Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędzajmy wodę - apelują w podkrakowskich gminach. Woda z sieci gminnej nie jest do podlewania trawy i napełniania basenów

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W niektórych podkrakowskich wioskach wieczorami gwałtownie spada ciśnienie wody w kranach
W niektórych podkrakowskich wioskach wieczorami gwałtownie spada ciśnienie wody w kranach Archiwum
Przerwy w dostawie wody, brak ciśnienia w kranach. W upały kłopoty z wodą w podkrakowskich gminach się nie kończą. W jednych wiercą nowe ujęcia, w innych zaczynają prosić o oszczędzanie wody. A ludzie podlewają trawniki, napełniają przydomowe baseny. Zużycie wody gwałtownie rośnie, w niektórych miejscowościach wieczorami nie ma na tyle wody i ciśnienia w sieci, żeby wystarczyło dla wszystkich, aby np. wziąć prysznic albo zrobić pranie.

O oszczędzanie wody apelują np. samorządowcy w gminie Mogilany i Liszki. Chodzi o wodę z wodociągów gminnych.

Sieci wodociągowe na granicy wydajności

- W związku z długotrwałą falą upałów i związaną z tym suszą, zużycie wody gwałtownie wzrosło w ostatnim okresie. Powoduje to, że gminna sieć wodociągowa pracuje na granicy swej wydajności - apelują władze gminy Mogilany.

Przerw w dostawie wody można uniknąć, dlatego urzędnicy proszą, żeby mieszkańcy zaprzestali wody z kranu używać do: mycia samochodów, napełniania basenów rekreacyjnych, podlewania trawników, mycia placów.

Apele pojawiają się co roku i co roku są problemy z wodą. W jednych gminach jak Michałowice i Zielonki zażegnano problemy budując zbiorniki wody i uruchamiając nowe ujęcia. Przez kilka lat były tam kłopoty z brakiem wody, niskim ciśnieniem. Bywało, że ludzie przynosili wodę od sąsiadów mieszkających niżej.

Budują ujęcia i łapią deszcz

- Teraz mamy wystarczająco dużo wody po realizacji nowych inwestycji - budowie nowych ujęć wody i zbiorników w Michałowicach i Kozierowie. problem z wodą rozwiązaliśmy na kilka lat - mówi Jarosław Sadowski, wicewójt gminy Michałowice.

Podobnie jest w gminie Zielonki, kiedyś były problemy z woda, a obecnie zostały rozwiązane, bo przez kilka lat inwestowano w nowe ujęcia i infrastrukturę. Ponadto zorganizowana została akcja "Jestem eko, łapię deszcz", co sprawiło, że mieszkańcy zbierają deszczówkę na podlewanie ogrodów i mycie samochodów. A przy okazji w tej gminie trwa wymiana sieci wodociągowej, a mimo to zdarzają się przerwy w dostawie wody i awarie.

Zapotrzebowanie na wodę z sieci rośnie

Natomiast w Liszkach problem z wodą nasila się z roku na rok, a apele samorządowców, urzędników i pracowników spółki wodociągowo-kanalizacyjnej niewiele pomagają.

- Mieszkańców przybywa, liczba zawartych umów na korzystanie z wody podwoiła się w ciągu pięciu lat, a szacowaliśmy, że nastąpi to za 10 lat lub więcej. Ponadto mieszkańcy mają coraz większe zapotrzebowanie na wodę, bo organizują baseny w ogrodach, budują nowe domy z ogrodami, w których podlewają trawę. Woda jest zbyt tania, żeby ją oszczędzali. Tona wody kosztuje około 4 do 5 zł. Możliwości podniesienia cen nie ma, bo nie zgadza się na to ustawodawca. - mówi Artur Gołda, prezes Gminnej Spółki Likom, która zarządza gospodarka wodno-ściekową w gminie Liszki.

Jedni mieszkańcy wylewają wodę na trawniki, inni nie mają się w czym umyć. W tej gminie wody zaczyna ubywać także na ujęciach. Ponadto zarządcy spółki wskazują, że susza jest widoczna gołym okiem, że niższe stany wody są także w jeziorach, rzekach.

Złodzieje zaatakowali hydranty

W gminie Liszki dochodzi jeszcze problem z kradzieżą wody z hydrantów.

- Pobieranie wody przez nieuprawnione osoby jest kradzieżą, przestępstwem. Ponadto taki intensywny pobór wody do napełniania basenów, czy podlewania trawników powoduje nagłe spadki ciśnienia i pogorszenia jakości wody. Ponadto po takim poborze, płuczemy sieć wodociągową, tym samym zużycie wzrasta, a problem się nasila - tłumaczy Artur Gołda,prezes spółki Likom.

Zakład komunalny informuje, że hydraty mogą obsługiwać tylko uprawnione osoby, ze spółki gminnej lub służby ratownicze np. jednostki straży pożarnych.

Festiwal kolorów był ciekawą atrakcją dla dzieci

Piknik z lotami balonem, kolorowym szaleństwem, pianą i tańc...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski