18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Partnerstwo i różnorodność

MM
Etap wojewódzki w Małopolsce przeprowadziło Centrum Młodzieży im. Jordana. Na konkurs wpłynęło tu prawie 600 prac we wszystkich kategoriach, najwięcej prac plastycznych - 348. uczestnicy mieli od 4,5 do 21 lat.

Wspólna europejska baśń

"Idea partnerstwa w europie wielu narodów" - taki był tegoroczny temat konkursu Europa w Szkole. W tym roku konkurs ma piętnastą polską edycję, odbywa się pod patronatem Rady Europy. Wczoraj poznaliśmy zwycięzców z Małopolski.

W zależności od grupy wiekowej główny konkurs miał podtematy. I tak np. najmłodsi uczestnicy, do 9 lat pisali wspólną europejską baśń: na podstawie elementów baśni z różnych państw stworzyć historię o koleżeństwie i współpracy. Młodzież w wieku 14 - 16 lat miała za zadanie rozwinąć myśl Krasickiego: "Umiej być przyjacielem, znajdziesz przyjaciela". Sięgano tu po przykłady wymian międzynarodowych w szkołach, przyjaźni w ten sposób zawartych, o pisaniu listów, poznawaniu kultury innego europejskiego kraju dzięki zagranicznym przyjaciołom. Dużo nadeszło prac komputerowych, ponad 100, podczas gdy rok temu - 50.
Prezentacje multimedialne pokazywały np. współpracę, kontakty między miejscowością w Małopolsce a zaprzyjaźnionym miasteczkiem we Francji itp. Na pracach plastycznych (malarskich, rysunkach) m.in. znalazła się młodzież w strojach narodowych lub z motywami architektonicznymi charakterystycznymi dla danego kraju - w ten sposób ukazywano symbolicznie wspólnotę między narodami. Prace pokazywały partnerstwo - ale też różnorodność kulturową.
Wśród autorów prac plastycznych w kategorii wiekowej 4,5 - 9 lat trzy I miejsca zajęli: Anna**Pierożak z MDK im. Gałczyńskiego, Natalia Kundera z CM im. Jordana i Aleksandra Bober z Domu Kultury "Podgórze". W kategorii 10 - 13 lat wśród laureatów I miejsca dwoje było z Krakowa: Patrycja Buras z SP 162 oraz Jan Gorazda ze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 3. W grupie wiekowej 14 - 16 lat jedno z dwóch pierwszych miejsc zajęła krakowianka - Katarzyna**Żarnecka ze Społecznego Gimnazjum 3.
Jury oceniało 126 prac literackich. Tu też są zwycięzcy z Krakowa. W kategorii 4,5 - 9 lat jedno z dwóch I miejsc otrzymał
Piotr Zagrodzki z SP z Oddziałami Integracyjnymi nr 98. W grupie wiekowej 10 - 13 lat pośród trójki laureatów I miejsca jest Weronika Januś z SP 95 w Krakowie. W kategorii 14 - 16 lat dwa z trzech I miejsc ex aequo zajęły: Dominika Nowak-Adamczyk z XXI LO i Paulina Śmiech z Gimnazjum 18 w Krakowie.
Wśród autorów prac komputerowych (jury oceniało 105 prac) nagrodzeni z Krakowa znaleźli są w kategorii 10 - 13 lat. Trzy z czterech równorzędnych pierwszych miejsc otrzymali:
Natalia Mikołajczyk z SP 98, Katarzyna**Wężyk z SP 72 oraz Agnieszka Tekieli z SP 162.
Na konkurs nadesłano też trzy prace filmowe. Przyznana została tylko jedna nagroda - w kategorii wiekowej 17 - 21 lat. Otrzymali ją:
Magdalena**Bażela, Natalia Górak i Barbara Śliwińska** - 18-latki z krakowskiego MDK z al. 29 Listopada 102.
Nagrodami dla laureatów były książki, materiały plastyczne, akcesoria komputerowe. Najlepsze prace zostały wysłane do Warszawy, na finał ogólnopolski.
(MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski