Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomogą rozwiązać medyczne dylematy

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Adam Wojnar
Opieka. Przy krakowskim Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II rusza pierwsza w Polsce Poradnia Bioetyczna, konsultująca problemy związane z medycyną i ochroną ludzkiego życia.

Krakowska placówka powstała dzięki współpracy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Fundacji Jeden z Nas. Działalność oficjalnie zainauguruje dzisiaj, a pierwszych chętnych przyjmie w swojej siedzibie przy ul. Bernardyńskiej 3 w przyszłym tygodniu.

- Pomysł jej utworzenia pojawił się rok temu. Poradnia jest odpowiedzią na zapotrzebowanie, które na co dzień obserwujemy, coraz więcej osób szuka odpowiedzi na pytania natury bioetycznej i z myślą o nich stworzyliśmy to miejsce - mówi Justyna Gajos, koordynator Poradni Bioetycznej.

Kompleksową pomoc znajdą w placówce osoby zmagające się z problemami bioetycznymi - związanymi z medycyną i ochroną ludzkiego życia od momentu poczęcia aż po naturalną śmierć. - W związku z rozwojem medycyny, bioetyka stała się elementem naszego codziennego życia. Chcemy pomóc ludziom w sytuacjach granicznych, zranionym, którzy zastanawiają się, jak powinni postąpić i szukają podpowiedzi - mówi ks. dr hab. Andrzej Muszala, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, który pokieruje działalnością poradni.

Coraz więcej pytań

Jak tłumaczy ks. Andrzej Muszala zwiększona możliwość wpływania na ludzkie życie sprawiła, że na każdym jego etapie musimy się mierzyć z nowymi dylematami etycznymi.

- Codziennie ktoś dzwoni, pisze, pyta. Zastanawia się, czy skorzystać z in vitro, czy dokonać aborcji, czy odłączyć umierającego bliskiego od respiratora - opowiada duchowny.

W kierowanej przez niego placówce osoby mierzące się z tego typu wątpliwościami dostaną możliwość uzyskania fachowej porady. Konsultowane będą dylematy związane m.in. z metodami antykoncepcji, procedurami leczenia niepłodności, przerywaniem ciąży, badaniami prenatalnymi, etyką lekarską, przekazywaniem choremu informacji o jego stanie zdrowia, przeszczepami narządów i opieką nad umierającymi.

Pomocy wszystkim chętnym udzieli zespół złożony ze specjalistów różnych dziedzin - bioetyków, lekarzy, teologów, filozofów. Oprócz ks. Muszali, w jego skład wchodzą m.in. lek. med. Agnieszka Jalowska, pediatra, działająca w hospicjum dla rodzin oczekujących narodzin ciężko chorego dziecka; dr Daria Mikuła-Wesołowska, specjalista w dziedzinie naprotechnologii oraz dr n. med. Krzysztof A. Szczechowski, specjalista chirurgii ogólnej i transplantolog.

Nie tylko dla katolików

Porady przekazywane w placówce oparte będą na nauczaniu Kościoła katolickiego i zasadach personalizmu chrześcijańskiego, bliskiego Janowi Pawłowi II. Jednak zaproszone do skorzystania z nich są także osoby niewierzące.

- Przewidujemy, że najliczniej zgłoszą się do nas małżonkowie, dotknięci problemem niepłodności. Ale swoją pomoc kierujemy do wszystkich, którzy mają dylematy związane z ochroną ludzkiego życia. Również kapłanów, spowiedników czy pracowników służby zdrowia - mówi Justyna Gajos.

Z usług Poradni Bioetycznej skorzystać można osobiście, w placówce przy ul. Bernardyńskiej 3 albo przy pomocy specjalnego formularza udostępnionego na stronie internetowej. Porady udzielane przez krakowskich specjalistów są darmowe i anonimowe. W ramach placówki oferowane są również konsultacje prawne.

Po pomoc do Krakowskich specjalistów bioetyki

Poradnia Bioetyczna swoją siedzibę ma w Krakowie przy ul. Bernardyńskiej 3. Chętnych przyjmuje trzy dni w tygodniu: w środy w godz. 10-13 i 15-19, w czwartki w godz. 15-18 i w piątki w godz. 10-13 i 16.30-19.

Każdego dnia konsultacji udziela inny specjalista. Wizytę najlepiej umówić telefonicznie, kontaktując się z nr tel. 12 428 60 30. Z pomocy skorzystać można również przez internet, przy pomocy formularza dostępnego pod adresem www.poradniabioetyczna.pl

Na stronie Internetowej Poradni znaleźć można także gotowe opracowania dotyczące popularnych kwestii medycznych, które mogą budzić wątpliwości moralne - m.in. aborcji czy transplantacji. Przygotowane zostały one w oparciu o encyklopedie i poradniki z zakresu bioetyki, które wydaje Międzywydziałowy Instytut Bioetyki Uniwersytetu Papieskiego JP II.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski