MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze orzeczenie w trybie wyborczym

Redakcja
- Sąd w dużej mierze uwzględnił wniosek strony - w tej, w której domaga się ona sprostowania nieprawdziwej informacji zawartej w filmie wyborczym kandydata na burmistrza Janusza Tarnowskiego, iż inwestycja dotycząca nowego basenu kąpielowego w Nowym Targu jest na razie w fazie baneru - informował wczoraj rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Nowym Sączu, sędzia Bogdan Kijak. Pozostałe roszczenia zostały oddalone.

NOWY SĄCZ. Sąd nakazał opublikowanie sprostowania

Była to pierwsza dotycząca kandydatów z Nowego Targu sprawa prowadzona w trybie wyborczym, przez Wydział I Cywilny Sądu Okręgowego w Nowym Sączu. Rozpatrywał ją sędzia Adam Woźniakiewicz. W wydanym orzeczeniu postanowił on nakazać Komitetowi Wyborczemu Wyborców Ruch Obywatelski Nasze Miasto opublikowanie sprostowania o treści jak wyżej - m.in. na naszych łamach oraz na czterech stronach internetowych.

Biorąc pod uwagę materiały przedstawione przez pełnomocnika Komitetu Wyborczego Podhalańska Wspólnota Samorządowa w Nowym Targu, Sąd uznał bowiem, że "w sprawie tej Miasto Nowy Targ podjęło wszelkie prawnie wymagane działania niezbędne do wybudowania miejskiej pływalni, które doprowadziły do uzyskania kompletu dokumentacji, wydania decyzji pozwolenia na budowę obiektu i ogłoszenia przetargu na wybór wykonawcy robót budowlano-montażowych".

Sąd orzekł też zakaz rozpowszechniania powyższej nieprawdziwej informacji.

Kolejny punkt orzeczenia to nakaz wpłacenia przez KWW Nasze Miasto tysiąca złotych na rzecz Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Nowym Targu. Jest to kwota symboliczna w stosunku do roszczenia Komitetu Wyborczego PWS, który domagał się na rzecz PKPS 10 tys. zł.

W pozostałym zakresie wniosek Komitetu Wyborczego PWS został oddalony.

Ów "pozostały zakres" również dotyczył wypowiedzi prezentowanej w filmie wyborczym, gdzie kandydat wskazywał na ruinę basenu na osiedlu Na Skarpie, mówiąc: "to jest prawdziwy nowotarski basen", tym samym odpowiedzialnością za stan obiektu obarczył władze miasta. Tymczasem nieruchomość, na której znajdował się czynny wtedy basen, została w 1997 r. sprzedana przez miasto Nowy Targ Adamowi Wronce. Potem obiekt ten kilkakrotnie zmieniał właścicieli, lecz żaden nie podjął się remontu lub zmiany przeznaczenia. W końcu ruina stała się zagrożeniem dla mieszkańców. Dlatego władze miasta doprowadziły do wydania decyzji o rozbiórce. Próbuje ją od dłuższego czasu wyegzekwować na ostatnim właścicielu nadzór budowlany.

Strony mogą złożyć zażalenie do Sądu Apelacyjnego w Krakowie, w terminie 24 godzin od daty ogłoszenia postanowienia, czyli dziś do godz. 13.50. Wczoraj nie udało się nam skontaktować z liderami Komitetu Wyborczego Nasze Miasto, by spytać o zamiar złożenia zażalenia.

ANNA SZOPIŃSKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski