Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałecznica. Wszystkie budynki komunalne będą pobierać energię z paneli fotowoltaicznych. W gminie jest 25 takich obiektów.

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Gmina kończy projekt montażu paneli fotowoltaicznych dla kilkunastu obiektów komunalnych. Są instalowane na dachach bądź obok budynków w ramach projektu z 41 małopolskimi gminami.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

System fotowoltaiczny dla budynków komunalnych w gminie powstaje w dwóch etapach. W zeszłym roku objęto nim siedem budynków.
Marcin Gaweł, wójt gminy Pałecznica wymienia te instalacje. W Pałecznicy system zamontowano przy Zespole Szkół, Gminnej Bibliotece Publicznej, Domu Ludowym, remizie, przepompowni i ujęciu wody oraz przepompowni wody w Pamięcicach. W tych obiektach mają one łączną moc 261,36 kW.

W tegorocznym etapie fotowoltaika jest instalowana m.in. w Pałecznicy dla Centrum Rehabilitacji, Urzędu Gminy (na zdj.), przepompowni, a także Klubu Malucha w Ibramowicach, szkoły w Winiarach, ośmiu remiz, trzech Domów Ludowych.

Większość prac już ukończono, a teraz trwają odbiory techniczne oraz przyłączanie liczników elektronicznych przez Zakład Energetyczny.

- Po zakończeniu drugiego etapu wszystkie komunalne obiekty będą pobierać energię z paneli fotowoltaicznych. Do niektórych pozostanie tylko dołożenie mocy – mówi wójt Marcin Gaweł. Podkreśla nie tylko oszczędności finansowe, ale przede wszystkim ekologiczny wymiar całego przedsięwzięcia.

Niektóre obiekty objęto większym zakresem prac. Np. budynek Urzędu Gminy przeszedł termomodernizację połączoną z wymianą okien i drzwi. Zmieniono w nim też system ogrzewania. Piec miałowo-węglowy zastąpiła powietrzna pompa ciepła. Na dachu umieszczono panele fotowoltaiczne.
Systemy fotowoltaiczne dla wszystkich obiektów komunalnych mają łącznie 670 kW mocy.

Powstały bądź są instalowane w ramach „Partnerskiego Projektu Budowy Instalacji Odnawialnych Źródeł Energii dla Gmin Województwa Małopolskiego”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Uczestniczy w nim 41 małopolskich gmin. Liderem jest gmina Kocmyrzów-Luborzyca.
Do ich dyspozycji jest prawie 69 mln zł, z czego dofinansowanie wynosi około 36,2 mln zł. Gminy zgłosiły zapotrzebowanie na różnego rodzaju odnawialne źródła energii.

Najwięcej - 2395 na instalacje fotowoltaiczne, 969 – na kolektory, 156 - pompy ciepła do ogrzewania wody użytkowej, 171 pomp ciepła tym celu i do centralnego ogrzewania, 105 kotłów na pellet.

Z partnerskiego projektu montażu instalacji fotowoltaicznych skorzystają też mieszkańcy gminy. Do tego systemu zgłosili prawie 60 budynków mieszkalnych. Firma już rozpoczęła montaż instalacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski