MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Krakowska z akredytowanym Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Otwarcia laboratorium dokonali (od lewej) dr Jan Wrona - kierownik Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych PK, dr hab. Stanisław Rybicki, prof. PK - dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK oraz prof. Dariusz Bogdał - prorektor ds. nauki PK
Otwarcia laboratorium dokonali (od lewej) dr Jan Wrona - kierownik Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych PK, dr hab. Stanisław Rybicki, prof. PK - dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki PK oraz prof. Dariusz Bogdał - prorektor ds. nauki PK Jan Zych
Politechnika Krakowska wzbogaciła się o nowe centrum badawcze. Na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki PK oficjalnie otwarto w czwartek (11.01) warte ponad 7 mln zł Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych. Jak przekazuje uczelnia - mimo krótkiego stażu w strukturze uczelni, ma już ono akredytację Polskiego Centrum Akredytacji.

Nowe laboratorium prowadzi badania właściwości cieplno-fizycznych i mechanicznych nowoczesnych materiałów najbardziej zaawansowanymi technikami badawczymi. Wykonuje też ważne dla ochrony środowiska analizy chemiczne i oznaczenia zanieczyszczeń trwałych - m.in. pestycydów, hormonów i leków - w glebie, wodzie i powietrzu.

- Otwarcie Akredytowanego Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych umożliwia Politechnice Krakowskiej prowadzenie na wysokim, europejskim poziomie nowych oraz ulepszonych prac i świadczenie usług badawczych, głównie z zakresu wysoko zaawansowanych materiałów oraz technologii dla przemysłu. Powstanie nowej placówki przyczynia się również do wzrostu potencjału naukowego, gospodarczego oraz poziomu innowacyjności województwa małopolskiego - podsumowuje rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata.

Otwarte właśnie laboratorium PK powstało w ramach unijnego projektu, który dotyczył utworzenia na Politechnice Regionalnego Zespołu Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących. W skład Regionalnego Zespołu Akredytowanych Laboratoriów Badawczych i Wzorcujących wchodzą trzy placówki Politechniki Krakowskiej - dwie z Wydziału Mechanicznego (Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej oraz Laboratorium Badań Technoklimatycznych i Maszyn Roboczych, które dzięki unijnemu wsparciu zyskały nowoczesną aparaturę badawczą) i nowo powstałe Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.

- Projekt RZAL pozwolił nam skonsolidować potencjał badawczy uczelni w kilku znaczących dyscyplinach naukowych: inżynierii materiałowej, inżynierii środowiska, górnictwie, energetyce, inżynierii chemicznej. Tym samym Kraków i Małopolska zyskują kluczowy ośrodek naukowo-badawczy, działający w oparciu o najnowocześniejszą technologię pomiarową i systemy badawcze oraz ściśle łączący naukę i innowacje techniczne z zastosowaniami przemysłowymi - mówi dr hab. inż. Magdalena Niemczewska-Wójcik, prof. PK, kierownik całego unijnego projektu.

Badania dla unowocześnień i ochrony środowiska

Koszty utworzenia otwartego właśnie Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych to 7,35 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wyniosło 5,41 mln zł, a pozostałe środki pochodziły z budżetu uczelni i wydziałów PK. Kierownikiem nowej jednostki PK, działającej w ramach Katedry Procesów Cieplnych, Ochrony Powietrza i Utylizacji Odpadów WIŚiE PK, jest dr inż. Jan Wrona.

- Dzięki bogatemu wyposażeniu Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych w przyrządy, które określają zróżnicowane parametry fizyczne i chemiczne materiałów, możliwe będzie szerokie spektrum działalności naukowej i współpracy z przemysłem - mówi dr inż. Jan Wrona. - W LMiUE będziemy określać właściwości cieplno-fizyczne i mechaniczne materiałów, np. izolacyjnych czy budowlanych, w warunkach zbliżonych do tych, w jakich będą eksploatowane. Możliwości badawcze laboratorium obejmują również określanie charakterystycznych temperatur przemian fazowych w materiałach różnych typów, efektów cieplnych oraz zmian masy podczas przemian fizycznych i chemicznych w badanych próbkach. Ponadto, możliwe jest określanie dyfuzyjności cieplnej i współczynników przewodzenia ciepła, a także modułu Younga i współczynnika Poissona dla materiałów metodą wzbudzania impulsowego w szerokim zakresie temperatury - wymienia dr Wrona. Takie badania służą m.in. ograniczaniu zużycia energii w budynkach i instalacjach przemysłowych.

Dostępna w laboratorium aparatura daje też możliwości badania emisji składników gazowych z procesów spalania, zgazowania czy pirolizy. Do tego pozwoli na wykonywanie analiz chemicznych surowców i produktów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych oraz oznaczenia zanieczyszczeń obecnych w środowisku.

- Wyniki badań będą mogły być wykorzystane do unowocześniania procesów wytwórczych i produktów oraz podejmowania wyzwań o charakterze ekologicznym czy związanych ze zrównoważonym rozwojem, takich np. jak walka ze smogiem - przekazują przedstawiciele PK.

Nowa placówka badawcza PK dopiero rozpoczyna swoją działalność, ale już zdobyła prestiżową akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. "W ramach badań objętych akredytacją w LMiUE naukowcy mogą wyznaczać przewodność cieplną w stanie ustalonym np. dla materiałów izolacyjnych - płaskich i cylindrycznych. Ponadto, mogą badać temperaturę i entalpię topnienia i krystalizacji tworzyw sztucznych metodą skaningowej kalorymetrii różnicowej (DSC)" - informuje uczelnia. Poza akredytowanym zakresem badawczym w ofercie laboratorium jest wiele innych analiz, m.in.: ustalanie współczynnika przenikania ciepła dla przegród budowlanych i okien, analiza składu spalin, gazów odlotowych, procesowych i zanieczyszczeń powietrza, badania substancji organicznych, w tym ropopochodnych, w glebie i materiale skalnym, ze szczególnym uwzględnieniem biomarkerów geologicznych.

Aparatura badawcza na światowym poziomie

Nowe laboratorium Politechniki Krakowskiej powstało w specjalnie odnowionych na ten cel przestrzeniach przyziemia budynku Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki na kampusie PK przy ul. Warszawskiej 24. Laboratorium wyposażone jest m.in. w stanowiska do badań przewodności cieplnej materiałów izolacyjnych płaskich i cylindrycznych, zestaw do kompleksowych analiz chromatograficznych, w tym analiz śladowych zanieczyszczeń powietrza, wód, gruntów, żywności, przenośny analizator gazów, przenośne systemy pomiarowe do określania współczynnika przenikania ciepła przez przegrody budowlane i szkło czy piec komorowy do badań materiałów w wysokich temperaturach 0 do 1600 stopni Celsjusza.

Plastik w wodzie butelkowanej

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Politechnika Krakowska z akredytowanym Laboratorium Maszyn i Urządzeń Energetycznych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski