MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Papież chce wiedzieć, jak żyje młodzież. Również ta niewierząca

Grażyna Starzak
Fot. Wojciech Matusik
Kościół. Za rok z okładem w Watykanie odbędzie się synod poświęcony młodzieży. W ankiecie, którą rozesłano do poszczególnych episkopatów, zaznaczono, że „pytania odnoszą się zarówno do młodych ludzi obecnych w kręgach kościelnych, jak i tych, którzy są od nich bardziej oddaleni lub są im obcy”.

Debata w czasie odbywającego się w październiku 2015 r. synodu na temat rodziny była bardzo burzliwa. Można przypuszczać, że równie gorąco będzie w czasie synodu na temat młodzieży. Fragmenty „ankiety Franciszka” i listu papieża skierowanego do młodych już dziś można przeczytać na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski.

Wyniki ankiety pozwolą papieżowi i biskupom zapoznać się z sytuacją bytową i zawodową młodych ludzi na świecie. Opracowano ją tak, żeby każdy, również wątpiący czy niewierzący, mógł się wypowiedzieć np. na temat „wyzwań i najbardziej znaczących szans dla ludzi młodych w danym kraju”.

Wierzący będą mogli wskazać „rodzaje i miejsca zrzeszeń młodzieżowych, instytucjonalnych i pozainstytucjonalnych odnoszących największy sukces w kręgach kościelnych” i „poza nimi”, z adnotacją „dlaczego”. Wątpiący ma okazję przedstawić swoją opinię, dlaczego nie uczestniczy w życiu kościelnej wspólnoty. Odpowiadając na ankietę młody człowiek będzie miał okazję wyznać, „czego konkretnie domaga się dzisiaj od Kościoła?”, „dlaczego i w jaki sposób fascynują młodzież zgromadzenia proponowane przez niekatolików?”, „jak łączyć wartości kultury lokalnej z propozycją chrześcijańską”.

Jeden z rozdziałów ankiety dotyczy też oceny duchownych. Tego, czy w dostateczny sposób „znają i rozumieją sytuację ludzi młodych”, czy w duszpasterstwie wykorzystują język młodzieżowy, a zwłaszcza media, sport i muzykę.

Jak informuje ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, na stronie internetowej episkopatu już dziś można przeczytać fragmenty ankiety. Całość ma być opublikowana w ciągu najbliższego miesiąca. O tym, czy każdy młody człowiek będzie mógł indywidualnie odpowiedzieć na ankietę, zdecydują polscy biskupi w czasie planowanego na marzec zebrania plenarnego.

Polacy to w przeważającej części katolicy. Przynależność do tego wyznania deklaruje aż 92,8 proc. osób. Najsłabsza jest religijność młodzieży i 30-latków oraz mieszkańców dużych miast - wynika z przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny badania dotyczącego życia religijnego w Polsce. Opinie na temat religijności młodych Polaków są bardzo zróżnicowane - od przeświadczenia, że polska młodzież, zwłaszcza na tle innych krajów Europy, jest wyjątkowo przywiązana do Kościoła, po twierdzenie, że ulega wyraźnej laicyzacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski