Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PAH apeluje o wsparcie dla Ukrainy

Piotr Subik
Piotr Subik
Polska Akcja Humanitarna
Współpraca ze stołówkami, w których starsze, samotne osoby otrzymują ciepłe posiłki. Przekazywanie ciepłej odzieży i paczek żywnościowych dla seniorów. A także pomoc samotnym matkom z dziećmi, którym przy wsparciu Ambasady Australii przekazywane są pieniądze na zakup jedzenia, odzieży, artykułów higienicznych i leków. Tak wygląda zaangażowanie Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) na Ukrainie, gdzie konflikt wewnętrzny trwa od dwóch lat. A pomocy wymagają ponad 3 miliony Ukraińców.

- Krakowianie czynnie i hojnie włączają się w pomoc PAH. W ramach sześciu zbiórek pieniężnych zorganizowanych w naszym mieście w ostatnich miesiącach przekazali ponad 28 tysięcy złotych na wsparcie mieszkańców Ukrainy – mówi Michał Serwiński, kierownik biura PAH w Krakowie.

Polska Akcja Humanitarna pomaga Ukraińcom od połowy 2014 r. Dzięki hojności Polaków, w pierwszej fazie działalności na Ukrainie, PAH mogła przekazać uchodźcom wewnętrznym leki, paczki żywnościowe i artykuły higieniczne, a także koce, śpiwory, opał i materiały do naprawy domów, zniszczonych wskutek działań wojennych. Kilka ośrodków dla uchodźców zostało wyposażonych w sprzęt kuchenny, a kilka szpitali i punktów medycznych w najbardziej potrzebne leki i materiały medyczne.
Według raportów ONZ, wskutek konfliktu utrzymującego się na wschodzie Ukrainy od 2 lat, ponad 3 mln mieszkańców kraju potrzebuje pomocy humanitarnej.

Około jedna trzecia z nich to osoby starsze, w szczególnie trudnej sytuacji są także kobiety i dzieci. Polska Akcja Humanitarna pomaga na Ukrainie od 2014 r., a od 2015 r. prowadzi działania pomocowe w ramach stałej misji.

Wskutek konfliktu ponad 2,6 mln osób musiało opuścić swoje domy – ponad 1,3 mln znalazło schronienie w innych rejonach Ukrainy, a drugie tyle wyjechało do sąsiednich państw (głównie do Rosji i na Białoruś). Pomocy potrzebują zarówno osoby wewnętrznie przesiedlone, jak i te, które nie miały możliwości opuszczenia strefy konfliktu. Szacuje się, że ponad 80 proc. potrzebujących to osoby starsze oraz kobiety i dzieci. - Potrzeby są bardzo duże: brakuje żywności, elektryczności, gazu i wody, a także dostępu do opieki medycznej i psychologicznej. Ukraińskie społeczeństwo solidarnie wspiera swoich rodaków, jednak niezbędna jest również pomoc z zewnątrz – zwraca uwagę Michał Serwiński.

Ponieważ PAH planuje kontynuować i rozwijać działania na Ukrainie, dlatego apeluje o pomoc. Jak można pomóc? Szczegóły na www.pah.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski