Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat krakowski. Piece, gorąca wymiana

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Fot. Barbara Ciryt
Gminy organizują uzupełniający nabór chętnych do wymiany kotłów. Dotacje przyszły zbyt późno, ludzie się wycofali.

Samorządy gorączkowo poszukują chętnych do wymiany starych pieców na nowe urządzenia. W wielu gminach np. Zielonki, Skawina, Skała, Michałowice, Wielka Wieś, Krzeszo- wice, Zabierzów tacy chętni byli od wczesnej wiosny. Jednak przeciągające się procedury dofinansowania i audytów sprawiły, że ludzie pod koniec lata przestali wierzyć, że w tym roku uda się zdobyć dotację i zmodernizować centralne ogrzewanie w prywatnych domach.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Podpisywanie umów na wymianę pieców zaoferowano im na przełomie sierpnia i września. - Teraz, gdy zaczyna się sezon grzewczy mam myśleć o wymianie pieca węglowego na gazowy? Nie czekałam z tą inwestycją do jesieni. Kupiłam węgiel i o wymianie już nie myślę - mówi jedna z mieszkanek gminy Skawina.

Od początku roku kuszono mieszkańców dotacjami, więc deklarowali udział w dwóch programach. W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych można wymieniać piec węglowy na gazowy, a w ramach Program Ograniczenia Niskiej Emisji (PONE) z dotacją Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej można było ubiegać się o wymianę pieca węglowego na węglowy nowej generacji.

Po pierwszych rozstrzygnięciach okazało się, że nielicznym gminom przyznano dotacje.

- Jako gmina Zielonki zakwalifikowaliśmy się do programu PONE w drugim naborze. Formalności zostały dopełnione z końcem sierpnia. Na początku września mieszkańcy rezygnowali z udziału w programie. Rozumiemy, że mieli już wydatki związane np. z wyprawkami szkolnymi dla dzieci. Dlatego szukamy kolejnych, którzy zdecydują się wymienić kocioł do końca października - mówi Małgorzata Fordymacka, kierowniczka Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Gminy Zielonki.

Z programu ZIT, gdzie był wymóg wykonania oceny energetycznej, też są kłopoty z wymianą. Wiele domów nie przeszło pozytywnie tych ocen. Dostali zalecenia termomodernizacji domów, a do takich inwestycji o wartości 20-30 tys. zł dofinansowania nie zdobyliby, jedynie kilka tys. zł na dofinansowanie pieca. Dlatego rezygnowali z wymiany. Inni wycofuję się twierdząc, że nagłe zainteresowanie piecami sprawiło, że brakuje ich na rynku, a ceny rosną.

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski