Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiat miechowski. O dwóch milionach złotych decydowały pojedyncze głosy wyborców

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Pod remizą w Czaplach Wielkich (gmina Gołcza) zachęcał w piątek do głosowania premier Mateusz Morawiecki
Pod remizą w Czaplach Wielkich (gmina Gołcza) zachęcał w piątek do głosowania premier Mateusz Morawiecki Aleksander Gąciarz
Niedzielne wybory parlamentarne w powiecie miechowskim, podobnie jak w całym kraju, były rekordowe pod względem frekwencji. Do urn wybrało się 26509 osób na 37909 uprawnionych do głosowania. Dało to wynik 69,93 procent. Największy odsetek wyborców głosował w gminie Gołcza, ale decydowały o tym ułamki procenta. Frekwencyjne rekordy padły w obwodowych komisjach wyborczych na terenie gmin Miechów i Książ Wielki.

Wyborcza frekwencja w gminie Gołcza wyniosła 71,92 procent. Minimalnie niższa była w gminie Miechów, gdzie głosowało 71,91 procent uprawnionych i w Książu Wielkim, gdzie przy urnach pojawiło się 71,90 procent wyborców. O kolejności decydowały zatem pojedyncze głosy! I miałoby to znaczenie wyłącznie statystyczne gdyby nie fakt, że zgodnie z przedwyborczymi obietnicami, gmina z najwyższą frekwencją w każdym powiecie otrzyma po milionie złotych na remizę strażacką oraz na inny, dowolny cel. Środki te przypadną zatem gminie Gołcza, gdzie – przypomnijmy – w piątek przed wyborami zachęcał do głosowania premier Mateusz Morawiecki.

Wszystkie gminy powiatu powinny natomiast dostać po 500 tys. zł na zespoły ludowe (250 tys.) i kluby sportowe (250 tys.), gdyż wszędzie frekwencja przekroczyła 60 procent uprawnionych. W Charsznicy było to 68,87 proc., w Kozłowie 64,45 proc., w Racławicach 65,98 proc., a w Słaboszowie 65,44 proc.

Wiele frekwencyjnych rekordów padło w obwodach do głosowania. Wyjątkowa mobilizacją wykazali się mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Warszawskiej w Miechowie. Głosowało 36 na 39 zamieszkałych tam osób, co daje 92,31 procent! DPS to jednak obwód zamknięty, którzy rządzi się nieco innymi prawami. W przypadku obwodów otwartych rekordowy wynik padł w Tochołowie (gmina Książ Wielki), gdzie głosowało 79,9 procent uprawnionych. W czołowej trójce znalazły się również obwód z siedzibą w szkole Podstawowej nr 1 w Miechowie (77,54 proc.) oraz w Trzonowie (77,4 proc.).

Frekwencję powyżej 75 procent odnotowano również w komisjach zlokalizowanych w UG Gołcza (76,08 proc.), w Chobędzy (75,41 proc.), Zespole Szkół w Książu Wielkim (75,23 proc.), Konaszówce (75,83 proc.), OREW w Miechowie (75,32 proc.), Przedszkolu Samorządowym nr 1 w Miechowie (75,65 proc.), Szkole Muzycznej w Miechowie (75,55 proc.) oraz w Święcicach (75,53 proc.).
Na drugim biegunie znalazł się obwód w Bryzdzyniu (gmina Kozłów), gdzie głosowało tylko 53,29 proc. uprawnionych. Frekwencja nie przekroczyła też 60 procent w Pogwizdowie (55,81 proc.), Kępiu (58,16 proc.) i Kropidle (57,92 proc.), a także w czterech obwodach zamkniętych: w DPS Mianocice, DPS Betania, Domu Kombatanta i Domu Opieki Caritas w Charsznicy.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Czaplach Wielkich

Premier Morawiecki w Czaplach Wielkich na finiszu kampanii wyborczej

Zmiany w polskich szkołach - to musisz wiedzieć!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski