Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad sto kilogramów mięsa podróżni przywieźli w walizkach. Towar zarekwirowano na lotnisku

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Funkcjonariusze zatrzymali wędliny, które znaleźli w walizkach na lotnisku w Balicach
Funkcjonariusze zatrzymali wędliny, które znaleźli w walizkach na lotnisku w Balicach Izba Administracji Skarbowej w Krakowie
Pasażerowie przywieźli w walizkach 103 kg mięsa na lotnisko Kraków Balice. Bagaże z taką zawartością wędlin odkryli funkcjonariusze z Krajowej Administracji Skarbowej i zatrzymali ten towar. Walizki należały do pasażerów, którzy przylecieli samolotem spoza Unii Europejskiej. Szacowana wartość wędlin, które przyleciały w bagażach podróżnych to około 10 tys. zł. Zgodnie z przepisami, wyroby mięsne zostały zatrzymane i będą zutylizowane.

Na wędliny w walizkach natrafili funkcjonariusze z Oddziału Celnego z Portu Lotniczego Kraków-Balice Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie podczas kontroli bagażu podróżnych jednego z rejsów. KAS nie podaje z jakiego kraju przyleciał samolot z mięsem w walizkach. Wiadomo tylko, że był to lot spoza UE.

Nielegalnie przywiezione mięso

- Teraz podróżni muszą liczyć się z przykrymi konsekwencjami: mandatem i konfiskatą zakazanych produktów. Na terytorium Unii Europejskiej nie można wwozić produktów mięsnych i mleczarskich bez przeprowadzenia granicznej kontroli weterynaryjnej. W przypadku ruchu podróżnych przywóz takiej żywności jest całkowicie zakazany. Przy wjeździe do UE trzeba liczyć z kontrolami celnymi – mówi Anna Miłosz, kierownik Oddziału Celnego Port Lotniczy Kraków-Balice.

Funkcjonariusze podkreślają, że produkty mięsne lub mleczne, przywożone wbrew zakazom, zostaną zatrzymane i zniszczone. W takiej sytuacji podróżnemu grozi również grzywna lub pociągnięcie do odpowiedzialności karnej.

Wymogi dla owoców i warzyw

Jest wiele towarów, które mogą przysporzyć podróżnym problemów na lotnisku. Przywiezienie owoców i warzyw na teren UE jest możliwy, ale uwarunkowany wymogiem posiadania świadectwa fitosanitarnego. Wyjątek stanowi tylko pięć rodzajów owoców. Są to: banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle.

Informacje o towarach objętych ograniczeniami i zakazami w ruchu transgranicznym są istotne także dla polskich podróżnych, którzy wyjeżdżają poza teren Unii Europejskiej.

Obostrzenia warto sprawdzić

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podkreślają, że każdy z krajów ma własne zasady dotyczące wwozu określonych produktów, np. wwiezienie żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych do Australii jest całkowicie zakazane. Z tych powodów zawsze warto sprawdzić ograniczenia dotyczące przywozu produktów przed podróżą do danego kraju. Informacje można uzyskać m.in. na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ze względu na konieczność zatrzymania i utylizacji niektórych produktów oddziały celne są wyposażone w lodówki i zamrażarki. Tam - tuż po zatrzymaniu - umieszczana jest żywność objęta zakazem.

Budowa węzła w Gaju na zakopiance wymusza zwężenie jezdni i spore utrudnienia

Utrudnienia na zakopiance w Gaju. Jeden pas zamknięty, zwęże...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski