Płaca minimalna 2019. Kto zyska więcej, kto mniej, ile...

Płaca minimalna 2019. Kto zyska więcej, kto mniej, ile wyniesie stawka godzinowa. Wszystko już jasne!

Zbigniew Biskupski AIP

Strefa Biznesu

Aktualizacja:

Strefa Biznesu

Płaca minimalna 2019. Kto zyska więcej, kto mniej, ile wyniesie stawka godzinowa. Wszystko już jasne!

©Bartek Syta / Polska Press

Ostatecznie 2 220 złotych minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz 14,50 zł za godzinę pracy. Negocjacje trójstronne: rząd, pracodawcy, związki zawodowe - nie zakończyły się uchwałą ustalającą wspólną kwotę płacy minimalnej. W tej sytuacji ostatnie słowo należy do rządu, a swoją decyzję Rada Ministrów musi ogłosić w Dzienniku Ustaw do 15 września.
Płaca minimalna 2019. Kto zyska więcej, kto mniej, ile wyniesie stawka godzinowa. Wszystko już jasne!

©Bartek Syta / Polska Press

2 220 zł minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2019 roku! Taka była końcowa decyzja Rady Ministrów, przekazana do Rady Dialogu Społecznego w czwartek 14 czerwca. Wcześniej, we wtorek 12 czerwca Rada Ministrów wycofała tę kwestię z cotygodniowego posiedzenia wskutek sporu między ministrami - finansów oraz pracy. Ten drugi resort proponował wyższą podwyżkę - do 2 250 zł.

Zgodnie z obowiązującym prawem, do połowy czerwca rząd musi zdecydować o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w kolejnym roku.
Tak wynika z przepisów prawa. Gwarantowana nimi podwyżka według tegorocznych danych makroekonomicznych powinna wynieść 117 zł. Ustalana automatycznie płaca minimalna powinna więc wynosić od 1 stycznia 2019 r. 2 217 zł.

Spór o 30 złotych


Nieco więcej, bo 2 250 zł zaproponowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Ministerstwo Finansów uznało, że to kwota za wysoka. W konsekwencji sporu z posiedzenia Rady Ministrów punkt wycofano. Po kilku dniach jednak panie minister: Elżbieta Rafalska i Teresa Czerwińska doszły do porozumienia, godząc się na kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę 2 220 zł.

Jak łatwo policzyć, spór był o 30 zł, wygrała go szefowa finansów, a kwota minimalna wynikająca z automatycznego rachunku (117 zł) wzrosła jedynie o 3 zł; a właściwie bardziej był to efekt techniczny (potrzeba równego rachunku) niż ustępstwo.

Dalej nie było lepiej. Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę propozycja rządu podlega konsultacji w Komisji Trójstronnej, której rolę odgrywa obecnie Rada Dialogu Społecznego. Tam w ciągu miesiąca: 15 czerwca-15 lipca powinno być wypracowane wspólne stanowisko.

„Komisja Trójstronna ma czas na uzgodnienie wysokości minimalnego wynagrodzenia do dnia 15 lipca. Uzgodniona przez Komisję Trójstronną wysokość minimalnego wynagrodzenia na rok następny podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim, w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, do dnia 15 września".

Jednak do uzgodnienia w tym terminie takiego stanowiska nie doszło. Finał konsultacji miał nastąpić na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego w miniony czwartek – 12 lipca. Problem w tym jednak, że nie podjęto wówczas uchwały w tej sprawie z… braku kworum. Na posiedzenie nie przybyli bowiem przedstawiciele Forum Związków Zawodowych.

Wybierasz się nad Bałtyk? Musisz spodziewać się, że plaża zostanie nieoczekiwanie zamknięta. Kliknij w ten tekst a poznasz szczegóły!

Planujesz podróż samolotem w drugiej połowie lipca? Szykują się strajki i odwołane loty zwłaszcza do i z Hiszpanii oraz Portugalii, ale nie tylko. Kliknij w ten tekst, a poznasz szczegóły!

Na szczęście ustawa przewiduje rozwiązanie na wypadek braku zgody wypracowanej na forum Komisji Trójstronnej (Rady Dialogu Społecznego).
„W przypadku gdy Komisja Trójstronna nie uzgodni do 15 lipca wysokości minimalnego wynagrodzenia, wówczas decyzję o wysokości tego wynagrodzenia podejmuje Rada Ministrów i ogłasza, w drodze rozporządzenia, w Dzienniku Ustaw – w terminie do 15 września danego roku. Ustalona przez Radę Ministrów wysokość minimalnego wynagrodzenia nie może być niższa od wysokości, którą Rada Ministrów zaproponowała Komisji Trójstronnej do negocjacji”.

Sonda

Czy Legia obroni mistrzostwo i Puchar Polski?Oznacza to, że w ciągu dwóch niespełna najbliższych miesięcy można spodziewać się stosownego rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Potwierdzi ono, że ostatecznie minimalne wynagrodzenie za pracę od 1 stycznia 2019 roku wynosi 2 220 złotych a minimalna stawka – od 1 stycznia 2019 r. to 14,50 zł za godzinę pracy.

Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Będziesz wtedy na bieżąco z aktualnymi i ważnymi informacjami dotyczącymi budżetu domowego. Naprawdę warto!

1 »

Komentarze (144)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
;)

gosc (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2

Jak to kto, bu bu bu budżet zyska najwięcej;)

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zarobki nadal za niskie

Pietrasss (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Tyle teraz trąbią o tym, ze brakuje rąk do pracy, ale taka mała podwyżka i tak nic nie da. Tutaj bydgoszcz-praca.pl jest lista zawodów, w których szczególnie ciężko o pracownika. Większość...rozwiń całość

Tyle teraz trąbią o tym, ze brakuje rąk do pracy, ale taka mała podwyżka i tak nic nie da. Tutaj bydgoszcz-praca.pl jest lista zawodów, w których szczególnie ciężko o pracownika. Większość to praca dla fachowców... A dobry fachowiec może parę razy tyle zarobić na czarno albo za granicą. zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
POPiS jaja sobie z nas robi

Włościanka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

To nawet nie jest wyrównanie za inflację. To jest kpienie z ludzi. Namówili naród do unii a zamiast lepiej to wciąż gorzej. Nigdy nie dogonimy zachodnich płac bo nas sprzedali jako tanią tubylczą...rozwiń całość

To nawet nie jest wyrównanie za inflację. To jest kpienie z ludzi. Namówili naród do unii a zamiast lepiej to wciąż gorzej. Nigdy nie dogonimy zachodnich płac bo nas sprzedali jako tanią tubylczą siłę roboczą! Wszyscy won!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
:(

DEDE (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

2200zł na rękę to rozumie a tak tylko POLAKOM oczy mydlą!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
,,KAPITALIZM""

DAREK (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

Chcieliscie to macie ten ,,Kapitalizm,,.Teraz mamy prawdziwa KOMUNE i tyle.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
mamy

inne czasy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

2200zł to powinno być NA RĘKĘ! To już nie te czasy, że za 100zł kupimy całą dużą siatkę zakupów. Kilka produktów i stówka poszła.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Tak szczerze

Awu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 3

2200 na rękę nawet to nie są żadne cuda. Utrzymanie miesięczne prawie wszystko zabiera.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
KIEDY?? kwota wolna od podatku,

wracam(?)do Polski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

szanowny Rzondzie,wzrosnie do wysokosci najnizszej krajowej placy,jak w WIELKIEJ BRYTANII-Personal Allowance.Przestancie biednych ludzi ograbiac z ich ciezkiej pracy!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
na reke

eryk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

Tyle to powinno być na rękę

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
zgoda co dod.Stazowego!

zgoda co dod.stazowego! (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

Zdarza się tak, że pracownik z dwudziestoletnim stażem otrzymuje minimalne wynagrodzenie, w którego skład wchodzi również dodatek za wysługę lat. Równocześnie przyjmowany nowy pracownik na takim...rozwiń całość

Zdarza się tak, że pracownik z dwudziestoletnim stażem otrzymuje minimalne wynagrodzenie, w którego skład wchodzi również dodatek za wysługę lat. Równocześnie przyjmowany nowy pracownik na takim samym stanowisku z niskim stażem pracy musi otrzymać co najmniej minimalne wynagrodzenie.
W rezultacie dodatek za wysługę lat nie spełnia swojej funkcji, gdyż obydwie osoby w efekcie dostają to samo wynagrodzenie. Rodzi to skutki w postaci niesprawiedliwości społecznej i nierówności wobec prawa dla pracowników z dłuższym stażem pracy. Zwiększające się minimalne wynagrodzenie ogłaszane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów do
15 września każdego roku prowadzi do zrównania płac bez względu na staż pracy. Jest to czynnik demotywujący dla pracowników z długoletnim stażem pracy.Dodatek stażowy powinien być gratyfikacją za długoletnią pracę. Czy w Polsce powinno tak być, że po 30 latach pracy nie zarabia się najniższej krajowej? zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
płaca w budżetówce

qw (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Mam 35 lat pracy , 2 kierunki studiów, zarządzam pracą 50 osób. Zarabiam Brutto 1850 zł. Kiedy na wiosnę zapytałam dyrektora, czy dogonię przed emeryturą chociaż minimalną pensję , to odpowiedział,...rozwiń całość

Mam 35 lat pracy , 2 kierunki studiów, zarządzam pracą 50 osób. Zarabiam Brutto 1850 zł. Kiedy na wiosnę zapytałam dyrektora, czy dogonię przed emeryturą chociaż minimalną pensję , to odpowiedział, że nie przewiduje.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a co z wyłączeniem dod.stazowego z minimalnej?

Specjalista UGminy (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8

A co z wyłaczeniem dodatku stażowego z płacy minimalnej? Nowo przyjety pracownik budżetówki zarobi od 2019r. tyle samo co ja. Mam 20 lat stażu jako specjalista w gminie i z wysługą 20letnią na ręke...rozwiń całość

A co z wyłaczeniem dodatku stażowego z płacy minimalnej? Nowo przyjety pracownik budżetówki zarobi od 2019r. tyle samo co ja. Mam 20 lat stażu jako specjalista w gminie i z wysługą 20letnią na ręke mam 1610zł!!!zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo