Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pasja do ludowej muzyki, tańca i śpiewu. Młodzi też się „zarazili”

Weronika Trzupek
Młodsi i starsi tancerze z „Pogórza Wielickiego”
Młodsi i starsi tancerze z „Pogórza Wielickiego” fot. Archiwum
Kultura. Zespół Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie” działa dopiero od dwóch lat, ale już odnosi sukcesy i dynamicznie się rozwija. Kultywuje przy tym tradycję regionalną.

Pomysł na powstanie zespołu narodził się nietypowo.

- Mieliśmy spotkanie z okazji 20. rocznicy pierwszej próby w zespole osób, które kiedyś tworzyły istniejący na tym terenie Zespół Pieśni i Tańca „Raciborsko”. Pojawiła się spontaniczna myśl, żeby raz jeszcze spróbować zająć się folklorem. Inicjatywa wyszła od samych zainteresowanych, aby lepiej spędzać wolny czas; by móc rozwijać swoje umiejętności i doskonalić warsztat. Pomysł się spodobał, zaczęliśmy spotykać się co tydzień. Wtedy postanowiliśmy założyć zespół i zarejestrowaliśmy Stowarzyszenie Zespołu Pieśni i Tańca „Pogórze Wielickie” - mówi Elżbieta Wierzchowska-Ziobro, członkini zespołu oraz instruktor śpiewu.

Od wielu pokoleń kultywowana jest na tym terenie tradycja spotykania się młodych ludzi, aby swoimi występami uświetniać lokalne uroczystości, takie jak dożynki albo odpust. Przy stowarzyszeniu działa ZPiT „Pogórze Wielickie” składający się z dwóch grup - dorosłych (24 osoby) i dzieci. - Na początku nie braliśmy pod uwagę powstania grupy dziecięcej, ale pomysł zrodził się sam, gdyż grupę najmłodszych tworzyły głównie dzieci dorosłych członków zespołu. Od lutego 2015 grupa dziecięca znacznie się powiększyła i obecnie grupa ta liczy 42 dzieci. Informacja o zespole rozeszła się wśród znajomych i rodziny - mówi Bożena Szwagrzyk, kierownik zespołu.

Próby odbywają się raz w tygodniu, a od kwietnia 2016 planowane są zajęcia dla dzieci także w drugi dzień tygodnia. - Z zespołem pracują znani i cenieni zarówno przez nas jak i w środowisku instruktorzy, Janusz Przepióra i Maciej Ziobro - dodaje Bożena Szwagrzyk.

W swoim repertuarze zespół posiada tańce i przyśpiewki z regionu krakowiaków wschodnich. Obecnie pracuje nad tańcami z innych regionów oraz nad opracowaniem programu z wykorzystaniem tańców narodowych.

Podczas koncertów zespół prezentuje pieśni i tańce regionalne występując w tradycyjnych, ludowych strojach. - O wyjątkowości tej grupy świadczy autentyczna pasja wszystkich jego członków do ludowej muzyki, tańca i śpiewu. Ponadto dorośli członkowie zespołu potrafią „zarazić” tą pasją najmłodszych. Koncerty tego typu pozostają w pamięci jako barwne widowiska, stanowiąc niezwykłe lekcje patriotyzmu, uczące szacunku do tradycji i wartości narodowych - mówi Jan Kubas, prezes stowarzyszenia.

- Spotykamy się również dlatego, by w tym zabieganym życiu znaleźć chwilę na miłe i wesołe spędzenie czasu ze sobą. A przy okazji zrobienie czegoś pozytywnego. Pokazujemy dzieciom, że można dobrze się bawić ze sobą, nie tylko przed komputerem czy telefonem, że to nie wstyd nosić strój ludowy. Uczymy działania w grupie - mówi Bożena Szwagrzyk.

Rodzice dzieci uczęszczających na próby zespołu zgodnie twierdzą, że ich pociechy poprzez przynależność do zespołu mają możliwość realizowania swoich pasji i rozwijania zainteresowań.

- Moja Zosia poszerza w ten sposób zainteresowanie śpiewem i tańcem ludowym, ale oprócz tego ma więcej ruchu i przez to aktywniejszy tryb życia. Już od rana w piątek nie może doczekać się próby - mówi Anna Wandas, instruktorka, która od wielu lat występuje w zespołach folklorystycznych.

- W najbliższych planach mamy warsztaty dla dzieci i dorosłych, a na przełomie kwietnia i maja również udział w Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Dąbrowie Górniczej. Planujemy także założenie własnej kapeli - mówi prezes Kubas.

Niedawno stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Powiatu Wielickiego i realizuje projekt „Na ojczystą nutę” - spotkania z tańcem narodowym i pieśnią patriotyczną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski