Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po Orkanówce czas na stodołę

Redakcja
PORĘBA WIELKA. Po kapitalnym remoncie budynku tzw. Orkanówki gmina chce teraz odnowić zabytkową stodołę, która stoi obok domu, w którym mieszkał znany pisarz Młodej Polski Władysław Orkan

Na remont Orkanówki Gmina Niedźwiedź w ciągu ostatnich lat uzyskała dofinansowanie w wysokości ponad pół miliona zł. Z własnego budżetu dołożyła ok. 200 tys. zł. Inwestycję wykonano już jakiś czas temu. Władze samorządu planują jednak kolejne prace związane z otoczeniem Orkanówki.

Jeszcze niedawno bardzo zaniedbany obiekt stał się teraz jednym z najlepiej utrzymanych zabytków powiatu limanowskiego. Orkanówkę zaczęło odwiedzać bardzo wielu turystów, a dom Władysława Orkana stanowi główny punkt wędrówek po Gorcach. Gmina zadbała również o lepszy dojazd. - Orkanówka była już nieco zapomniana, a teraz jej popularność jest coraz większa - mówi z zadowoleniem Janusz Potaczek, wójt gminy Niedźwiedź.

Zabytkowa jest również stodoła stojąca obok domu Władysława Orkana. - Składamy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego na remont stodoły - kontynuuje Janusz Potaczek. - Chcielibyśmy urządzić tam siedzibę Oddziału Związku Podhalan. Orkanówka stałaby się kompleksem zabytkowych obiektów. Myślę, że to piękne miejsce na to zasługuje.

Muzeum Biograficzne Władysława Orkana w Porębie Wielkiej w latach 70. zostało sprzedane przez rodzinę Folejewskich (własność przejęta jako spadek po Bronisławie Folejewskiej, drugiej żonie pisarza). Dom stał się filią Rabczańskiego Muzeum im. Władysława Orkana. Ze względu na brak funduszy posiadłość pisarza została tak bardzo zaniedbana, że w 1999 r. na pół roku została zamknięta dla turystów. Brak ogrzewania przyczynił się do tego, że po każdej zimie stan zabytkowego domu był coraz gorszy.

Sytuacja znacznie się polepszyła dopiero w listopadzie 2004 r., kiedy opiekę nad Orkanówką przejął Urząd Gminy w Niedźwiedziu. Janusz Potaczek uporczywie zabiegał o remont domu Władysława Orkana i jego starania zakończyły się powodzeniem. (JABU)

Władysław Orkan - ur. w 1875 r. w Porębie Wielkiej. Pochodził z biednej rodziny. Naprawdę nazywał się Franciszek Szmaciarz (Smaciarz). W wieku 23 lat zmienił nazwisko na Smreczyński. Z czasem przybrał tajemniczy pseudonim literacki Władysław Orkan. W Orkanówce zamieszkał w 1905 roku (jego rodzinny dom nie przetrwał do dzisiejszych czasów). Z pierwszą żoną Marią Zwierzyńską miał jedyną córkę Zosię. Po śmierci Marii poślubił Barbarę Folejewską. Zmarł w 1930 roku w Krakowie, w czasie odwiedzin umierającej córki. Zosia zmarła dwa tygodnie później nie dowiedziawszy się o śmierci ojca. Władysław Orkan pochowany jest na cmentarzu w Zakopanem na Pęksowym Brzyzku. Grób Marii Zwierzyńskiej i Zosi znajduje się na cmentarzu w Niedźwiedziu. Najsłynniejsze dzieła Orkana to "Skąpany Świat", "Komornicy", "W roztokach", "Wesele Prometeusza" czy "Pomór".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski