Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż artystyczna na jubileusz. Wielicka Camerata koncertowała we Włoszech

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Wielicki chór Camerata koncertował we Włoszech. Artystyczna podróż była również "odkrywaniem wciąż na nowo licznych polskich akcentów na ziemi włoskiej oraz czasem spotkań z fantastycznymi ludźmi i historią łączącą Polaków i Włochów"
Wielicki chór Camerata koncertował we Włoszech. Artystyczna podróż była również "odkrywaniem wciąż na nowo licznych polskich akcentów na ziemi włoskiej oraz czasem spotkań z fantastycznymi ludźmi i historią łączącą Polaków i Włochów" fot. archiwum chóru Camerata
Chór Camerata z Wieliczki świętuje w tym roku 25-lecie działalności. W ramach obchodów jubileuszu chórzyści wyruszyli na tournée koncertowe po Włoszech. Występowali m.in. dla Polonii.

FLESZ - Zełeński i Szmyhal o odbudowie Ukrainy

od 16 lat

Jubileuszowa podróż artystyczna Cameraty była już 25 taką wyprawą w ciągu ćwierćwiecza istnienia chóru. Tym razem celem tournée były Włochy i „odcinek Adriatycki” szlaku II Korpusu gen. Władysława Andersa.

Pierwszy włoski koncert Cameraty odbył się w Fano, partnerskim mieście Wieliczki. W miejscu, w którym Jan Paweł II sprawował Eucharystię zabrzmiało Gaude Mater Polonia, natomiast zwieńczeniem wizyty był koncert w Pinacotece. Wielicki chór pod dyrekcją Izabeli Szoty, przy akompaniamencie Agnieszki Korczyńskiej, wystąpił tam wspólnie z chórem Polifonico Malatestiano, prowadzonym przez Francesco Santiniego.

Camerata gościła także w Bolonii. Chórzyści zaśpiewali tu polskim kościele pw. Matki Bożej Deszczowej; w programie nie zabrakło m.in. pieśni patriotycznych, ludowych i sakralnych.

W Bolonii zespół odwiedził także Polski Cmentarz Wojenny, największy spośród czterech polskich cmentarzy we Włoszech, gdzie spoczywa 1432 żołnierzy II Korpusu Polskiego. W hołdzie polskim żołnierzom Camerata odśpiewała na nekropolii hymn Armii Krajowej oraz Mazurka Dąbrowskiego.

Wielicki zespół zwiedził również Ferrarę, gdzie ukończył studia i uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego Mikołaj Kopernik, a także Rawennę (podziwiano tu m.in. wspaniałe mozaiki pochodzące z początku naszej ery) i San Marino, gdzie gościem franciszkańskiej wspólnoty był św. Maksymilian Maria Kolbe.

Jak zaznaczają chórzyści, obok koncertów i odkrywania wciąż na nowo licznych polskich akcentów na ziemi włoskiej, jubileuszowa wyprawa była także czasem spotkań z fantastycznymi ludźmi oraz historią łączącą Polaków i Włochów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski