MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piętrzą się problemy z najważniejszymi krakowskimi inwestycjami

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Przebudowa ul. Krakowskiej trwa od marca br.
Przebudowa ul. Krakowskiej trwa od marca br. Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Przedłużają się roboty na ulicy Krakowskiej. Już wiadomo, że prace zakończą się kilka miesięcy później, niż pierwotnie deklarowali urzędnicy miejscy. W Zarządzie Inwestycji Miejskich przekazali z kolei nowe informacje dot. planowanej przebudowy al. 29 Listopada.

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU

Zarząd Dróg Miasta Krakowa przedstawił nowy harmonogram przebudowywanej ulicy Krakowskiej. Niestety, mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Prace potrwają o wiele dłużej, niż było to deklarowane. Zgodnie z pierwotnymi założeniami, roboty miały zakończyć się w styczniu 2020 roku. - Obecnie zakończenie robót planowane jest w II kwartale przyszłego roku - informują urzędnicy miejscy.

Przypomnijmy, że przebudowa ulicy Krakowskiej rozpoczęła się w marcu br. Została całkowicie wyłączona z ruchu, co powoduje duże utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Samochody i tramwaje muszą poruszać się trasami objazdowymi.

- Po zakończeniu inwestycji nowa jezdnia ul. Krakowskiej będzie miała nawierzchnię z kostki brukowej, ułożone zostanie również nowe torowisko - wyliczała tuż przed rozpoczęciem robót Janina Pokrywa, wicedyrektor ZDMK. - Generalnie ulica ma wyglądać inaczej niż dotychczas. Poszerzone zostaną chodniki itd. - dodawali urzędnicy.

Teraz w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa tłumaczą, że roboty potrwają dłużej ze względu na odkrycia archeologiczne m.in. w rejonie skrzyżowania ul. Krakowskiej z ul. Dietla i Stradomską (jest ono również modernizowane). Część prac - dot. chociażby układania nowego torowiska - zostały w tym rejonie czasowo wstrzymane, by przeprowadzić odpowiednie badania i zabezpieczyć odkryte elementy.

- Podczas wykonywania fundamentów pod słupy trakcyjne wykonawca natrafił na fragment dawnego mostu łączącego Kazimierz z Krakowem. W trakcie prac kanalizacyjnych pod dotychczasową ul. Dietla odkrył piwnice kamienicy. Z kolei przy robotach ciepłowniczych dokonał okrycia fragmentów dawnej bramy miejskiej - wyliczają pracownicy ZDMK. I dodają, że nadzorujący inwestycje archeolodzy przystąpili do swoje pracy w połowie czerwca. - Tym samym wykonawca zmuszony był realizować prace z wyłączeniem tych newralgicznych obszarów. Obiekty zostały dokładnie zbadane i ustalono sposób ich zabezpieczenia - zaznaczają w ZDMK.

Zgodnie z nowym harmonogramem robót, dopiero w grudniu tramwaje mają ponownie zacząć kursować ul. Dietla, przez jej skrzyżowanie z ul. Krakowską (obecnie, tramwaje jadąc od strony Ruczaju, dojeżdżają tylko do przystanku „Orzeszkowej” i tam zawracają). Z kolei cała przebudowa ul. Krakowskiej ma zakończyć się w II kwartale przyszłego roku.

- ZDMK dołoży wszelkich starań, aby terminy zadeklarowane przez wykonawcę w harmonogramie zostały skrócone, nawet o kilka tygodni w każdym z etapów. W dużej mierze będzie to zależało od warunków pogodowych. Po zakończeniu inwestycji ocenimy czy opóźnienia były spowodowane przez wykonawcę czy też nie. Priorytetem dla nas jest w pierwszej kolejności przywrócenie ruchu tramwajowego - deklaruje Marcin Hanczakowski, dyrektor ZDMK.

Tymczasem coraz bardziej opóźnia się rozpoczęcie innej kluczowej inwestycji drogowej w Krakowie, czyli przebudowy al. 29 Listopada. Jej poszerzanie (od skrzyżowania z ul. Opolską do granic miasta) do dwóch, a miejscami trzech pasów w każdym z kierunków, miało ruszyć w 2018 r. Nie stało się to do dziś. Główny wykonawca wciąż nie uzyskał kluczowego dokumentu, czyli Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID). Bez niego nie można rozpocząć budowy.

- Na początku września Małopolski Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie o wydanie decyzji ZRID. Oznacza to, że złożony pod koniec maja wniosek został pozytywnie oceniony pod względem formalnym. Przewidywany termin wydania pozwolenia na rozpoczęcie tej ważnej dla mieszkańców inwestycji to wiosna 2020 roku - informują w Zarządzie Inwestycji Miejskich.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski