MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Starowiślna w Krakowie zostanie przebudowana. Wydano też decyzje dla węzła Teatr Bagatela i rozjazdów przy ul. Piłsudskiego

OPRAC.:
Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Jest decyzja środowiskowa dla przebudowy ul. Starowiślnej. Wydano też decyzje dla węzła Teatr Bagatela i rozjazdów przy ul. Piłsudskiego
Jest decyzja środowiskowa dla przebudowy ul. Starowiślnej. Wydano też decyzje dla węzła Teatr Bagatela i rozjazdów przy ul. Piłsudskiego Archiwum
Kraków przygotowuje się do realizacji strategicznej inwestycji, czyli przebudowy ulicy Starowiślnej, która znacząco wpłynie na jakość infrastruktury drogowej w centrum miasta. W poniedziałek wydana została decyzja środowiskowa. - Dzięki odpowiedniemu planowaniu i pozyskaniu środków unijnych miasto ma szansę na realizację tego projektu, który przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom, jak i odwiedzającym - informuje krakowski magistrat.

Jak wyjaśniają urzędnicy: - ulica Starowiślna zostanie przebudowana na odcinku od skrzyżowania z ul. Dietla do mostu Powstańców Śląskich. Pracami objęty będzie również sam obiekt. Zmodernizowany zostanie główny ciąg komunikacyjny ul. Starowiślnej (ok. 969 m) wraz ze skrzyżowaniami, w tym z ul: Berka Joselewicza, Miodową, Dajwór, Rzeszowską, Przemyską, św. Wawrzyńca i Podgórską. Dodatkowo ul. Dajwór na odcinku przylegającym do ul. Starowiślnej, węzeł rozjazdowy na skrzyżowaniu z ul. św. Wawrzyńca oraz skrzyżowanie ul. Podgórskiej, św. Wawrzyńca i Halickiej.

Jednym z najważniejszych aspektów projektu będzie zmiana stałej organizacji ruchu. Po modernizacji ruch samochodowy będzie jednokierunkowy – od ul. Dietla do ul. Podgórskiej, a pojazdy będą poruszać się wydzielonym pasem bez możliwości jazdy po torowisku. Dodatkowo rowerzyści zyskają osobny pas ruchu, co poprawi ich bezpieczeństwo i komfort.

- Połączenia ul. Starowiślnej z ul. Miodową i św. Wawrzyńca zostaną zaślepione, co zmniejszy natężenie ruchu w tych miejscach. Na skrzyżowaniu ulic św. Wawrzyńca, Podgórskiej i Halickiej powstanie rondo, do którego nie będzie można wjechać od strony ul. Halickiej. Modernizacja mostu obejmie wymianę oświetlenia, odwodnienia oraz dylatacji, co zapewni jego trwałość i funkcjonalność na kolejne lata - tłumaczy krakowski magistrat.

Co z torowiskiem?

Torowisko tramwajowe zostanie przeznaczone wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej. Zastosowanie prefabrykowanych płyt monolitycznych oraz odpowiednich mat ograniczy hałas i wibracje, co przyczyni się do poprawy komfortu mieszkańców. Nowe przystanki tramwajowe „Miodowa” i „Św. Wawrzyńca” zostaną wyposażone w perony wiedeńskie o długości co najmniej 45 m oraz nowe wiaty.

- Decyzja środowiskowa to jeden z kluczowych etapów realizacji inwestycji. Zarząd Dróg Miasta Krakowa planuje zakończyć prace projektowe i uzyskać stosowne zezwolenia do końca roku. Przetarg na wykonawcę zadania ma zostać ogłoszony w drugim kwartale 2025 r., a zakończenie inwestycji przewidywane jest na koniec 2027 r. - wyjaśnia magistrat.

Kilkadziesiąt milionów złotych

W prognozie finansowej na lata 2026-2027 miasto zarezerwowało 47,3 mln zł na przebudowę ul. Starowiślnej. Koszt ten nie pokryje całkowitych wydatków, dlatego Kraków zamierza skorzystać z unijnych środków.

Firma BBF z Poznania złożyła najkorzystniejszą ofertę – na kwotę ok. 42 tys. zł. W przypadku braku odwołań to ona przygotuje niezbędne dokumenty do aplikacji o dofinansowanie z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021-2027. Uzyskana decyzja zostanie wykorzystana do złożenia wniosku.

Decyzje również dla węzła „Teatr Bagatela” i rozjazdów przy ul. Piłsudskiego

- Zarząd Dróg Miasta Krakowa przygotowuje się również do przebudowy węzła „Teatr Bagatela” oraz układu drogowo-torowego na odcinku od Teatru Bagatela do ul. Garbarskiej, a także przebudowy węzła rozjazdów przy ul. Piłsudskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą. W tym celu także planuje ubiegać się o dofinansowanie robót budowlanych z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027. Na początku tygodnia uzyskane zostały decyzje środowiskowe dla tych projektów, zostaną wykorzystane do złożenia wniosku o dofinansowanie - tłumaczą urzędnicy.

Seria pożarów w Polsce, premier reaguje

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski