Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróżowanie z rowerami

Redakcja
Można je wozić na dachu, można z tyłu samochodu. Sposób transportu rowerów zależy zarówno od ich ciężaru, upodobań użytkowników, jak i rodzaju auta.

Wytrzymałość dachu


     Najpopularniejszym sposobem przewozu rowerów samochodem jest umocowanie ich na bagażniku dachowym. W sprzedaży jest wiele rodzajów uchwytów, o różnych cenach i różnej jakości. Są**też specjalne urządzenia do transportu rowerów z tyłu auta - bagażniki mocowane na pokrywie kufra lub haku holowniczym.
     Na samochodzie teoretycznie można umieścić 4 rowery. Jednak nie każde auto wytrzyma tak duży ciężar. Producenci pojazdów określają często dopuszczalne obciążenie bagażnika dachowego na 75 kg, a nawet na 50 kg. Rowery ważą zwykle 15-20 kg. ale bywają i cięższe. Należy więc sprawdzić, ile można ich umieścić na aucie i w zależności od tego kupić odpowiednią liczbę uchwytów lub... lżejsze rowery.

Na wysokości

     Kłopoty z transportem rowerów na dachu miewają też właściciele wysokich samochodów - minivanów lub aut dostawczych. Podniesienie kilku rowerów i umocowanie ich na bagażniku wymaga sporej siły, a czasem trzeba używać drabinek.
     Warto wówczas kupić uchwyty lepszej klasy, z zatrzaskami zamiast gałek i paskami samozaciskającymi, by skrócić czas montażu. Takich uchwytów nie dostaniemy w hipermarketach, sprzedają je tylko sklepy specjalistyczne.

Wygodniej z tyłu

     W wysokich autach, a także samochodach mających miękkie dachy stosuje się więc często bagażniki umieszczone z tyłu pojazdu. Mocowanie na nich rowerów jest łatwe, bo nie trzeba ich wysoko podnosić, ale wymaga dokładnego przypięcia wszystkich ruchomych części. Obluzowane mogą zniszczyć lakier, a nawet blachę karoserii. Wadą takiego transportu jest to, że rowery podczas jazdy bardzo się brudzą.
     Bagażnik umocowany na tylnej pokrywie auta może przewozić 3 lekkie rowery. Inne urządzenie do ich transportu, zamontowane na haku holowniczym - od dwóch do trzech. Takie bagażniki należy kupować w specjalistycznych sklepach, bo trzeba je dostosować do rozmiaru kuli na haku.

Starannie i z rozwagą

     Mocowanie rowerów na bagażniku, niezależnie od jego typu, wymaga staranności. Podczas jazdy, a zwłaszcza hamowania, następują duże przeciążenia, rower może przesunąć się, a nawet spaść, ulec zniszczeniu lub uszkodzić samochód.
     Podstawowym wymogiem bezpieczeństwa podczas jazdy z rowerami jest ograniczenie prędkości do 90 km/h i ostrożne hamowanie. Szczególnie trzeba uważać na drogach trudnych, wyboistych i krętych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski