Ponad 3 tysiące osób wystartowało w Biegu Trzech Kopców. Na mecie w Krakowie pierwsi byli Kenijczycy [wideo]

Krzysztof Kawa
od 16 lat
Kenijczyk Dawid Metto z czasem 44.02 min zwyciężył w rozegranym w niedzielę 24 września w Krakowie 16. Biegu Trzech Kopców. Wśród kobiet triumfowała jego rodaczka Philice Cheboriot Kipkerio z wynikiem 51:49. Najlepsi z Polaków finiszowali na piątych miejscach. Obejrzyjcie zdjęcia licznych uczestników biegu w naszej galerii.

Bieg Trzech Kopców to jedyny w Polsce bieg górski, którego trasa wiedzie przez centrum wielkiego miasta. W tym roku został pobity rekord uczestników z 2019 roku, gdy wystartowało 2 971 osób - tym razem na starcie stanęło ponad 3 tysiące osób z 20 krajów świata.

Trasa Biegu Trzech Kopców liczyła 13 kilometrów, a różnica wzniesień wynosiła 160 metrów. Uczestnicy wystartowali spod Kopca Krakusa, przebiegli obok Kopca Kościuszki, a następie skierowali się na Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego.

Obejrzyjcie zdjęcia uczestników Biegu Trzech Kopców w galerii

Ze względu na zróżnicowanie terenu, w klasyfikacji międzynarodowej bieg jest nazywany "anglosaskim", gdyż trasa wiedzie raz w górę, raz w dół, w odróżnieniu od wersji "alpejskiej", gdzie biegnie się tylko pod górę.

Kenijczyk Dawid Kiprono Metto finiszował samotnie, wyprzedzając swoich rodaków – Labana Cheruiyota i Aleksa Kiprop Lagata. Najlepszy z Polaków Tomasz Kawik ukończył bieg na 5. miejscu.

W rywalizacji kobiet triumfowała Kenijka Philice Cheboriot Kipkerio, wyprzedzając reprezentantkę Mołdawii Lilię Fisikovici, która dzierży rekord trasy ustanowiony w 2021 roku. Trzecia linię mety minęła Kenijka Rebecca Chepkwemoi. Najlepsza z Polek Agnieszka Cader zajęła 5. lokatę.

Metto powtórzył osiągnięcie z ubiegłego roku, gdyż zwyciężył na nieco innej trasie i w lepszych warunkach atmosferycznych z czasem 40.57 min. Kenijczyk ma także na koncie wygraną w Cracovia Maratonie 2022 oraz dwukrotnie drugie miejsca w Półmaratonie Królewskim.

Właśnie ten bieg będzie kolejną dużą imprezą biegową, która została zaplanowana w Krakowie. W tym roku odbędzie się już 9. edycja, start w niedzielę 8 października.