Potrzeba lepszej koordynacji

Redakcja
Za oddanie w ratowaniu życia i mienia chwalono ratowników z Ochotniczych Straży Pożarnych. - Pierwsza nawałnica 23 i 24 lipca przeszła przez Pcim, Lubień i Myślenice. Dyżurowały jednostki OSP, które później usuwały skutki powodzi: udrożnienie dróg, przepustów i rowów. Oni docierali do najdalej usytuowanych przysiółków w Pcimiu, Lubniu i Skomielnej Białej, ratowali budynki przed całkowitym zawaleniem - przypominał zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach Sławomir Kaganek. Dziękował władzom gminy Sułkowice za wzorową współpracę podczas kolejnych dni powodzi, kiedy miasto zatopiła fala. Przypomniano, że nie było możliwości podjęcia akcji w momencie jej natarcia. Do pomocy stawiło się natychmiast 30 jednostek OSP oraz służby zawodowe. Przy dużym zaangażowaniu mieszkańców ewakuowano osoby z zagrożonych budynków, usytuowanych przede wszystkim na osiedlu Zielona.

Wnioski po powodzi

   Kłopoty z łącznością i związana z tym słaba koordynacja działań pomiędzy centrum dowodzenia akcją ratunkową a służbami kryzysowymi w poszczególnych gminach - oto główne ograniczenia w przeprowadzeniu sprawnej akcji podczas powodzi. Wczoraj w Starostwie Powiatowym w Myślenicach wójtowie i burmistrzowie oraz przedstwiciele straży pożarnej i policji wskazali na podstawowe bolączki.
   Analizując scenariusz akcji w gminach, wskazano na kłopoty w ustaleniu niektórych osób odpowiedzialnych za informacje o zagrożeniach. - W czasie nawałnicy w Trzemeśni mieliśmy trudności z powiadomieniem funkcyjnych. Okazało się, że osoby odpowiedzialne w gminie Myślenice są nieuchwytne. Obieg informacji nie był najlepszy. Żeby nie lekceważyć telefonów alarmowych ze strony mieszkańców, dysponowaliśmy jednostki do miejsc, gdzie nic się nie działo. Były momenty, że w ciągu godziny odbieraliśmy 40-50 zgłoszeń i jeżeli nie było zagrożenia życia, pozostawało nam prosić ludzi, o wyrozumienie - przypominał Kaganek.
   Na przyszłość, aby uniknąć podobnego zamieszania, wnioskowano o przyspieszenie montażu odpowiednich łączy radiowych oraz elektronicznych, a także skupienie dowodzenia na osobach wójta lub burmistrza. Takie podporządkowanie przyniosło dobre rezultaty w Sułkowicach. Dzięki temu w gminie najmocniej dotkniętej powodzią sprawnie działał sztab, więc szybko oszacowano potrzeby poszkodowanych. W porę dostarczono im pożywienie i ciepłe koce. Dzięki zaangażowaniu policji opuszczone budynki i sklepy nie padły łupem przestępców, wykorzystujących dramatyczne okoliczności klęski żywiołowej. W toku wczorajszej dyskusji wskazano na potrzebę przygotowania powiatowego magazynu, zaopatrzonego w worki z piaskiem. Przypomniano o potrzebie porozumienia gwarantującego korzystanie ze sprzętu ciężkiego. Podczas powodzi niezbędne interwencje: np. udrożnienie przepustów lub przekopanie koryta rzeki odwlekały się w czasie.
   Do bilansu strat zaliczono zniszczenia w wyposażeniu ratowników z OSP i PSP: połowa pomp nie działa, a większość ubrań i butów nadaje się do wyrzucenia. Straty jednostek OSP należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego ocenia się na 197 tys. zł, w pozostałych na 178 tys. zł, a myślenickiej PSP na 59 tys. zł.
- W Sułkowicach i Lubniu wyeksploatowana jest większość motopomp. Zdaniem fachowców nie opłaca się ich remontować, bo koszt naprawy wynosi 2 - 3 tys zł. Nie warto inwestować, lepiej dołożyć. Nowoczesne pompy nie psują się, mogą pompować brudną wodę i szlam - wyjaśniają strażacy.
   Zapowiedziano także przekazanie pięciu nowych pomp dla najbardziej potrzebująch jednostek w powiecie. Doświadczenia ostatniej powodzi przypomniały, że organizacje OSP w sytuacjach ekstremalnych są prawą ręką szefów akcji kryzysowych i zawodowych służb. Bez rzeszy druhów-ochotników akcja byłaby spowolniona, a straty o wiele większe. Strażacy z powiatu myślenickiego udzielali się również w akcjach ratunkowych w Nowym Sączu i Dąbrowie Tarnowskiej.
(JBO)
   
   Według najnowszych danych sporządzonych w Starostwie Powiatowym szkody oszacowano na 39 mln 652 tys. zł. Bezspośrednio zagrożonych zaleniem było 1500 osób. Podtopionych zostało około 500 budynków, w których straty szacuje się na
1 mln 508 tys. zł.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie