Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pełna dyskrecja

BK
OŚWIĘCIM. Specjaliści przyjeżdżają z Krakowa

Osoby, które zgłoszą się do internetowej poradni uzależnień, prowadzonej w Oświęcimiu przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, mogą liczyć na pełną dyskrecję.
- Nie muszą się obawiać, że szukając pomocy w sprawie swoich uzależnień, trafią na kogoś znajomego. Specjaliści mieszkają na co dzień w Krakowie. Poradnia jest więc szansą dla osób, które nie bardzo chcą rozmawiać na temat swojego uzależnienia. Dla nich to temat wstydliwy. W przypadku narkotyków chodzi jeszcze o konflikt z prawem. Zastanawialiśmy się, jak do nich dotrzeć i stąd pomysł internetowej poradni uzależnień - _tłumaczy Grzegorz Baranowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Oświęcimiu.
Poradnia, o otwarciu której pisaliśmy już kilka tygodni temu, zatrudnia trzech doświadczonych terapeutów. Można się z nimi skontaktować przez e mail, komunikator Gadu Gadu, telefonicznie lub osobiście. Dyrektor Baranowski podkreśla, że pozyskanie doświadczonych praktyków w terapii uzależnień było ciężką sprawą. Pół roku zajęło zdobycie certyfikowanych terapeutów, pracujących w Monarze, którzy zajmują się uzależnieniami alkoholowymi i narkotykowymi, ale także nowymi rodzajami uzależnień, w tym od Internetu, hazardu czy leków.
Internetowa poradnia działa w sposób anonimowy. Anonimowość pozwala na mówienie o problemie w sposób szczery. Wszystkie namiary na terapeutów znajdują się na stronie: www. mops. oswiecim. biz/mops/poradnia. html.
Osoba uzależniona może zrobić pierwszy krok przez Internet. To rozpoczęcie procesu terapeutycznego. Świadomość problemu jest bowiem pierwszym elementem terapii. Terapeuci są mobilni i mogą się spotkać z uzależnionymi w miejscu, które oni wskażą.
- Pamiętajmy, że problem uzależnień nie dotyczy rodzin patologicznych, ale każdego stanu. Człowiek wykształcony o odpowiednim statusie społecznym nie przyjdzie do MOPS i ośrodka leczenia uzależnień, szuka alternatywnych form pomocy - zwraca uwagę Joanna Saternus, jedna z koordynatorek projektu. - Terapeuci szkolą też nas, pracowników MOPS, którzy bezpośrednio pracują w terenie z rodzinami - dodaje Beata Baka, także zaangażowana w projekt IPU.
W MOPS myślą o streetworkerach, którzy pracowaliby na ulicach, wchodziliby do pubów. - _Od września zamierzamy odwiedzić szkoły, by szkolić pedagogów i nauczycieli -
zapowiada dyrektor Baranowski.
Całkowity koszt projektu, który wsparło miasto, wyniesie do końca roku 19 tys. zł. W przyszłości MOPS zamierza sięgnąć po pieniądze unijne na ten cel. Poradnia mieści się w budynku MOPS przy ul. Sobieskiego 15b. Jest czynna od poniedziałku do środy (godz. 8-16). Terapeuci przyjmują bezpłatnie, także osoby nieubezpieczone, bez względu na wiek i rodzaj uzależnienia. Można też zadzwonić pod numer 033 844-73-97. IPU działa pod numerem Gadu Gadu 7208204, a kontakt można nawiązać także poprzez e mail: [email protected].
(BK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski