18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NBP może wybijać grosze w... Wielkiej Brytanii

MACIEJ PIETRZYK
Koszt produkcji monety 1-groszowej szacowany jest na 5 groszy FOT. MIKOŁAJ SUCHAN
Koszt produkcji monety 1-groszowej szacowany jest na 5 groszy FOT. MIKOŁAJ SUCHAN
Narodowy Bank Polski chce zaoszczędzić na produkcji 1-, 2- i 5-groszowych monet. Dlatego produkowane będą z tańszego stopu i już niekoniecznie jak dotychczas w Mennicy Polskiej.

Koszt produkcji monety 1-groszowej szacowany jest na 5 groszy FOT. MIKOŁAJ SUCHAN

PIENIĄDZE. Monety z królewskiej mennicy mają być tańsze

Do zorganizowanego przez NBP przetargu na produkcję monet zgłosiło się oprócz polskiej mennicy także kilka zagranicznych - m.in. brytyjska, kanadyjska i fińska. Według "Pulsu Biznesu" najbardziej konkurencyjną ofertę złożyła brytyjska The Royal Mint.

PRZECZYTAJ NASZ KOMENTARZ:
Boże, chroń The Queen >>

Czy polskie grosze rzeczywiście mogą być wybijane na Wyspach? NBP na razie tego oficjalnie nie potwierdza. Przyznaje jednak, że jak może szuka oszczędności na produkcji najniższych nominałów.

- Nasza propozycja wycofania ich z obiegu nie zyskała aprobaty, dlatego próbujemy znaleźć inny sposób na to, by produkcja tych monet była mniej kosztowna - mówi Przemysław Kuk, rzecznik NBP.

Obecnie produkcja monet o najniższym nominale jest całkowicie nieopłacalna. Wybicie jednej 1-groszówki kosztuje aż 5 groszy.

Dlatego NBP chce, by nowy producent monet wybijał je z tańszego stopu. Monety ze stopu miedziowo-cynkowo-manganowego miałyby zastąpić zrobione ze stali powlekanej mosiądzem. - Z takiego materiału produkowane są pieniądze w Europie. Dla przeciętnego użytkownika nie będzie to miało większej różnicy - zapewnia Przemysław Kuk z NBP.

Mennica Polska nie zamierza jednak bezczynnie przyglądać się, jak produkcja groszy przenoszona jest na Wyspy. - Podjęliśmy już pewne kroki prawne, ponieważ mamy wątpliwości w sprawie przetargu - mówi Magda Sikorska, rzeczniczka prasowa Mennicy Polskiej.

Mennica podkreśla, że obniżyła swoje ceny do minimum i oskarża Brytyjczyków o nieuczciwą konkurencję oraz stosowanie cen dumpingowych.

Polskie monety były produkowane już w angielskiej mennicy - przez trzy lata zaraz po denominacji.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski