MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Początek drogi

ALEX
Raz w miesiącu w centrum organizowane są bezpłatne warsztaty, mające pomóc ich uczestnikom w określeniu własnego potencjału zawodowego. Następną edycję zaplanowano na 6 lipca.

Świadomość swojej wiedzy, umiejętności, cech, wartości to klucz do sukcesu zawodowego

Wiele osób, które straciły pracę, zwraca się do doradców zawodowych o pomoc w sprawie napisania CV i listu motywacyjnego. - W trakcie rozmowy okazuje się jednak, że większość z tych ludzi nie wie prawie nic na temat swoich kompetencji. Tłumaczymy im, że nie mogą udać się na rozmowę z pracodawcą zanim nie uporządkują informacji na ten temat - mówi Krzysztof Puc, doradca zawodowy w Centrum Informacji i Planowania Kariery Zawodowej przy Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.

Pochwała samochwały

 W zajęciach, oprócz bezrobotnych, biorą udział osoby, które jeszcze się uczą lub już pracują. Doradcy zawodowi: Ewa Bodzińska-Guzik i Krzysztof Puc proponują uczestnikom zajęć przejście na ty. Poznają nawzajem swoje znaki zodiaku. To integruje. Następnie rozdają uczestnikom kartki. Wymieniono na nich ponad 70 cech charakteru. Uczestnicy mają zaznaczyć te z nich, które przypisują sobie.
 Czy naprawdę mogę powiedzieć o sobie, że jestem ambitny? bystry? entuzjastyczny? kreatywny? niezależny? rozważny? podejmujący ryzyko? uczciwy? wszechstronny? A może jestem konformistyczny? ostrożny? skromny? ugodowy? wygodny?
 Uczestnicy mają też wskazać pięć swoich najbardziej charakterystycznych cech oraz podać przykłady doświadczeń, w których zostały one wykorzystane.
 W trakcie zajęć okazuje się, że niektóre osoby mają trudności w mówieniu dobrze o sobie. - Byłam świadkiem castingu do filmu, w którym brali udział Polacy i Amerykanie. Każdy kandydat miał się krótko przedstawić. Amerykanie otwarcie mówili o swoich zaletach. Polacy zachowywali się natomiast bardzo skromnie. Podczas rozmowy o pracę jest podobnie... - opowiada Ewa Bodzińska-Guzik.
 - Niestety, nie jesteśmy wychowywani w takim duchu, żeby mówić dobrze o sobie. Dzieciom powtarza się: "samochwała w kącie stała". Tymczasem dzisiaj pracownik musi być samochwałą, by zaistnieć na rynku pracy - dopowiada Krzysztof Puc.

Poznanie siebie

 W programie warsztatów jest test do samobadania Hollanda. Bada on osobowość zawodową człowieka i jego predyspozycje do wykonywania określonych profesji. Na jego podstawie można odkryć do tej pory nie uświadamiane sfery osobowości.
 Ewa Bodzińska-Guzik: - Największą wartością tego testu jest poznanie samego siebie. Pokazuje on, jakie człowiek wyznaje wartości, np. czy rzeczywiście praca z ludźmi jest dla niego ważna, czy też woli on pracę w środowisku konwencjonalnym, albo jest raczej "przedsiębiorcą siebie", co nie jest równoznaczne z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, ale z myśleniem nastawionym raczej na kierowanie niż bycie kierowanym.

Zły wybór

 Ludzie, którzy przychodzą na zajęcia, dokonali już w życiu wyboru drogi zawodowej. Często się jednak zdarza, że to ktoś inny za nich wybrał. Zauważają wtedy rozbieżność między kodem zawodowym (zawodu, w którym byli kształceni), a kodem sumarycznym (profesji, do uprawiania której mają predyspozycje).
 Niektórzy zwierzają się, że pierwszym ich błędem był wybór szkoły. Często był to pęd za kolegą z klasy. Niektórzy ulegli namowie rodziców, bez zastanawiania się, co naprawdę będzie dla nich dobre.
 W efekcie na zajęciach pojawia się np. ktoś, kto wybrał szkołę ekonomiczną, a przejawia chęć pracy z ludźmi i ktoś, kto wybrał rehabilitację, a woli robić coś, co jest związane z tzw. zawodami konwencjonalnymi (np. księgowością).
 Ewa Bodzińska-Guzik: - Należy pamiętać o tym, że rezultat testu jest tylko początkiem drogi, a wybór zawodu wymaga jeszcze rozpoznania rynku pracy.
 Krzysztof Puc: - Najgorzej jest, gdy ktoś z niechęcią przez całe życie wykonuje pracę, którą ktoś kiedyś mu wskazał i nie ma nawet świadomości tego, że mógłby spełniać się w inny sposób. Dla takiej osoby utrata pracy może być chwilą wykorzystaną na zastanowienie się nad sobą, wzięcie pod uwagę innych możliwości.
  (ALEX)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski