Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Perełki kulinarne Tatr

Patrycja Migiel
Turystyka. Golonka oraz piwo nie mają wiele wspólnego z góralską strawą. - Jagnięcina i baranina to najczęściej spotykany rodzaj mięsa na Podhalu - zapewnia Katarzyna Łukaszczyk

Turysto, nie daj się nabrać fast foodom na Podhalu. Golonka i piwo, kebab czy pizza - nawet jeśli posypana oscypkiem - nie mają wiele wspólnego z tradycyjnym podhalańskim jedzeniem.

Smak Podhala
Okazuje się, że na Krupówkach coraz trudniej trafić na prawdziwą kuchnię ludzi gór. Jednak nie jest to niemożliwe. Podpowiadamy, czego szukać w kartach dań, by poczuć smak dawnego Podhala.

- Oprócz sławnego na cały świat i certyfikowanego unijnie oscypka, który możemy podawać na wiele sposobów, mamy wachlarz różnych regionalnych potraw - wyjaśnia Katarzyna Łukaszczyk, szefowa kuchni w karczmie w Murzasichlu.

- Pamiętajmy jednak, że niektóre dania są "po liftingu", podawane jako regionalne. A często jest to zwykły schabowy z zapieczonym oscypkiem na górze - przypomina.

Domowa kuchnia
Jak rozpoznać dania serwowane przed laty przez zwykłych górali w domowych kuchniach?

- Jagnięcina czy baranina to najczęściej spotykany rodzaj mięsa na Podhalu. Sposoby podawania tej potrawy są różne i zależą od kucharza - zapewnia Katarzyna Łukaszczyk. - To klasyczna mięsna potrawa rodem z gór i każdy turysta powinien jej spróbować - podkreśla szefowa kuchni.

Kwaśnica:
Najpopularniejsze danie kuchni góralskiej. Robiona na bazie kiszonej kapusty przygotowanej w domowy sposób, a przechowywanej w drewnianej beczce. Do zupy dodaje się dużą ilość soku z kwaszonej kapusty. Obowiązkowo w towarzystwie wędzonych żeberek i borowika. Serwowana z ziemniakami lub chlebem. Danie powinno być zdecydowanie kwaśne, wiemy wtedy, że zostało dobrze przyrządzone.

Pstrąg
Warto spróbować tej ryby, zwłaszcza w górach. Pstrąg żyje bowiem w potokach, gdzie woda jest w ciągłym ruchu, co czyni ją niezwykle czystą. Dzięki temu ryba ma delikatny smak. Pstrąga przyrządza się na wiele sposobów: smażonego tradycyjnie, grillowanego, z wody lub wędzonego. Podawany jest z cytryną, sosami śmietanowymi i ziołowymi, a także czosnkiem, który nadaje rybie wyrazisty smak.

Jagnięcina
Potrawy przygotowywane są z młodych jagniąt wypasanych na górskich halach. Dobrze przyrządzona powinna marynować się przez całą noc w świeżym jałowcu i czosnku z dodatkiem przypraw. Młode mięso winno być najpierw krótko smażone, a później pieczone. Sposobów podawania jest wiele, ale najpopularniejsze to żeberka w sosie własnym lub pieczony w całości udziec.

Moskol
Najprostsza potrawa podhalańskiej kuchni, którą dawniej górale jadali na co dzień. To pieczone na blasze placki, przygotowywane z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki, wody i soli kuchennej. Placki powinny mieć średnicę około 6-10 cm. Najlepiej smakują z masłem, które powinno się przed spożyciem roztopić na moskolu.

Tarcioki
Najpopularniejszy na skalnym Podhalu był ziemniak, jedno z niewielu warzyw, które można było uprawiać na tak trudnej ziemi. Dlatego wymienione wyżej tarcioki robione są z ziemniaków, mąki i jajek. Do smaku dodawano sól oraz słoninę. Palcami wyrabia się masę, dzieląc ją na porcje, a później wrzucając do wrzątku.

Oscypek z żurawiną
Duma Podhala. Bez niego Zakopane straciłoby swoją sławę. Wyrabiany z mleka owczego z domieszką krowiego. Produkcja i wędzenie odbywa się w "atestowanej" bacówce. Najczęściej podawany jako przystawka, podsmażany na patelni z dodatkiem żurawiny. Komponuje się w połączeniu z karkówką i innymi mięsami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski