Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podłożą dynamit pod lodowisko?

Łukasz Bobek
W Miejskiej Hali Lodowej grają hokeiści MMKS Podhale Nowy Targ. Wielokrotni mistrzowie Polski
W Miejskiej Hali Lodowej grają hokeiści MMKS Podhale Nowy Targ. Wielokrotni mistrzowie Polski Wojciech Matusik
Nowy Targ. Władze miasta chcą nowoczesnej hali lodowej przy parku. Na maj planują referendum. Nie wiadomo na razie, czy obiekt zostanie wyremontowany, czy zbudowany od podstaw

Hala lodowa w Nowym Targu przestanie straszyć wyglądem. Władze są zdecydowane poprawić wizerunek tego najbardziej znanego obiektu sportowego w mieście. Otwarte jednak pozostaje pytanie, czy przeprowadzi się remont istniejącego budynku, czy postawi zupełnie nowy.

- Chcemy o to zapytać mieszkańców miasta - zapowiada burmistrz Grzegorz Watycha.

Nowy Targ hokejem stoi - tak wciąż mówi się o stolicy Podhala. Drużyna hokejowa Podhala Nowy Targ radzi sobie w sportowych zmaganiach, ale miejsce, gdzie "Szarotki" grają, dawno ma za sobą lata świetności. Mówiąc wprost: hala lodowa to ruina.

  • Ten obiekt musi być wyremontowany. Nie spełnia żadnych standardów - ocenia Gabriel Samolej, radny i były reprezentant Polski w hokeju na lodzie.

Nowe władze miasta widzą potrzebę inwestycji. Wszystko wskazuje na to, że zamiast remontu, powstanie zupełnie nowa hala lodowa.

- Przeprowadziliśmy inwentaryzację obiektu, która wskazuje, że budowa nowej hali będzie korzystniejsza. Chodzi o koszty utrzymania, głównie zużycie energii. Obecna budowla jest droga w utrzymaniu - mówi burmistrz Grzegorz Watycha.

Jego zdaniem, a także kibiców i działaczy sportowych, hala nie spełnia współczesnych standardów. Jest na niej po prostu zimno. - Nowe lodowiska są tak budowane, że jest na nich ciepło i można oglądać mecze siedząc bez kurtki. Latem z kolei można urządzać koncerty lub np. zawody tenisowe - dodaje Samolej.

- Stanęliśmy na pytaniu: remontować halę, czy budować ją od podstaw - przyznaje Watycha. Według niego, miasto może mieć problem z dostosowaniem obecnego obiektu do wymogów prawa budowlanego czy przepisów przeciwpożarowych.

Sportowa inwestycja oznaczać będzie dla miasta spory wydatek. Choć nie ma jeszcze kosztorysu, wiadomo, że zarówno remont, jak i budowa pochłonie kilkadziesiąt mln zł. Budżet Nowego Targu sam tego nie udźwignie. - Są możliwości pozyskania dofinansowania choćby ze środków unijnych. Nie zmienia to jednak faktu, że i tak trzeba mieć wkład własny - mówi Waty-cha.

- Dlatego zanim coś zdecydujemy, chcemy spytać o zdanie mieszkańców.

Planuje zorganizować referendum 10 maja, wraz z pierwszą turą wyborów prezydenckich. - Chcę wiedzieć, czy zaakceptują taki wysiłek, bo to będzie oznaczało, że przez kilka lat ciężar zostanie postawiony na lodowisko, a wstrzymane zostaną inne inwestycje, np. drogowe.

Trochę historii
* Lodowisko w Nowym Targu działa od ponad pół wieku.
W 1961 r. otwarto samo sztuczne lodowisko, a w latach 1967-1975 rozpoczęto budowę ośrodka sportowego, co m.in. zakładało zadaszenie lodowej tafli i trybun. W 1993 r. odbyła się tutaj Zimowa Uniwersjada. W związku z tym zostały wyremontowane ściany i dach hali oraz wymieniono oświetlenie i bandy wokół tafli. W 2001 r. wymieniono ławki na krzesełka, wyremontowano szatnie, zmieniono nagłośnienie i zamontowano nowy system zegarowy. Potem jeszcze udało się wyremontować dach i usprawnić system chłodzenia. Obecnie hala mieści do 3,5 tysiąca kibiców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski