MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pod Wawelem jak nad morzem

Redakcja
Sztuczna plaża pod Wawelem miała być otwarta dwa lata temu Fot. Anna Kaczmarz
Sztuczna plaża pod Wawelem miała być otwarta dwa lata temu Fot. Anna Kaczmarz
WYPOCZYNEK. Otwarcie plaży z widokiem na Wawel, zmagania wioślarzy z uniwersytetów Oxford i Cambridge z polskimi olimpijczykami, wyścigi smoczych łodzi to niektóre z wielu atrakcji, które będę działy na Wiśle w sobotę i niedzielę.

Sztuczna plaża pod Wawelem miała być otwarta dwa lata temu Fot. Anna Kaczmarz

- Nareszcie będzie można poczuć się, jak nad morzem. W ciepłe dni będę tu spędzać całe godziny. Leżaki, restauracja, a wieczorem koncerty. Takiego miejsce brakowało w mieście - deklaruje studentka Ewelina Szprengel. Deklaruje, że wraz ze znajomymi będą stałymi bywalcami tego miejsca. W najbliższą niedzielę ma nastąpić uroczyste otwarcie obiektu, który został zbudowany przez firmę SAO Beach Investments. Sezonowa plaża ma funkcjonować w okresie od maja do września, a umowa została podpisana na 10 lat.

Całość obiektu to aż 10 tys. metrów kwadratowych piasku, na którym znajdzie się miejsce na niemal pół tysiąca leżaków, boiska do siatkówki, plac zabaw dla dzieci oraz klub muzyczny. Spragnieni słońca krakowianie będą mieć możliwość uczęszczania na zajęcia z instruktorami m.in. jogę, fitness czy aquaaerobik. Prawdziwym unikatem na skale całej Europy ma być pływający na przycumowanej barce basen. Dla spragnionych wody dostępne będą także jacuzzi i sauna. - Przy plaży ma funkcjonować kino letnie dla kilkuset osób. To świetny pomysł i powrót do starej tradycji kina pod gołym niebem - komentuje spotkany nieopodal plaży turysta Adam Szarecki.

- Jak wynika z przeprowadzonych badań, turyści są bardzo zadowoleni przede wszystkim ogromu nadwiślańskich terenów zielonych, które pełnią funkcję wypoczynkowa i rekreacyjną - mówi Monika Antoniuk, z Biura Planowania Przestrzennego. Dodaje, że nadbrzeżny pas na krakowskim odcinku Wisły należy chronić, gdyż jest niezwykle cenny także ze względu na wartość zabytków, których jest tu ponad 140 oraz niepowtarzalnego wielokilometrowego ciągu spacerowego.

- Miasto zwraca się w stronę Wisły gdyż stwarza ona nieocenione możliwości rozwoju - mówi dyrektor AZS AWF Kraków, Jacek Majka, który jest współorganizatorem zmagań wioślarskich, które w najbliższych dwóch dniach odbędą się w naszym mieście. Przypomnijmy, że dla wszystkich miłośników sportu szykują się nie lada emocje. Już w najbliższą sobotę będzie można przyglądać się eliminacjom i treningom ósemek wioślarskich, a w niedzielę od godzin południowych odbędą się wyścigi załóg z uniwersytetów w Oxford i Cambridge z polskimi złotymi medalistami z Pekinu, którzy na specjalne zaproszenie przybędą do Krakowa. Ponadto podziwiać można będzie widowiskowe wyścigi smoczych łodzi, w których zasiądą przedstawiciele 12 wyższych uczelni. Atrakcją ma być bieg honorowy z udziałem rektorów.

(WARS)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski