Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłka ręczna. Nowe hale, stare kłopoty

Jerzy Filipiuk
Szczypiorniści SPR-u Tarnów (rzuca Łukasz Szatko) grają w I lidze
Szczypiorniści SPR-u Tarnów (rzuca Łukasz Szatko) grają w I lidze Fot. Tomasz Schenk
Ostatnie trzy lata w małopolskim okręgu: dobra praca z młodzieżą, akcje popularyzujące, lepsza baza, mniej klubów, spadek liczby drużyn w ligach centralnych

- Źle nie jest, a przynajmniej nie gorzej niż poprzednio. Ale powodów do __zachwytów nie ma - mówi prezes Małopolskiego Związku Piłki Ręcznej Zbigniew Gorączko, podsumowując ostatnie trzy lata w okręgu.

-_ Dobrze wygląda praca z młodzieżą, co znajduje potwierdzenie w wynikach na __turniejach ogólnopolskich - _podkreśla prezes Gorączko.

Oto najlepsze lokaty małopolskich drużyn (za sprawozdaniem MPZR): MP juniorek młodszych: 2015: 2. Olimpia-Beskid Nowy Sącz, MP juniorów młodszych: 2014: 2. SKS Kusy Kraków, PP młodziczek: 2014: 6. SKS Kusy, PP dziewcząt: 2015: 5. SPR I Olkusz, PP chłopców: 2014: 3. MKS Krakus, 2015: 5. MKS PM MPEC Tarnów. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży reprezentanci Małopolski zajęli drugą lokatę w 2014 roku (dziewczęta) oraz pierwszą w 2015 i szóstą w 2016 roku (chłopcy).

Bardzo ważne dla rozwoju małopolskiego handballu było powstanie Tauron Areny Kraków (otwartej w maja 2014 roku) i organizacja w nich mistrzostw Europy mężczyzn (rozegranych w styczniu 2016 roku).

- Przyczyniło się to do popularyzacji tej dyscypliny sportu w __naszym regionie - zaznacza szef MZPR.

Dużym powodzeniem cieszyły się turnieje „Piłka ręczna na orlikach” i program „Szczypiornista Szkoła” w Krakowie (dla dziewcząt i chłopców z klas IV i V) oraz akcje „Weekendy z piłką ręczną” w województwie małopolskim (dla dzieci z klas III i IV).

- Podjęte akcje spowodowały duże ożywienie na przykład na _ Podhalu, gdzie wcześniej nie było piłki ręcznej, a zaczęły powstawać UKS-y. Mam sygnały, że uczniowie w szkołach podstawowych nie chcą grać w piłkę nożną, tylko w ręczną - _nie kryje satysfakcji prezes Gorączko.

Sukcesem okazała się organizacja mistrzostw Małopolski UKS-ów. Inne imprezy organizowane przez MZPR to m.in.: międzynarodowy turniej „O Puchar Lajkonika” i memoriał im. Alfreda Kałuzińskiego w Krakowie, memoriał im. Franciszka Wolaka w Nowym Sączu, memoriał im. Romana Nowosada w Olkuszu, ogólnopolski turniej Caban Cup w Chrzanowie, ogólnopolski memoriał im. Wiesława Kozioła w Tarnowie, turniej o Puchar MOSiR w Bochni, turniej Wiertmet Handball Cup w Libuszy i mikołajkowy turniej im. Jerzego Wójcika w Lipinkach.

-_ Minusem jest brak sukcesów małopolskich drużyn na poziomie seniorskim, a to najlepszy nośnik danej dyscypliny. Na najwyższym szczeblu rozgrywek występuje tylko Olimpia-Beskid. W Nowym Sączu piłka ręczna cieszy się dużym zainteresowaniem, kibice przychodzą na mecze swojej drużyny w __superlidze - _zauważa szef MZPR.

Co gorsze, spadła liczba małopolskich klubów uczestniczących w rozgrywkach na szczeblu centralnym. W dwóch pierwszych sezonach omawianego okresu brało w nich udział dziewięć drużyn (Olimpia-Beskid i SPR Olkusz w superlidze, SPR Tarnów i Dwójka Nowy Sącz w I, MTS Chrzanów w I i II, Cracovia 1906, MOSiR Bochnia, SPR II Olkusz i Wanda Kraków w II lidze), a w trzecim już tylko sześć (Olimpia-Beskid w superlidze, SPR Olkusz, MTS Chrzanów, SPR Tarnów i MOSiR Bochnia w I oraz Cracovia 1906 w II lidze).

- Pocieszające jest, że są kluby, które bazują na własnych wychowankach, prowadzą szkolenie od najmłodszej kategorii po seniorki. Jednym z __nich jest SPR Olkusz - dodaje prezes Gorączko.

Cieszy fakt, że poprawiła się baza materialna w Małopolsce. Wybudowano wiele hal pełnowymiarowych, m.in. w Myślenicach, Proszowicach, Brzesku, Mszanie Dolnej, Krościenku nad Dunajcem, Bieczu, Dąbrowie Tarnowskiej, Bobowej i Białym Dunajcu. Inna sprawa, że nie przekłada się to na tworzenie nowych drużyn piłki ręcznej. Potrzebne są w tym zakresie decyzje władz wojewódzkich i samorządowych, tak jak to się dzieje w innych województwach. Z kolei istniejące obiekty otwarte nie są tak wykorzystywane jak przed laty, gdyż piłkę ręczną uznano jako wyłącznie sport halowy. W 2014 roku w MZPR zrzeszonych było 37 klubów (w tym 23 UKS-ów), w 2015 - 35 (22), a w ubiegłym - 33 (20).

Udanym przedsięwzięciem były doszkalania nauczycieli wf w zakresie teorii i metodyki nauczania oraz treningu piłki ręcznej. Szkoleniem w Krakowie, Tarnowie, Libuszy i Białym Dunajcu objęto ok. 150 nauczycieli.

W okręgu mecze sędziowało 79 arbitrów, w tym 4 międzynarodowych i 11 szczebla centralnego. W 2016 roku status sędziów międzynarodowych EHF uzyskali Andrzej Chrzan i Michał Janas z Tarnowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski