Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poświęcenie dzwonu św. Jana Pawła II na Ruczaju w Krakowie. Już rozległy się pierwsze jego dźwięki w budowanym kościele

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Imię moje św. Jan Paweł II - taki napis widnieje na dzwonie do nowego krakowskiego kościoła pw. św. Jana Pawła II na Ruczaju. W niedzielę, 18 lutego 2024 roku ten nowy instrument, stojący tymczasowo wewnątrz budowanego kościoła poświęcił metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski. Wówczas w południe dzwon zabrzmiał po raz pierwszy, ale nie jeden raz.

Po poświęceniu instrumentu, możliwość uruchomienia serca dzwonu - zadzwonienia nim mieli nie tylko kapłani uczestniczący w uroczystości, ale również licznie zgromadzeni parafianie. W tym dniu dzwon zabrzmiał setki razy, był uruchamiany po każdej mszy świętej. To była jedyna okazja zobaczyć dzwon z bliska, bo w środę, 21 lutego 2024 roku zawiśnie już na wieży kościoła. Przy okazji niedzielnych uroczystości parafianie, po raz pierwszy mogli wejść do budowanego kościoła, zobaczyć od wewnątrz powstającą świątynię.

Na początku uroczystości ks. Tomasz Pilarczyk, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Krakowie powitał metropolitę krakowskiego w kaplicy, tymczasowym miejscu modlitwy. Podziękował arcybiskupowi za wsparcie materialne, duchowe, modlitwę i zainteresowanie budową kościoła.

– Dziś dumnie patrzymy w górę na wieżę nowego kościoła, na której umieszczony jest krzyż poświęcony 2 kwietnia 2023 r. Nie możemy uwierzyć, że w ciągu siedmiu miesięcy udało nam się zebrać całą sumę na dzwon, o którego poświęcenie już teraz proszę – powiedział proboszcz przed rozpoczęciem mszy św.

Dzwon wzywający do nawrócenia, wiary i odwagi

Arcybiskup przewodniczył mszy, a kazanie rozpoczął zaznaczając, że w historię parafii zostaje wpisany nowy element, dzwon, a dokładniej jego bicie. Jego dźwięk, który będzie rozlegał się codziennie o określonych porach dnia.

- Będzie to dzwon wzywający - zgodnie z tym czasem, który przeżywamy, wielkim postem - do nawrócenia i wiary w Ewangelię. Niezwykle ważną rzeczą jest zatem, by w tym dźwięku dzwonu, tak szlachetnym, tak pięknym umieć usłyszeć echo samego Jezusa Chrystusa... Rozpoczynał swoją publiczna działalność w Ziemi Świętej od słów, że czas się już wypełnił, że bliskie jest Królestwo Boże, a zatem trzeba się nawrócić zmienić dotychczasowy sposób myślenia i postępowania. A da się to uczynić, jeśli się uwierzy w Ewangelię... - tłumaczył podczas kazania ks. arcybiskup Marek Jędraszewski.

Metropolita podkreślił, że dzwon ma imię św. Jana Pawła II Wielkiego, a to oznacza, że w jego dźwięku trzeba będzie umieć usłyszeć także głos naszego wielkiego rodaka. - Usłyszeć Jana Pawła II, usłyszeć głos wzywający do ukochania najświętszego sakramentu... - mówił.

Wskazał również, że dzwon będzie wzywał do odwagi trwania przy Chrystusie na dobre i na złe. - Przede wszystkim będzie dzwonem wzywającym do tego, by to zło, którego doświadczamy w sobie i wokół siebie, w przestrzeni społecznej, żeby to co czasem tak bardzo boli i dotyka przezwyciężać miłością. Tą miłością, której nauczył nas Chrystus - mówił arcybiskup.

Podczas kazania wspominał także wielu innych polskich świętych, kapłanów, męczenników wśród nich kapłana archidiecezji krakowskiej ks. Michała Rapacza, męczennika czasów komunizmu, który w tym roku w czerwcu zostanie beatyfikowany.

Z wieży będzie rozbrzmiewał dźwięk f1

Proboszcz parafii św. Jana Pawła II ks. Tomasz Pilarczyk przypomina, że dzwon powstał w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

- Nasz dzwon wraz z koroną waży tonę. Dzwoni dźwiękiem f1. Parafianie - w siedem miesięcy - zebrali na ten instrument 160 tys. zł, aby z wieży naszego kościoła, który się jeszcze buduje, mógł już teraz dzwonić i zwoływać wiernych do modlitwy. Mamy na nim pamiątkę w formie słów Jana Pawła II wypowiedzianych w 2001 roku w Lednicy. W miejscu, w którym papież nawoływał do tego, by wypłynąć na głębię, by się nie bać świadczyć o Chrystusie - mówi ks. Tomasz.

Ten napis na płaszczu dzwonu brzmi: "Ludzie nowego wieku oczekują twojego świadectwa. Nie bój się! Wypłyń na głębię! Jest przy Tobie Chrystus".

Dzwon jest również ozdobiony płaskorzeźbami: od północy widnieje na nim postać Jana Pawła II, a od południa jest łódź i słowa "duc in altum", czyli wypłyń na głębię.

Kościół św. Jana Pawła II w Krakowie na Ruczaju jest w trakcie budowy

Zabrzmi dzwon o imieniu św. Jan Paweł II. Zawiśnie na wieży ...

Drożejące mieszkania w Polsce

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski