsięwzięć lokalnych, ogólnopolskich czy nawet międzynarodowych i stanowi w tej chwili kulturalną wizytówkę Oświęcimia.

Niewykluczone, że za umieszczeniem biblioteki na europejskiej liście wzorcowych placówek pójdą następne wyróżnienia. Okazuje się, że oświęcimska książnica brana jest pod uwagę jeszcze w trzech innych konkursach.

Bogusław Kwiecień

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski